Cywilizowanie przepisów o grach hazardowych

Okiem eksperta
Bartosz 21/10/2016

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2016

Jest wreszcie szansa na ukrócenie nielegalnego oferowania gier w internecie i zmniejszenie niektórych obciążeń biurokratycznych – zauważa ekspert.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy zmieniającej ustawę o grach hazardowych. Celem projektu jest z jednej strony m.in.zmniejszenie szarej strefy w grach hazardowych oraz liberalizacja ustawowych regulacji dotyczących gry w pokera, z drugiej zaś zaostrzenie sankcji grożących za naruszenie przepisów, w tym w zakresie możliwości nakładania kar pieniężnych na członków zarządów spółek.

Loteria a konkurs

Ustawa tylko z pozoru dotyczy wyłącznie przedsiębiorców operujących w branży gier hazardowych. Z jej postanowieniami powinni być zaznajomieni wszyscy przedsiębiorcy, którzy organizują wszelkiego rodzaju konkursy (np.w celach promocyjnych).

Bardzo istotną kwestią jest odróżnienie konkursu od loterii. Organizacja tego pierwszego nie podlega reżimowi ustawy. Podstawową cechą odróżniającą konkurs od loterii jest brak elementu losowości przy wyborze zwycięzcy, rozumianego jako uzależnienie wyniku gry od przypadku, bez względu na to na jakim etapie gry ta przypadkowość ma miejsce i jaka jest waga tego przypadku. Zarówno sam mechanizm wyłaniania zwycięzców, jak i sposób rozdzielania nagród nie mogą zawierać elementu losowości, gdyż stwarzają ryzyko zakwalifikowania przedsięwzięcia jako podlegającego ustawie. Dla kwalifikacji danej gry jako losowej bez znaczenia pozostaje nazwa nadana przedsięwzięciu przez organizatora (np. konkurs lub quiz).

W wyniku kontroli przeprowadzanych przez izby celne dość często się ustala, że przedsiębiorcy organizujący konkursy nieświadomie naruszali przepisy ustawy o grach hazardowych. Okazywało się bowiem, że konkurs, z uwagi na np. losowy charakter wyłaniania zwycięzców, był kwalifikowany jako loteria, której organizacja wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W konsekwencji przedsiębiorcy, jak i ich klienci, ponosili negatywne konsekwencje, w tym również wizerunkowe (występowały np. sytuacje nakładania przez izby celne kar pieniężnych na nieświadomych uczestników konkursów organizowanych przez np. bank, z tytułu uczestnictwa w loterii bez wymaganego zezwolenia).

Więcej czytaj na: e-play.eu

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darko

21/10/2016

Nie wpisujemy w umowie na jaki cel ma być przeznaczony lokal tylko zasady że wszystkie zmiany przy adaptacj technicznej typu przebudowa itp. Należy uzgodnić właścicielem lokalu. Interesuje mnie to co będzie z tym problemem od nowego roku jeżeli wejdzie nowa ustawa

berni

21/10/2016

Sporządzam odwołania, skargi do WSA. Znam orzecznictwo Sądów. Jeśli masz kłopot opisz swoją sytuację na mailu. (Jeśli chce Pan reklamować swoje usługi zapraszamy do działu OGŁOSZENIA DROBNE: https://e-play.pl/ogloszenia/)

xyz

21/10/2016

a czy w umowie najmu jest określone w jakim celu jest lokal wynajęty jeśli tak to lipa

Darko

21/10/2016

Podaję przykład mieszkam w Niemczech mam w Polsce lokal wynajmuje go osobie fizycznej lub firmie. Osoba lub firma której podnajełem lokal wstawią do niego automaty lub inne urządzenia typu quiz wiedzy itp. Podpisuje umowę np. Na 1 rok z góry i co wtedy płacę karę do UC i jeszcze osoba wynajmujący odemnie lokal lub firma podają mnie do sądu na drodze cywilnej za nie dotrzymanie umowy ?????? Proszę mi to wyjaśnić
E-PLAY.PL