Bez składek od napiwków pracowników

Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne od napiwków otrzymywanych przez jego pracowników. Nawet w sytuacji, kiedy ustawodawca nałożył na niego obowiązek rejestrowania takich wpłat.

W maju 2015 r. do ZUS wpłynął wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji. Powodem wątpliwości przedsiębiorcy była kwestia opłacania składek od napiwków otrzymywanych przez krupierów (lub inspektorów pełniących funkcję krupierów), kasjerów, recepcjonistów czy pracowników obsługujących automaty.

Firma prowadziła kasyna na podstawie udzielonej koncesji wynikającej z ustawy o grach hazardowych. Obowiązywał w nich zwyczaj, że napiwki w każdym przypadku trafiały do osoby prowadzącej grę lub obsługującej klientów. Co nie jest typowe, bo przeważnie kasyna zbierają wszystkie tipy, a dopiero później dzielą je między wszystkich pracowników. Mimo że napiwki były przekazywane bezpośrednio pracownikom kasyna, to taka forma podziękowania za usługę była rejestrowana. Taki obowiązek wynika bowiem z rozporządzenia ministra finansów z 4 stycznia 2010 r. w sprawie dokumentacji prowadzonej przez podmioty prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych. I właśnie z powodu owej rejestracji napiwków firma zwróciła się do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji, by nie było żadnej wątpliwości, że od owych kwot nie należy płacić składek.

W 2015 r. ZUS odmówił przygotowania takiego dokumentu i sprawa trafiła do sądu. Dopiero wyrok wydany w II instancji nakazał wydanie indywidualnej interpretacji. ZUS wyrok wykonał, a z dokumentu wynika, że pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od napiwków otrzymywanych przez pracowników kasyna. A to dlatego, że nie są to przychody uzyskiwane w ramach stosunku pracy od pracodawcy, lecz przekazywane przez klientów. Tym samym ZUS zgodził się z firmą, że takie środki nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów podatku od osób fizycznych, osiąganego przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. A tym samym nie mogą stanowić podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Podstawą do takiego stwierdzenia jest art. 18 ust. 1 i 2 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Tam bowiem w sposób jednoznaczny wskazano, że podstawę składek stanowi tylko przychód podlegający opodatkowaniu.

Wyłączenie z podstawy wymiaru wartości napiwków ma również zastosowanie w odniesieniu do składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie bowiem z art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Skoro więc napiwki nie są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotnych, to nie mogą być też wykorzystywane do ustalania wysokości daniny na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Źródło: gazetaprawna.pl

 1. Czarna. Nie ma znaczenia ze napiwki nie były dzielone ze wspólnej puli. Dla izb skarbowych napiwki w kasynach są przychodem ze stosunku pracy. W tym artykule przytoczone interpretacja zus zastrzega na końcu swojego pisma ze jeżeli owe napiwki sa przychodem ze stosunku pracy trzeba zus odprowadzić. Ciekawi mnie jedna rzecz w tym kasynie.
  Jak tipboxy zostały własnością pracowników?
  Przecież nie mogli ich zabrać do domu? Co się z tymi tipboxami działo w sytuacji kiedy pracownik przestał pracować w tym kasynie. Brał tipboxa na pamiątkę?

 2. Do Ela.
  Interpretacja indywidualna jest wydana w styczniu 2018 r. Wpłynęła w listopadzie 2017. Czytaj uważnie. To po pierwsze a po drugie to podstawa opodatkowania składkami zus jest właśnie przychód ze stosunku pracy ( tak stanowi ustawa o ubezpieczeniach spolecznych). Żeby wypłatę należności oskladkowac zus wypłata ta musi być przychodem… poczytaj ustawy. Pozdrawiam

  1. Widzę ze dalej nie rozumiesz. To co pisza w artykule to prawda. Nikt nikogo w blad nie wprowadza. Napiwki byly nie slusznie opodatkowane w pewnym czasie. Ale widze ze nie jestes w temacie skoro twierdzisz inaczej. Te osoby ktorych to dotyczy wiedza o co chodzi bo juz ruszyla skopyta sprawa z tym zwiazana i czekaja pracownikow zwroty.

 3. Tu nie chodzi przeciez o podatek tylko o skladki zus. US nic do skladek zus i w calym zamieszaniu rozchodzi sie wlasnie o te skladki a nie o podatek dochodowy. Interpetacja widze ze jest z data z roku 2017 o orzeczenie ZUS zostalo wydane teraz w kwietniu.

 4. Jeżeli chcialaby Pani ( autor tekstu) przeczytać moja interpelację indywidualna i opinie zus w tej sprawie to proszę o kontakt mailowy. Pozdrawiam

 5. Po pierwsze interpretacje indywidualne w zakresie prawa podatkowego wydaje dyrektor izby skarbowej a nie zus, po drugie rok 2015 był dawno. Mozna przeczytac bardziej aktualne
  interpretacje w owej sprawie. Sama taka posiadam z 2018 i jednoznacznie dyrektor izby skarbowej stwierdza ze napiwki sa przychodem ze stosunku pracy i muszą być opodatkowane wraz z wynagrodzeniem.
  Wasz artykuł wprowadza w błąd.

  1. Nie wprowadza w błąd, sprawa dotyczy lat 2015 do marca 2017 kiedy to napiwki były zbierane indywidualnie w niektórych sieciach,a nie tych gdzie były zbierane do jednej puli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *