Absurd ustawy hazardowej. Wezwanie po mandat?

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (7 głosów, średnia: 4,86 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która obowiązuje od początku tego roku oprócz kilku odpowiedzi, przyniosła również wiele pytań. Pytań, których prawdopodobnie zapomniał zadać sobie wcześniej ustawodawca.

Jednym z kontrowersyjnych zapisów, które budzą wiele wątpliwości jest ten zawarty w art. 15j. pkt. 1 ustawy o grach hazardowych, a który odnosi się do zakazu posiadania automatów do gier. Niedawno informowaliśmy o zatrzymaniu prze Inspekcję Transportu drogowego przeładowanych busów przewożących automaty i grożących za to karach (czytaj: „Dostawczak przeładowany nielegalnymi automatami do gier hazardowych” oraz „Znowu nielegalne automaty w przeładowanym busie”).

Zatem przypomnijmy brzmienie wspomnianego artykułu:

Art. 15j. 1. Zakazane jest posiadanie automatów do gier z wyjątkiem:
1) podmiotu posiadającego koncesję na prowadzenie kasyna gry;
2) spółki wykonującej monopol państwa w zakresie gier na automatach w salonach gier;
3) jednostki badającej, o której mowa w art. 23f, posiadającej upoważnienie ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
4) jednostki organizacyjnej administracji publicznej sprawującej nadzór lub uprawnionej do kontroli przestrzegania przepisów o grach hazardowych;
5) producenta lub dystrybutora automatów do gier posiadającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który dopełnił obowiązku określonego w ust. 3;
6) przedsiębiorcy dokonującego naprawy zarejestrowanego automatu do gier;
7) przedsiębiorcy dokonującego przewozu automatów do gier, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na zlecenie podmiotów, o których mowa w pkt 1, 2 lub 5.

Doszło jednak do absurdalnej sytuacji, której ustawodawca nie przewidział. Otóż w dniu 20 lipca 2017 roku Naczelnik Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu w związku z prawomocnym postanowieniem o umorzeniu postępowania wezwał uprawniony podmiot do odbioru z magazynu depozytowego dowodów rzeczowych w postaci pięciu automatów do gier!

Powstaje zatem pytanie czy naczelnik urzędu wzywa wskazanego, żeby mu wręczyć decyzję o karze administracyjnej? Oraz czy jeśli rzeczywiście dojdzie do wydania automatów to przedsiębiorca będzie mógł legalnie przewieźć te automaty do swojego magazynu? Bo jeśli z punktu 4 art. 15j wynika, że w magazynie służby celno skarbowej automat przebywa „legalnie” to już punkt 7 nie dopuszcza jego przewozu.

Powstała zatem absurdalna sytuacja, w której odbierając swoją własność możemy się narazić na dotkliwe kary pieniężne. Bo te automaty są oczywiście legalne… ale tylko w magazynie depozytowym KAS-u.

wezwanieKAS

Otagowano jako

3 Komentarzy

  1. Jufex Odpowiedz

    Już pół roku temu wiadomobyło że bedzie taka sytuacja.Znam firmy które nic nie odbierają a mają tego sporo w magazynach UC.

  2. Jan Odpowiedz

    Absurdem już jest to , że nastąpił zwrot 🙂 Może jeszcze coś z tej Polski będzie … w końcu w urzędach też pracują ludzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *