Chińskie władze wprowadzą hazard w Hainan

Od kilku miesięcy media spekulują, że chińskie władze rozważają zezwolenie na Hajnanie na niektóre rodzaje gier hazardowych, w tym zakłady na wyścigi konne. Stałby się on wówczas jedynym miejscem w Chinach kontynentalnych z legalnym hazardem i mógłby zagrozić monopolowi specjalnego regionu administracyjnego Makau.

Hajnan, wysunięta najdalej na południe część terytorium Chin, znalazł się w centrum zainteresowań państwowych mediów przy okazji gospodarczego Forum Boao dla Azji, które niedawno się tam odbyło. Odwiedzający wówczas wyspę prezydent Xi Jinping zapowiedział przekształcenie jej w strefę wolnego handlu oraz obszar pilotażowy w pogłębianiu reform gospodarczych i budowie „cywilizacji ekologicznej”.

Wyspa o powierzchni 35 tys. km kwadratowych, określana niekiedy jako „chińskie Hawaje”, uznawana jest za stosunkowo słabo rozwiniętą i mało popularną wśród zagranicznych turystów. W 2017 roku na Hajnanie gościło 60 mln turystów z Chin i zaledwie milion gości z zagranicy. Sześć razy mniejsze Bali w Indonezji odwiedziło w tym okresie 5 mln zagranicznych turystów.

Choć od końca lat 80. na wyspie znajduje się największa specjalna strefa ekonomiczna Chin, Hajnanowi daleko do sukcesu podobnego obszaru w mieście Shenzhen w prowincji Guangdong.

PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *