Będzie powołana komisja śledcza w sprawie VAT

Wczoraj Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego wiceministra finansów w rządzie Platformy Obywatelskiej i PSL-u Jacka K., postawiono mu zarzuty niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W tle są ogromne pieniądze sięgające 20 mld zł.

Jacek K. został zatrzymany w Warszawie ok. godz. 7 i przewieziony do prokuratury w Białymstoku. W przeszłości był m.in. wiceministrem finansów w rządzie Donalda Tuska odpowiedzialnym za służbę celną. – Biorąc pod uwagę ustalenia śledztwa i wiedzę, którą przekazał nam prokurator z Białegostoku mogę powiedzieć, że za zasadne należy uznać przedstawienie Jackowi K. zarzutów niedopełnienia obowiązków – mówił wczoraj Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy.

Dokładniej chodzi o sprawę automatów do gier, które były traktowane jako służące do małych wygranych, a faktycznie można było na nich wygrywać duże kwoty. Dodatkowo jednoręcy bandyci byli lokowani w miejscach, które były do tego nieprzeznaczone. Tymczasem automaty do wysokich wygranych były obłożone o wiele wyższymi podatkami i mogły stać jedynie w kasynach. Z tego, co dzisiaj wiemy, z ustaleń śledztwa wynika, że wiceminister finansów miał szeroką wiedzę na temat tego, iż taki proceder ma miejsce, ale nie podejmował właściwych działań – podkreślił prokurator krajowy. W sumie na takim procederze budżet mógł stracić 20 mld zł .

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dodał:

„Nie wykluczamy, że na Jacka K. były wywierane naciski, by wycofywał się z pewnych racjonalnych decyzji, wskazujących na to, że chciał właściwe zareagować na patologię wyprowadzania pieniędzy”.

Z pewnością zajmie się tym specjalna komisja śledcza, której powołanie zapowiedziało wczoraj Prawo i Sprawiedliwość.

To bardzo dobry ruch. Postulowany przeze mnie od dawna. Konieczne jest, aby ludzie poznali wszystkie mechanizmy i dowiedzieli się, jak to wyglądało w czasach rządów PO-PSL – mówi nam Janusz Szewczak z PiS-u.

Prawdopodobnymi kandydatami PiS-u na członków komisji będą Marcin Horała i Waldemar Buda. Oczywiście entuzjazmu z zamiaru powołania komisji śledczej nie podzielają posłowie PO.

Zawsze, kiedy PiS ma kłopoty, kiedy ma gwałtowne spadki w sondażach, kiedy ma wielkie problemy wizerunkowe z nagrodami, kogoś się aresztuje w sposób pokazowy. Potem te sprawy najczęściej kończą się niczym – mówił Sławomir Neumann z PO.

Z pewnością wniosek o komisję śledczą poprze jednak klub Kukiz’15.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *