Chiny zamkną wymianę Bitcoina?

Władze zakazują komercyjnego handlu wszystkimi wirtualnymi walutami i przygotowują się do zamknięcia giełd bitcoinowych w tym kraju, co według osób znających tę sprawę odzwierciedla rosnący niepokój związany z wirtualną walutą i jej niedawnym wzrostem wartości.

Zmiana polityki w gospodarce nr 2 na świecie pokazuje, jak narody walczą z bitcoinem i jego miejscem w systemie finansowym. W szczególności w Chinach ataki rządu na bitcoiny są skoncentrowane na zapobieganiu ucieczce kapitału do walut cyfrowych.

Posunięcie to może wysłać fale uderzeniowe na rozwijający się rynek wirtualnych walut i setek nowych firm, które wyrosły, aby skorzystać z technologii „otwartej księgi”, która stanowi fundament bitcoina. Największa z tych wirtualnych lub „kryptograficznych” walut Bitcoin wzrosła od marca w części z powodu złagodzenia ograniczeń w miejscach takich jak Japonia oraz postępów w kupowaniu i sprzedaży.

Po tym, jak w piątek 17.11 chińska organizacja informacyjna poinformowała o chińskim zakazie handlu, Bitcoin przesunął się o około 10% do poziomu 4 186 USD, z poziomu powyżej 4 600 USD z czwartku, według strony internetowej CoinDesk. Pozycja giełdowa zawisła wokół tego poziomu, ponieważ zamykając poniedziałek kurs wynosił 4211 USD.

Chiny od dawna są ważnym ośrodkiem bitcoinów, który został stworzony przez anonimowego programistę podczas kryzysu finansowego w 2008 roku jako alternatywa dla oficjalnych walut. Większość bitcoinów na świecie jest tworzona przez potężne algorytmy w Chinach. Jeszcze w styczniu, zanim nowe przepisy osłabiły handel w tym kraju, ponad 80% globalnej aktywności bitcoinów miało miejsce w juanie.

W najnowszym posunięciu bank centralny Chin wraz z innymi organami nadzorującymi opracował instrukcje zakazujące chińskim platformom świadczenia usług handlu wirtualnymi walutami, zgodnie z wiedzą osób znających tę sprawę.

Koniec komercyjnego handlu wirtualnymi walutami w Chinach prawdopodobnie jeszcze bardziej zmniejszy wykorzystanie bitcoinów na dużym i niegdyś obiecującym rynku. Przedstawia także wytyczne dla regulatorów innych krajów, którzy chcą uporządkować chaos rynkowy dla tych instrumentów – stwierdzili analitycy giełdowi.

Zakaz był zaskakujący dla niektórych, biorąc pod uwagę, że chińskie władze zezwoliły na wymianę bitcoinów, takich jak BTCC, Huobi i OKCoin, które działają na kontynencie od lat.

Pekińskie rozprawienie się z bitcoinem jest częścią szerszego wysiłku, aby wykorzenić ryzyko dla krajowego systemu finansowego. Urzędnicy na początku bieżącego roku rozpowszechniali projekt przepisów przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy za wymianę bitcoinów. Stanowiło to potężne ostrzeżenie, mimo że przepisy nigdy nie zostały specjalnie sformalizowane według osób znających tę sprawę. Ludowy Bank Chin nie odpowiedział też na prośbę o komentarz w tej sprawie. Teraz przedstawiciele regulatora poinformowali przynajmniej jedną z giełd, że decyzja o ich przesłaniu została podjęta jak powiedziała jedna z osób. Inny powiedział, że realizacja zamówienia może zająć kilka miesięcy.

Więcej aktywności w wirtualnej walucie w Chinach wycofuje się z giełd, gdzie osoby prywatne mogą handlować ze sobą prywatnie, twierdzą analitycy.

Stawka dla Pekinu wzrosła ponieważ ceny wirtualnych walut takich jak bitcoin wzrosły, zwiększając ryzyko, że chińscy inwestorzy będą nadal spekulować i narażać się na duże straty. Analitycy i inwestorzy przypisują ostry wzrost bitcoina w ubiegłym roku chińskim inwestorom, którzy zaczęli je kupować, jednocześnie sprzedając juana w obawie, że chińska waluta osłabnie.

„W ostatnich dniach ceny bitcoinów w Chinach były niższe niż na innych rynkach, odzwierciedlając niepewność co do tego zakazu” – powiedział Charles Hayter, dyrektor generalny CryptoCompare.

Podczas gdy Chiny w przeszłości stanowiły większość globalnej działalności związanej z bitcoinami, udział tego kraju spadł dramatycznie od czasu, gdy rząd zaczął robić ruchy w celu ochłodzenia rynku.

W kwietniu japońska agencja usług finansowych wdrożyła zasady, które uznawały Bitcoin za metodę płatności. Od tego czasu Japonia stała się głównym rynkiem handlu bitcoinami, stanowiąc prawie połowę globalnych wolumenów. Udział USA w obrotach wzrósł do ponad 25% z 5% w ciągu ostatniego roku.

Wirtualne waluty teoretycznie pozwalają posiadaczom omijać tradycyjny chiński system bankowy, aby przenieść pieniądze poza granice kontrolowane przez kapitał. Mogłoby to utrudnić chińskim organom regulacyjnym utrzymanie ścisłej kontroli nad juanem…..

Źródło: The Wall Street Journal

3 komentarze(y) w “Chiny zamkną wymianę Bitcoina?

  1. taaa banka spekulacyjna a nie waluta
    dowiecie sie prawdy jak nagle serwery z portfelami szlak trafi w jednej minucie
    ciekawe co se wtedy za te bitowe pieniądze kupisz?

    1. Otóż bitcoin nie wymyslij chińczycy i jak zakazał sprzedaż był spadek po czym wystrzelił na 25k wiec nie pi****l januszku bo się nie znasz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *