Gry na automatach poza kasynami i salonami gier są nielegalne – nie udostępniaj swojego lokalu!

Automaty
Iwo 13/02/2020

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2020

Gry na automatach poza kasynami i salonami gier są nielegalne – nie udostępniaj swojego lokalu! Legalna działalność związana z urządzaniem gier na automatach możliwa jest tylko w kasynach i w salonach gier.

Prowadzenie nielegalnej działalności hazardowej związanej z urządzaniem gier na automatach zagrożone jest wysokimi karami pieniężnymi.

Odpowiada również osoba – posiadacz lokalu, w którym takie gry są urządzane.

Prowadzenie legalnej działalność związanej z urządzaniem gier na automatach w Polsce możliwe jest tylko w kasynach gry (przez podmioty posiadające koncesję na kasyno gry) i w salonach gier (przez podmiot wykonujący monopol państwa), przy czym automaty te winny być zarejestrowane przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Nielegalna działalność hazardowa związana z urządzaniem gier na automatach zagrożona jest surowymi karami pieniężnymi, tj. 100 tys. zł od każdego automatu.

Odpowiedzialność tę ponoszą nie tylko podmioty organizujące nielegalne gry, ale też posiadacze lokali, w których się one odbywają. Ukaranie właściciela automatów nie powoduje, że posiadacz lokalu uniknie kary.

Pomimo wysokich kar, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znajdują niezarejestrowane automaty u posiadaczy lokali (np. w małych sklepach, lokalach gastronomicznych, usługowych, kioskach, na stacjach benzynowych, itp.). Często w kontrolowanym lokalu znajduje się po kilka automatów.

Dlaczego narażasz się na dotkliwe finansowo kary?

Powstaje pytanie, dlaczego posiadacze/właściciele lokali narażają się na tak wysokie kary finansowe? Zapewnienie podmiotów wstawiających do lokalu automaty, że ich działalność jest legalna, nie powoduje uniknięcia kary przez posiadaczy lokali. Nawet jeśli nie jesteś właścicielem automatów, to podlegasz ustawie o grach hazardowych i w związku z tym ponosisz odpowiedzialność.

Nie daj się wykorzystać

Podmioty zamierzające wynająć lokal lub jego część w celu umieszczenia w nim automatów do gier świadomie wprowadzają posiadaczy lokali w błąd. Oferują pozornie legalne gry na tzw. logicznych, zręcznościowych czy zabawowych automatach, a faktycznie organizują nielegalne gry hazardowe.

Podmioty te przedkładają różne dokumenty, np. opinie jednostek badających, instytucji, biegłych, które rzekomo potwierdzają zręcznościowy lub logiczny, a nie losowy, charakter oferowanych gier.

Eksperymenty procesowe przeprowadzane przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz doświadczenia biegłych sądowych, nie potwierdzają, że są to automaty oferujące gry zręcznościowe czy logiczne, lecz wskazują, że faktycznie są to gry o charakterze losowym, a automaty są urządzeniami do gier hazardowych.

Szczególną czujność należy zachować jeżeli podmioty organizujące gry na automatach posługują się następującymi dokumentami czy informacjami: instrukcje wskazujące jak postępować w przypadku kontroli przez organy państwowe (urzędy celno-skarbowe, Policję i inne); opinie jednostek badających, instytucji, biegłych, wskazujące na zręcznościowy lub logiczny, a nie losowy, charakter oferowanych gier; zapewnienie organizatora, że oferowane gry na automatach nie podlegają pod ustawę o grach hazardowych; informacje o zakazie gry na urządzeniach dla osób poniżej 18-tego roku życia.

Dla uśpienia czujności podmioty te często wpisują do umów najmu, oświadczenia że prowadzona przez nich działalność gospodarcza jest zgodna z prawem, że posiadają wszystkie stosowne opinie, zezwolenia i dane potwierdzające ten stan oraz że najemca ponosi pełną odpowiedzialność prawną związaną z funkcjonowaniem i eksploatacją urządzeń włączając w to zapewnienie obsługi prawnej w niezbędnym zakresie.

Działania te mają utwierdzić w przekonaniu, że planowane przedsięwzięcie jest zgodne z prawem. Masz wątpliwości? Skontaktuj się z KAS

Pamiętaj!

Za udostępnienie lokalu czy nawet jego części pod automaty do gier, posiadacz lokalu narażony jest na odpowiedzialność prawną (karę pieniężną), w wysokości 100 tys. zł od każdego automatu.

Kara ta nie jest uzależniona od wykazania świadomego naruszenia przepisów ustawy o grach hazardowych.

Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna skarbowa: kara grzywny, kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jan

21/02/2020

Wynajmując cały lokal ? Firma była weryfikowana w krs ?

JD

18/02/2020

Dajcie znać czy Wam coś przychodzi za porzednie skrzynki z koncesją i po. Bo ruszyła lawina wezwań do zapłaty dla pracowników, operatorów i właścicieli lokali...

Ja

18/02/2020

Tak ja dostałem. 100 tys.#2.

tx-men

16/02/2020

w tamtym artykule była mowa o odpowiedzialności karnoskarbowej. W tym artykule o administracyjnej.

grzesiu

13/02/2020

wlasnie, ta ustawa z karami 100 000 od sztuki weszła w 2017 roku. Mamy 2020 rok a u mnie w mieście salonów jest więcej, niż wcześniej. Ktoś dostał te mityczne 3 x 100 000 zł?

Michał bielsko

13/02/2020

A może by tak sie Redakcja zdecydowała czyją propagandę uprawia??? Jak się do tego artykułu ma inna publikacja Waszej Redakcji: https://e-play.pl/czy-wynajmujacy-powierzchnie-jest-urzadzajacym-gry-hazardowe/ Raz tak raz tak... w zależności kot płaci?
E-PLAY.PL