Człowiek, który rozkręcił Las Vegas

W momencie gdy Clifford Aaron Jones wrócił do Las Vegas z uniwersytetu w Missouri w 1938 r., był najmłodszym prawnikiem w mieście. 26-letni adwokat, znany później jako „Big Juice” , otworzył skromną kancelarię na drugim piętrze Berkeley Building, przy sklepie z odzieżą, salonach gry i hotelu.

Jego biuro sąsiadowało z czterema największymi w owym czasie kasynami: Northern, (którego właściciel Mayem Stocker jako pierwszy uzyskał licencję zaraz po zalegalizowaniu kasyn w Nevadzie w 1931 r.), Hotel Apache, Boulder Club i Las Vegas Club. Z branżą hazardową związał się krótko przed przystąpieniem USA do II wojny światowej. Grupa Kalifornijczyków zgłosiła się do Jonesa z prośbą o pomoc w uzyskaniu licencji na prowadzenie kasyna. Zaoferowali adwokatowi 2,5 proc. Rocznych dochodów. Gdy Pioneer Club zaczął już działać, właściciele kasyna postanowili pozbyć się udziałowca – prawnika. On jednak przewrotnie zgłosił chęć dokupienia 2,5 proc. udziałów. Gdy mu odmówiono, oświadczył, że widocznie popełnił błąd, bo na spotkaniach z władzami miasta wypowiadał się o biznesmenach w samych superlatywach. Podziałało. Adwokat miał już 5 proc. udziałów Pioneer Club, a kasyno to nie było jedynym w mieście, które powstało przy jego pomocy.

Wpływy Jonesa w Las Vegas rosły. Clifford Jones najsilniej związał się z hotelem i kasynem Thunderbird, uruchomionym w 1947 r., czwartym co do wielkości przy Las Vegas Strip. To on zainicjował projekt, uiścił niezbędną opłatę za ziemię i namówił swego przyjaciela Mariona Hicksa do zainwestowania większej sumy. Polityka interesowała Jonesa od zawsze. Jego bliski znajomy, Al Cahlan, wpływowy działacz Partii Demokratycznej, był związany z senatorem Patem McCarranem, dla którego Jones zaczął pracować. Jego start w wyborach lokalnych w 1938 r. zakończył się jednak przegraną. Po II wojnie światowej przez rok był sędzią w sądzie okręgowym. Z błogosławieństwem senatora McCarrana zrezygnował z tej pracy i ubiegał się o urząd zastępcy gubernatora stanu Nevada.

Wybory w 1947 r. okazały się dla Demokratów pomyślne. Wygrał na tym również Jones. Jako zastępca gubernatora brał aktywny udział w posiedzeniach Senatu. Wniósł niemały wkład w ustanowienie prawa ścigającego nieuczciwych operatorów kasyn. W sprawie formalnego przyłączenia Las Vegas Strip do miasta lobbował przeciw temu rozwiązaniu. Do takiej zmiany administracyjnej doszło jednak we wczesnych latach 50. ubiegłego stulecia – dzięki podatkom Las Vegas zyskało spory zastrzyk finansowy. Nie sposób wyliczyć wszystkich inicjatyw związanych z hazardem, w których brał udział Clifford Jones.

Czy to jako doradca, czy też jako udziałowiec, zawsze chciał być częścią tego, co dzieje się w Las Vegas. Miał udziały w wielu kasynach (Pioneer Club, El Cortez, Thunderbird, Golden Nugget, Algiers, Westerner, Dunes). Jako prawnik pomagał inwestorom kupować grunty lub wybudować takie kasyna, jak Remont, Sahara, Riviera, Tropicana, Hacienda czy Royal Nevada. W wyniku działań Jonesa w 1954 r. powstał Bank of Las Vegas. Instytucja ta (od 1964 r. pod nazwą Valley Bank) odegrała ważną rolę dla całej branży hazardowej w USA.

CLIFF AARON JONES

Zmarł 16 listopada 2001 r. w wieku 89. lat. Chyba żaden z mieszkańców Las Vegas nie był zaangażowany tak jak on w tyle spraw na tylu polach działania przez tak długi czas po to, by zmienić miasto w międzynarodową stolicę hazardu.

Artykuł pochodzi z Magazynu E-PLAY, styczeń 2008

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *