Europejskie inwestycje Mafii

Artykuły Ze świata
Iwo 21/07/2017

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2024

Europa staje się coraz większą pralnią brudnych pieniędzy. Pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł wykorzystywane są przy dużych inwestycjach w różnych regionach Europy.

Z danych unijnej agencji sprawiedliwości Eurojust wynika, że zyski z nielegalnej działalności inwestowane są głównie „na obszarach z historycznie silną obecnością zorganizowanych grup przestępczych, w regionach przygranicznych lub na obszarach, które mogą odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu, i obszarach turystycznych”.

Chodzi tu m.in. o miejsca w południowych Włoszech, Andaluzji, Rotterdamie, Marsylii, Londynie, Amsterdamie, Madrycie i Berlinie.

Mafie najchętniej inwestują w energię odnawialną, gromadzenie odpadów, usługi finansowe, kasyna i hazard.

Ale jak to robią?

Przede wszystkim poprzez „inwestycje w nieruchomości i udział w zamówieniach publicznych lub prywatnych, w szczególności w dziedzinie budownictwa, użyteczności publicznej i utylizacji odpadów”, czytamy w raporcie.

Portfel przestępczości zorganizowanej przestępczości zorganizowanej (OCP), wydany przez Paolo Savona i Michele Riccardi, zauważa również, że „przypadki inwestycji w przestępczość zorganizowaną odnotowano w prawie wszystkich państwach członkowskich UE (24 z 28)”, głównie we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech i Rumunii.

Brudne pieniądze – mówi badanie OCP – jest głównie „w obszarach o historycznie silnej obecności zorganizowanych grup przestępczych (np. Na południu Włoch), w regionach przygranicznych lub w obszarach, które mogą odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu (np. W Andaluzji lub Rotterdamie Marseille wraz ze swoimi portami), duże tereny miejskie (np. Londyn, Amsterdam, Madryt, Berlin) oraz obszary turystyczne i przybrzeżne (np. Côte d’Azur, Murcja, Malaga czy stolic Europy).

Na przykład południowa Hiszpania przyciąga brudne pieniądze od włoskich mafii, rosyjskich przestępców i północnoeuropejskich gangów motocyklistów.

W ostatnich latach inwestycje przestępcze koncentrowały się na „energii odnawialnej, zbieraniu i zarządzaniu odpadami, transferach pieniędzy, kasyna, VLT, automatach do gier, grach i zakładach”.

Odpowiedź Europy.

Rekomendacje dotyczące tych kwestii zostały wielokrotnie zgłaszane państwom członkowskim i Komisji Europejskiej w drodze rezolucji, sprawozdań i polityk zatwierdzonych przez Parlament Europejski, ale wszystkie one jeszcze nie zostały uchwalone.

Wśród żądających działań są Eurojust i Europol, którzy są w pełni świadomi zagrożeń stwarzanych przez mafię.

Niemniej jednak UE ma co najmniej definicję zorganizowanej przestępczości.

Decyzja ramowa Rady z dnia 24 października 2008 r. Definiuje ją jako „zorganizowane stowarzyszenie, utworzone w pewnych okresach, mające więcej niż dwie osoby działające w porozumieniu w celu popełnienia przestępstw […] w celu uzyskania bezpośrednio lub pośrednio finansowego lub innego Korzyści materialne „.

Ta definicja nie odpowiada jednak badaczom Europolu, ponieważ zgodnie z raportem „Poważna i zorganizowana ocena zagrożenia przestępczością” (Socta) w 2017 r. „Nie opisuje w sposób wystarczający złożonego i elastycznego charakteru nowoczesnych sieci przestępczości zorganizowanej”.

Artykuł 2 decyzji ramowej zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do uznania przestępstwa zorganizowanego za oddzielne od faktycznego popełnienia przestępstwa (wystarczy zgodzić się na popełnianie lub planowanie nielegalnej działalności), co już istnieje w prawie włoskim.

Jednak dziesięć lat później ten problem nadal znajduje się w temacie gorących obserwacji i dyskusji organów bezpieczeństwa państw Europy.

Źródło: euobserver.com

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL