Celnicy zapowiadają kontrole złotoryjskich kasyn

Automaty
Bartosz 12/10/2017

Ostatnia aktualizacja: 12 października 2017

Mimo groźby więzienia oraz wysokich kar pieniężnych, sięgających nawet 100 tys. zł, na terenie Złotoryi dalej funkcjonują salony gier hazardowych bez koncesji. Działania w tej sprawie od wielu miesięcy podejmuje Urząd Miejski w Złotoryi. Podległa mu straż miejska stale monitoruje nielegalne lokale. Ich wykaz ratusz przesłał do Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu, który zapowiada kontrole.

Do czasu zaostrzenia przepisów na początku tego roku, w Złotoryi działało ok. 20 salonów z automatami do gier. Gdy w kwietniu weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, wprowadzająca dla urządzających nielegalne gry na automatach wysokie grzywny, karę pozbawienia wolności do lat 3 oraz kary pieniężne na poziomie 100 tys. zł od jednego urządzenia, większość z nich zdecydowała się na zamknięcie kasyn. Zgodnie z nowym prawem, na cenzurowanym są także właściciele lokali, którzy wynajmują swe pomieszczenia pod nielegalne salony. Na wielu z nich takie postawienie sprawy podziałało odstraszająco i wymówili umowy najmu właścicielom automatów.

Ale nie wszystkie hazardowe przybytki zamknęły swe podwoje. Otworzyły się nawet 2 nowe: przy ul. Mickiewicza i Słowackiego – mimo że w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu nowego prawa policja z celnikami skonfiskowała kilka nielegalnych automatów w dwóch kasynach na terenie Złotoryi. Do jednego z tych „spalonych” salonów automaty wróciły niedługo potem. Oczywiście były to już inne urządzenia. – Można powiedzieć, że za rogiem czekały nowe.

Na to, że nielegalne salony funkcjonują, dowody mają złotoryjscy strażnicy miejscy. Potwierdzają to nagrania z monitoringu, na których widać, że do teoretycznie nieczynnych lokali wchodzą regularnie ludzie.

Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy kontrolę 9 lokali na terenie Złotoryi, co do których jest podejrzenie, że prosperują w nich salony gier. 8 z nich było zamkniętych, tylko do jednego weszliśmy razem z właścicielem. Był pusty. W kolejnym bez wchodzenia do środka udało się ustalić, że nie ma w nim automatów. Co do pozostałych 7 rozpytaliśmy jednak mieszkańców, którzy potwierdzają, że widzą w godzinach wieczorno-nocnych ludzi wchodzących do lokali i wychodzących z nich – mówi Jan Pomykała, komendant straży.

Strażnicy przekazali zebrane informacje do ratusza, a ten przesłał do legnickiej delegatury DUCS pismo wraz z wykazem lokali, w których prowadzona jest działalność w zakresie gier na automatach. Lista trafiła też do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi. We wrześniu celnicy przeprowadzili działania sprawdzające i wyeliminowali 3 lokale z kręgu podejrzeń: na Hożej, Słowackiego i Piłsudskiego, stwierdzając brak oznak urządzania gier hazardowych. W przypadku 4 pozostałych, na Mickiewicza oraz Piłsudskiego, legniccy funkcjonariusze potwierdzili, że może być w nich prowadzony nielegalny proceder.

UCS zapowiada kontrolę tych 4 lokali. Celnicy mają się zjawić w Złotoryi w najbliższych tygodniach.

Na ile kontrole będą skuteczne? Urządzających nielegalne gry trudno jest złapać na gorącym uczynku, bo potrafią się zabezpieczyć przed niepożądaną wizytą celników i policji, z którą służby celne muszą współdziałać w tych sprawach. Przed salonem najczęściej stoi (lub siedzi w samochodzie) osoba, która obserwuje cały czas okolicę i wypatruje nalotu funkcjonariuszy. Zabezpieczenie automatów utrudnia też fakt, że salony są czynne nieregularnie, w ruchomych godzinach i dniach.

Nawet jeśli służbom uda się w końcu wejść do środka, często pojawia się kolejny problem – uruchomienie automatu. Aby uznać urządzenie za nielegalne, musi być włączone, bo tylko wtedy można przeprowadzić na nim wielogodzinny eksperyment i udowodnić, że służy do gier hazardowych.

Poniżej publikujemy pismo, jakie UM w Złotoryi otrzymał z DUCS.

Na podstawie: zlotoryjska.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL