Firma dla branży hazardowej – jak przygotować się na Brexit?

Okiem eksperta
Marek 17/04/2019

Niepewność ostatecznych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oddziałuje na wiele aspektów światowej gospodarki. Dotyka także branży hazardowej, która w Wielkiej Brytanii generuje miliardowe obroty.

Planowane wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nastąpić 29 marca 2019 r., jednak do tej pory nie ustalono warunków na jakich ma to mieć miejsce. Jaki wpływ na prowadzenie firm hazardowych w Wielkiej Brytanii może mieć “twardy Brexit”?

Jak “twardy Brexit” wpłynie na branżę?

W 23 czerwca 2016 r. miało miejsce głosowanie w sprawie obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – 52-proc. głosujących zadeklarowało chęć opuszczenia Unii Europejskiej. Rozbrat z Unią nie nastąpił od razu – został zaplanowany na 29 marca 2019 r. Mimo wystarczającego czasu do przyjęcia ustaleń, Wielka Brytania do dziś nie przyjęła warunków wyjścia z UE. Milowym krokiem dla ustalenia dalszych relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską było przyjęcie 25 listopada 2018 r. 585-stronicowego porozumienia, tzw. “Umowy wyjścia”. Niestety wynegocjowane porozumienie nie znalazło uznania wśród brytyjskich parlamentarzystów.

Zgodnie z ustaleniami do końca 2020 roku miał obowiązywać okres przejściowy, co miało pozwolić na wypracowanie dokładnych warunków m.in. wymiany gospodarczej oraz zasad przepływu ludzi. W ramach porozumienia Wielka Brytania miała pozostać na wspólnym rynku do końca okresu przejściowego, wliczając w to zachowanie swobody przepływu towarów i usług. Brexit bez umowy będzie oznaczał chaos dla wielu sektorów gospodarki.

A jak wpłynie na branżę hazardową? Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rykoszetem uderzyła w Gibraltar – brytyjskie terytorium zależne. Mimo, że Gibraltar w głosowaniu opowiedział się za pozostaniem w Unii, jego przynależność do Unii Europejskiej zależna jest od Wielkiej Brytanii. Może to wpłynąć na sektor hazardowy zlokalizowany na wyspie. Na wyspie swoje siedziby mają m.in. William Hill Plc oraz GVC Holdings Plc. Główne obawy dotyczą swobodnego przepływu osób pomiędzy Hiszpanią a Gibraltarem. Około 60-proc. pracowników firm hazardowych mających siedziby na Gibraltarze zamieszkuje w Hiszpanii, skąd codziennie dociera do pracy.

Ewentualne trudności w ruchu granicznym z Hiszpanią mogą sprawić, że Gibraltar straci na swojej atrakcyjności dla podmiotów hazardowych. Na szczęście pozostała część branży hazardowej nie powinna odczuć negatywnych skutków Brexitu. Wielka Brytania od wielu lat stawiana jest jako wzór pod względem podejścia do kwestii opodatkowania branży hazardowej oraz ochrony graczy. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma tylko poprawić warunki do prowadzenia biznesu na Wyspach. Brytyjski rząd zapowiada dalsze otwarcie na inwestorów i chęć przyciągnięcia biznesu na Wyspy poprzez mniejszą biurokrację i atrakcyjny system podatkowy. To dobra wiadomość dla sektora hazardowego, zapowiadająca dalszy rozwój tego sektora brytyjskiej gospodarki.

Firma w Anglii dla branży hazardowej

Mimo niepewności dot. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rośnie ilość firm rejestrowanych na Wyspach. Wg danych brytyjskiego rejestru firm Companies House, tylko w 2018 r. Ilość firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6-proc. w porównaniu do 2016 r. – wtedy zagłosowano za wyjściem z Unii Europejskiej. Wielka Brytania od lat przyciąga polskich przedsiębiorców z branży hazardowej przyjaznymi warunkami do prowadzenia biznesu. Branża hazardowa stanowi ważną gałąź brytyjskiej gospodarki. Rejestracja firmy w Wielkiej Brytanii pozwala serwisom internetowym legalnie rozliczać przychody osiągane z reklamy hazardu.

Najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu na Wyspach jest brytyjska spółka limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.). Spółka posiada osobowość prawną, a majątek firmy jest odrębny od majątku właścicieli. Rejestracja spółki limited nie wymaga fizycznej obecności na Wyspach, zajmuje około 24 godziny, a całą procedurą może zająć się wyspecjalizowana kancelaria podatkowa – począwszy od sprawdzenia dostępności nazwy spółki, poprzez rejestrację w rejestrze spółek Companies House, kończąc na wszelkich kontaktach z brytyjskimi urzędami. Do powołania spółki niezbędny jest jeden dyrektor, który może być jednocześnie jedynym udziałowcem.

Koszt rejestracji firmy w Wielkiej Brytanii jest niższy od kosztu rejestracji spółki z o.o. w Polsce – mówimy o wydatku od 69 funtów (około 395 złotych). Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii jedynie deklaruje kapitał zakładowy i nie musi odprowadzać od niego żadnej daniny, jak to ma miejsce w Polsce. Koszt prowadzenia księgowości brytyjskiej spółki przez profesjonalną kancelarię podatkową zależy od ilości dokumentów księgowych i rozpoczyna się już od 70 funtów (około 350 złotych). Przedsiębiorca w Wielkiej Brytanii poświęca 3 razy mniej czasu na czynności administracyjne niż jego polski odpowiednik.

Rejestrując firmę w Wielkiej Brytanii przedsiębiorca może legalnie wykazywać przychody z tytułu reklamy hazardu. Brytyjska spółka limited może fakturować m.in. firmy oferujące licencjonowane zakłady bukmacherskie w Polsce, a także międzynarodowe podmioty hazardowe. Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii ułatwia rozszerzenie działalności o dodatkowe rynki i produkty. Przedsiębiorca może nie tylko legalnie prowadzić biznes, w oparciu o szanowaną na całym świecie formę prawną, ale także rozwijać biznes i zwiększać przychody bez nadmiernej ingerencji państwa. Spółka limited to także świetne “narzędzie” do optymalizacji podatkowej. Dzięki legalnemu prowadzeniu działalności możemy wykazywać koszty np. z tytułu utrzymania stron internetowych, pozycjonowania, reklamy czy wynagrodzeń. Dodatkowo możemy rozliczać podróże biznesowe, udział w konferencjach branżowych czy tzw. 'kilometrówkę’ – wydatki poniesione na paliwo.

Spółka LTD w Anglii to także wymierne korzyści. Każdemu dyrektorowi spółki przysługuje 12500 funtów kwoty wolnej od podatku (około 62 tys. złotych), które może otrzymywać w ramach wynagrodzenia bez konieczności zapłaty choćby pensa podatku w Wielkiej Brytanii. Przyjazne warunki do prowadzenia biznesu i niska biurokracja znalazły odzwierciedlenie w raporcie “Doing Business 2018”, gdzie Wielka Brytania uplasowała się na wysokim 9 miejscu na świecie pod względem warunków do prowadzenia biznesu. Inny ranking, Europejskie Perspektywy Przedsiębiorczości, oceniający przyjazność danego kraju dla prowadzenia biznesu oraz czas i koszty niezbędne do rejestracji firmy umieścił Wielką Brytanię na pierwszym miejscu pośród 30 ocenianych krajów (28 państw Unii Europejskiej oraz Szwajcaria i Norwegia).

Podsumowując – należy spodziewać się minimalnego wpływu Brexitu na funkcjonowanie firm z branży hazardowej. Brexit pełni głównie rolę straszaka niż realnego zagrożenia. Wielka Brytania, mimo nadchodzącego Brexitu stanowi niezwykle przyjazne miejsce do rozwoju biznesu. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE powinno to tylko zmienić na plus.

Agnieszka Moryc – Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego.

Artykuł ukazał się w Magazynie E-PLAY 3/2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL