Francja chce sprywatyzować loterię

Francuski minister ds. Środków i Rachunków Publicznych potwierdził w zeszły czwartek, że rząd chce sprywatyzować część FDJ.

Minister Gérald Darmanin ujawniła, że rząd chce sprywatyzować Francaise des Jeux (FDJ). Państwo ma obecnie 72 procent udziałów w FDJ i chce sprzedać przynajmniej część z nich, zachowując przy tym kontrolę nad spółką.

„Myślimy o otwarciu FDJ dla drobnych akcjonariuszy przy jednoczesnym utrzymaniu monopolu” – powiedział Darmanin.

Państwo francuskie ma 72 procent udziałów w FDJ, podczas gdy resztę kapitału posiadają drobni akcjonariusze, tacy jak „Gueules cassés”, stowarzyszenie weteranów z 9,2 procentami lub pracownicy spółki (5 procent ).

Państwo również cieszy się monopolem w grach loteryjnych i zdrapkach i wydaje się, że zamierza to utrzymać, ponieważ co najmniej 3,1 miliarda z 14,3 miliarda euro wydanych przez graczy trafiło do kasy państwa.

Dlatego rząd rozważa rozwiązanie, które pozwoli mu zachować znaczną większość swoich dochodów, przynosząc jednocześnie nowe pieniądze. Po pierwsze pozwoliłoby to na przekroczenie symbolicznego progu 50% kapitału przy zachowaniu kontroli nad spółką poprzez system podwójnego prawa głosu. Państwo odzyskałoby od 1 do 1,5 miliarda euro, połowę wartości FDJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *