Afiliacja – jaką wybrać formę prawną dla biznesu?

Okiem eksperta
Iwo 28/05/2019

Rozwój marketingu afiliacyjnego w branży hazardowej oraz uwarunkowania prawne zmuszają wielu przedsiębiorców do odpowiedzi na ważne pytanie dotyczące formy prawnej działalności biznesowej. W artykule przeanalizujemy najkorzystniejsze rozwiązania pod kątem wysokości obciążeń podatkowych oraz łatwości prowadzenia biznesu w branży hazardowej.

Szara strefa, spółka z o.o. czy samozatrudnienie?

Codzienność przedsiębiorcy działającego w branży hazardowej nie należy do najłatwiejszych. Brak odpowiednich regulacji i ram prawnych skłania wielu przedsiębiorców z branży hazardu online do rejestracji firmy za granicą. Przedsiębiorcy szukają możliwości legalnego świadczenia usług i bezproblemowej działalności operacyjnej na co dzień. Dotyczy to zarówno operatorów (kasyna, zakłady bukmacherskie, poker roomy, loterie online), jak i podmiotów promujących usługi hazardowe w Internecie (afiliantów, wydawców stron promujących hazard online).

Działalność operacyjna afilianta w branży hazardowej w dużej mierze polega na zawieraniu umów z różnymi podmiotami: umów o współpracy z programami partnerskimi operatorów, umów z pracownikami/freelancerami, z bankiem, rozliczeń z firmami świadczącymi usługi np. hostingu lub inne nie wymienione. Rejestracja firmy pozwala stworzyć oddzielną fasadę pod którą nasz biznes afiliacyjny może legalnie operować. Wybór odpowiedniej formy prawnej dla biznesu oraz miejsca rejestracji spółki ma ogromne znaczenie dla dalszego funkcjonowania biznesu.

Dokonując wyboru jurysdykcji, która będzie dla nas optymalna, należy w pierwszej kolejności odpowiedzieć na pytanie: gdzie chcę dotrzeć z własnym biznesem i co chcę osiągnąć? Do jakich odbiorców zamierzam świadczyć usługi reklamy hazardu? Wielu przedsiębiorcom zależy na legalnym wykazywaniu osiąganych dochodów, właściwym wystawianiu dokumentów księgowych oraz zatrudnianiu pracowników zgodnie z prawem. Dla części afiliantów hazardowych duże znaczenie z kolei ma ochrona prywatności. Na szczęście istnieje wiele dostępnych rozwiązań prawnych, które spełniają oczekiwania każdej z grup. Wybór odpowiedniej formy prawnej i miejsca rejestracji spółki wpływa m.in. na wysokość opodatkowania oraz związane z prowadzeniem działalności obowiązki administracyjne.

Część afiliantów może operować jako samozatrudnieni, lecz ma to jedynie korzyści w przypadku rezydentów podatkowych krajów przyjaźnie nastawionych do reklamy hazardu (np. Wielkiej Brytanii). Najkorzystniejszą formą prawną dla większości afiliantów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Założenie spółki skutkuje powołaniem nowego podmiotu, który posiada własną osobowość prawną, przez co ograniczeniu ulegają obowiązki i odpowiedzialność założyciela spółki. Do najczęściej wybieranych miejsc w których afilianci z branży hazardowej rejestrują swoje firmy należą Wielka Brytania, Malta, Cypr, czy nieco bardziej egzotyczne Wyspy Marshalla oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Każda z tych jurysdykcji ma pełen wachlarz zalet, ale także wad, dlatego omówimy każdą z nich z osobna.

Spółka w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przoduje w rankingu najczęściej wybieranych państw przez przedsiębiorców z branży hazardowej. Branża hazardowa stanowi ważną gałąź brytyjskiej gospodarki, dodatkowo Wielka Brytania od lat przyciąga polskich przedsiębiorców przyjaznymi warunkami do prowadzenia biznesu. Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii pozwala afiliantom legalnie rozliczać przychody osiągane z reklamy hazardu, niezależnie od rynku dla którego świadczą usługi. Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu na Wyspach jest brytyjska spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.).

Spółka posiada osobowość prawną, a majątek firmy jest odrębny od majątku właścicieli. Rejestracja firmy w Anglii to wydatek rozpoczynający się od około 70 funtów (około 400 złotych). Sam proces rejestracji spółki limited nie wymaga fizycznej obecności na Wyspach. Całą procedurą może zająć się wyspecjalizowana kancelaria podatkowa – począwszy od sprawdzenia dostępności nazwy spółki, poprzez rejestrację w rejestrze spółek Companies House, kończąc na wszelkich kontaktach z brytyjskimi urzędami. Do powołania spółki niezbędny jest jeden dyrektor, który może być jednocześnie jedynym udziałowcem.

Spółka LTD to także wymierne korzyści. Każdemu dyrektorowi spółki przysługuje 12.500 funtów kwoty wolnej od podatku (około 62 tys. złotych), które może otrzymywać w ramach wynagrodzenia bez konieczności zapłaty choćby pensa podatku w Wielkiej Brytanii. Przyjazne warunki do prowadzenia biznesu i niska biurokracja znalazły odzwierciedlenie w niedawno opublikowanym rankingu Europejskie Perspektywy Przedsiębiorczości, oceniającym przyjazność danego kraju dla prowadzenia biznesu oraz czas i koszty niezbędne do rejestracji firmy. Wielka Brytania zajęła pierwsze miejsce spośród 30 badanych państw (28 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii). Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii poświęca 3 razy mniej czasu na czynności administracyjne, niż jego polski odpowiednik. Miesięczny koszt prowadzenia księgowości brytyjskiej spółki limited przez profesjonalną kancelarię podatkową rozpoczyna się już od 70 funtów (około 350 złotych) i jest zależny od ilości dokumentów księgowych. Proste przepisy podatkowe i mniejsza liczba obowiązków księgowych przekładają się na niższe koszty prowadzenia firmy w Anglii.

Firma na Malcie czy spółka offshore?

Malta od lat pełni rolę europejskiego lidera branży hazardowej. Malta oferuje możliwość uzyskania licencji na oferowanie usług hazardowych online, dodatkowo przyjaźnie podchodzi do pozostałych form działalności związanych z branżą hazardową (reklama hazardu, marketing, consulting i inne). Oficjalna stawka opodatkowania przedsiębiorstw to 35-proc., jednak w przypadku firm zagranicznych, oferowany jest zwrot w wysokości 6/7, co oznacza, że realny poziom opodatkowania wynosi 5-proc. Spółka na Malcie oferuje wymierne korzyści przedsiębiorcom prowadzącym działania na większą skalę. Rejestracja firmy na Malcie pozwala na utworzenie struktury podatkowej, dzięki której możliwa jest optymalizacja podatkowa dochodów wykazywanych w ramach polskiego rozliczenia podatkowego osób fizycznych (PIT).

Spora część operatorów hazardowych oraz afiliantów decyduje się na rejestrację tzw. spółek offshore – zlokalizowanych w państwach przyjaznych podatkowo. Do najpopularniejszych jurysdykcji przyjaznych podatkowo zaliczyć można m.in. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Marshalla. Dedykowane rozwiązania tworzone przez profesjonalne kancelarie podatkowe pozwalają w pełni wyeliminować podatek dochodowy, dodatkowo w znaczący sposób chroniąc poufność właściciela spółki offshore w jednym z tzw. “rajów podatkowych”. Rejestracja spółki offshore dla firmy działającej w branży hazardowej to coraz częściej spotykana sytuacja, w szczególności wśród przedsiębiorców, którzy chcą chronić swoją prywatność, np. ze względu na prowadzoną działalność nad Wisłą. Spółka offshore nie płaci podatku dochodowego od dochodów osiągniętych poza terenami jurysdykcji, w której jest zarejestrowana. Dzięki temu przychody osiągnięte np. z reklamy hazardu nie są w ogóle opodatkowane.

Agnieszka Moryc – Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

maslovy

16/12/2019

a wy gdzie macie działalnosc?
E-PLAY.PL