Dawid Jędrzejczak- „Nasi najlepsi zawodnicy polecą na WSOP do Las Vegas”

Wywiady
Iwo 17/03/2019

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2020

Polska nie jest rajem dla pokerzystów. Na skutek fatalnej ustawy hazardowej poker właściwie w całości wyszedł z kasyn, a gra online jest nielegalna. Istnieje jednak rozwiązanie pozwalające naszym graczom na grę w granicach prawa. Rozmawiamy z Dawidem Jędrzejczakiem, założycielem inicjatywy Legalny Poker.

E-PLAY: Skąd pomysł na stworzenie takiej inicjatywy jak Legalny Poker?

– Sam pomysł urodził się przed fatalnym dla pokerzystów 2009 roku. Marcin Szczur, z którym działałem na rynku pomorskim, pokazał mi, jak w Australii dziesiątki tysięcy ludzi bawi się w pokera na turniejach darmowych lub z bardzo niskim wpisowym. Od razu było oczywiste, że sympatyków tej gry w naszym kraju też jest mnóstwo i chcieliśmy stworzyć podobne rozgrywki. Lecz na skutek nowej fatalnej ustawy hazardowej, która zaczęła funkcjonować w 2010 roku, na chęciach się skończyło. Jak powszechnie wiadomo prawo zmieniło się w 2017 roku, pomysł nadal był, lecz nie do końca zapisy w znowelizowanej ustawie pozwalały nam na realizację go w 100%. Co nie zmienia faktu, że wiedzieliśmy, iż głód pokera w Polsce jest potężny i na ile pozwalało nam prawo, na tyle postanowiliśmy wdrażać plan rozgrywek pokerowych na niskie stawki.

E-PLAY: W których miastach już wystartowaliście? Jest pomysł na kolejne?

– Zaczęliśmy w Gdańsku i szybko ruszył Wrocław, Kraków, Poznań i Warszawa. Setki ludzi przychodziły na inauguracje. Możemy się pochwalić że obecnie gramy w ponad 30 miastach, praktycznie w każdym, gdzie jest ponad 150 tysięcy mieszkańców. Pojawiamy się też w trochę mniejszych miastach, jak Piła, Krotoszyn, Jarosław czy Tomaszów Mazowiecki. Generalnie jak jest zainteresowanie, to staramy się tam organizować turnieje.

E-PLAY: W Polsce poker niemal w całości wyszedł z kasyn. Myślisz, że pomogło to w popularyzacji Waszej inicjatywy? De facto nie macie legalnej konkurencji.

– Popularność pokera w Polsce była, jest i będzie. Trzeba pamiętać że w pokera 95% ludzi gra dla przyjemności, traktuje go jako odskocznię od codziennych obowiązków. Każdy lubi troszkę adrenaliny, spotkanie z przyjaciółmi, a pokerek na niskie stawki im to daje. Jedni idą na bilard, inni do kina, a jeszcze inni do nas.

E-PLAY: Co sądzisz o obecnej ustawie hazardowej?

– Obecna ustawa w kwestii pokera jest fatalna, wiadomo. Podatki zabijają turnieje, brak gier cashowych, szara strefa działa jak działała, a państwo z tego nie ma nic. Nie ma sensu nawet tego komentować.

E-PLAY: Zainteresowanie Legalnym Pokerem wciąż rośnie? Jak wyglądają aktualnie frekwencje w stosunku do tych z początków działalności?

– Założenia były takie, aby w dużych miastach frekwencja w rozgrywkach ligowych nie spadała poniżej 60 osób, a mniejszych poniżej 30 graczy. I tak było na początku. Obecnie ta frekwencja jest wyższa o prawie 100%.

E-PLAY: Macie jakieś plany związane z rozwojem tej inicjatywy, czy ustawa hazardowa nie daje zbytniego pola manewru?

– Jest nam bardzo ciężko z promocją, bo ustawa zabrania nam jakiejkolwiek promocji czy reklamy. Zostają nam tylko nasze grupy na mediach społecznościowych, a praktycznie każdy ma Facebooka, więc tragedii nie ma. Kto chce sobie zagrać, to na pewno nas znajdzie. Coraz częściej piszą o nas media. Co do samej inicjatywy na pewno będziemy się rozwijać, mamy kilka pomysłów i liczymy, że uda nam się graczy i całe środowisko pozytywnie zaskoczyć. Jedno już jest pewne – najlepsi gracze z naszych lig pod koniec roku zagrają w Mistrzostwach Polski Legalnego Pokera, a trzech najlepszych pojedzie na World Series of Poker do Las Vegas w 2020 roku. Zagwarantujemy przelot, pobyt minimum 7 dni i udział w turnieju z wpisowym minimum 1.000$.

E-PLAY: Z tego co słyszałem, to na początku działalności mieliście sporo kontroli z Urzędu Skarbowego. Dziś wciąż jest podobnie, czy staliście się instytucją większego zaufania dla skarbówki?

– Kontrole od samego początku były wszędzie, co nie dziwi, bo Legalny Poker to coś nowego na rynku. Obecnie funkcjonariusze izby celno-skarbowej odwiedzają nas, ale już z mniejszą częstotliwością. Same kontrole przebiegały dość sprawnie i można powiedzieć w przyjaznej atmosferze. Jednak chcemy podkreślić że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do takich kontroli. Łącznie mieliśmy około 30 kontroli w całej Polsce.

E-PLAY: Oprócz nagród rzeczowych do wygrania w Legalnym Pokerze są pakiety na turnieje zagraniczne. Co to za turnieje?

– Znowu wracamy do ustawy. Jak wiadomo możemy dawać nagrody rzeczowe o maksymalnej wartości 2.405 zł (jest to suma na rok 2019). Zaczęło się od telefonów, telewizorów, lecz szybko wysłaliśmy pisma do Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniami odnośnie interpretacji zapisów w ustawie, w tym tematu nagród. Obecnie dajemy karty podarunkowe do galerii handlowych i jest to chyba najlepsza forma nagrody, jaką możemy dać. Można powiedzieć, iż to pieniądze na karcie. Oczywiste jest, że przy takim zainteresowaniu pule są dużo wyższe i nadwyżki pieniędzy odkładamy na tzw. pakiety na festiwale pokerowe organizowane przez nas pod nazwą „Legal Rout”, które odbywają się głównie w Pradze lub Bratysławie.

E-PLAY: Wasi gracze osiągnęli w nich jakieś naprawdę znaczące wyniki?

– I tu jest kolejna wisienka na torcie. Nasi gracze – co nas pozytywnie zaskakuje – dominują na tych festiwalach. Fakt, jest nas sporo, bo z całej Polski jedzie nas około 200 osób. Ale fantastyczny jest fakt, że jedzie zawodnik z ligi za 30 zł, spędza świetny weekend np. w Pradze, gra w trzech turniejach i to wszystko ma opłacone i zorganizowane. Pula nagród w takich zawodach to około 150.000 złotych i jak historia pokazuje 80% tych pieniędzy wraca do naszych graczy z Legalnego Pokera.

E-PLAY: Sam też grasz w pokera? Jeśli tak, z jakimi efektami?

– Kiedyś trochę grałem, ale obecnie już nie ma czasu i tylko na naszych festiwalach rywalizuję przy stołach.

Na koniec chcę podkreślić że Legalny Poker to na tę chwilę osiemnastu fantastycznych ludzi pracujących w całej Polsce i wspólnicy: Marcin „Gajowy” Szczur i Konrad „Pepone” Wnuk.

Wywiad ukazał się w portalu e-playpoker.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Baca

21/03/2019

De facto mają legalną konkurencję, bo niedawno ruszył bliźniaczy projekt "Life is Poker"...
E-PLAY.PL