Cezary Kaźmierczak: Jacek Kapica to mitoman, tworzy legendy

Cezary Kaźmierczak

Deklaracja byłego wiceministra finansów i szefa Służby Celnej Jacka Kapicy, że w czasach jego urzędowania były projekty uszczelniające VAT, ale znajdowały się „w szufladach” jest szokująca – ocenił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.


Prokuratura postawiła Jackowi Kapicy zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych w latach 2008-2015 „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla innych osób, w łącznej kwocie ponad 21 mld zł”. Jacek Kapica oznajmił, że za czasów jego pracy powstały projekty rozwiązań uszczelniających VAT. Stwierdził też, że dzięki jego działaniom uszczelniono pobór akcyzy. Cezary Kaźmierczak podważa wypowiedź byłego wiceministra.

Jeżeli takie projekty były i leżały, trzeba zapytać, dlaczego nie zostały uchwalone” – zaznacza Kaźmierczak – Można mieć podejrzenia, że była jakaś ochrona polityczn” – dodaje.

W piątek (6 kwietnia) w programie „Piaskiem po oczach” w TVN24 były wiceminister finansów i były szef Służby Celnej (w latach 2008-15) Jacek Kapica przyznał, że w czasach gdy pracował w resorcie finansów powstały projekty rozwiązań ograniczających wyłudzenia VAT, ale znajdowały się „w szufladach”. Przekonywał zarazem, że dzięki jego działaniom udało się uszczelnić np. system poboru akcyzy.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak komentując tę wypowiedź przypomniał, że o zjawisku wyłudzania VAT na masową skalę wiedzieli rządzący w czasach PO ministrowie finansów – Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek. „Wielokrotnie o tym alarmowaliśmy” – zaznacza.

Jeśli są takie przekręty i ktoś chowa projekty do szuflady, może to rodzić podejrzenia, że ktoś coś celowo blokuje” – dodaje prezes ZPP.

Sprawa wymaga więc, jego zdaniem, gruntownego wyjaśnienia.

Z drugiej strony, zdaniem Kaźmierczaka, „Kapica to mitoman”, który „tworzy na swój temat legendy”. Kiedyś, zdaniem prezesa ZPP, była to legenda, że zwalcza go biznes hazardowy, a teraz, że stał się przedmiotem rozgrywki politycznej. W opinii prezesa ZPP nie jest też prawdą, że odniesiono w czasach Kapicy ogromne sukcesy w walce z wyłudzaniem akcyzy, bo podwyżki tego podatku doprowadziły, zdaniem Kaźmierczaka, głównie do zwiększenia szarej strefy.

Całość czytaj na: finanse.wnp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *