[🎬] Hazard internetowy wciąga młodzież i uzależnia

Odpowiedzialny hazard
Bartosz 09/01/2019

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia 2023

Nie tylko alkohol i narkotyki, ale też hazard. Uzależnienie od gier losowych to coraz częściej problem dzieci i młodzieży. Zwłaszcza, że w internecie nie brakuje okazji, by dać się wciągnąć w nielegalne gry hazardowe. Znacznie trudniej się od nich uwolnić.

Ciągłe pobudzenie i napięcie. Emocjonalne huśtawki od podniecenia i euforii do „moralnego kaca”, niepewności i depresji. Nałogowi gracze często tkwią w uzależnieniu od najmłodszych lat.

Trwało to nawet kilkanaście lat. Bliscy czuli nerwowość, ale nie wiedzieli, czym ona nie była spowodowana – opowiada jeden z hazardzistów.

Na początku hazard jest jedynie niewinną zabawą. Dreszczyk emocji, który zapewniają gry losowe, jest jednak uzależniający.

Na początek chęć wygrania jakichkolwiek pieniędzy, odrobina emocji, adrenaliny. To wszystko razem daje nam takiego kopa – zdradza hazardzista.

Szczególnie narażone na uzależnienie od gier są dzieci i młodzież. Dla nich to sposób na przeniesienie się do świata pełnego emocji i nieznanych wrażeń. Samo obserwowanie dorosłych uprawiających hazard może sprzyjać rozwojowi uzależnienia u dziecka. W Internecie coraz więcej jest treści, które mogą nakłaniać do hazardu.

Jeżeli oglądamy gry, to siłą rzeczy pobudzamy cały system naszych endorfin w mózgu. Sprawia nam to przyjemność, w związku z tym zawsze człowiek będzie dążył do powtórzenia czegoś, co sprawia mu przyjemność – uświadamia Barbara Domagała, dyrektor Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Porfilaktyki. BORPA.

W Polsce hazard legalnie mogą uprawiać jedynie osoby powyżej 18. roku życia. Prawo jednak ściśle określa formy i miejsca, w których można grać. Bezwzględnie zakazane jest namawianie do hazardu.

Na podstawie ustawy o grach hazardowych, reklama hazardu jest generalnie zakazana. Co możemy przez taką reklamę rozumieć? Wszelkiego rodzaju próby zachęcania do gier hazardowych – wyjaśnia Artur Urbański z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Delegatura w Bydgoszczy.

Zdaniem specjalistów, umożliwienie obserwacji gry hazardowej on-line może być próbą jej propagowania. Jak podkreśla policja, ochrona nieletnich przed tego typu treściami zaczyna się już jednak w domu.

Nie może być tak, że nie rozmawiamy z dziećmi na ten temat. To bardzo ważne, by wiedziały one, że są strony, na które nie powinny wchodzić – podkreśla podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Działania prewencyjne prowadzi także Izba Kontroli Skarbowej. Kampania „Hazard? Nie, dziękuję” skierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Edukatorzy spotykają się z nimi i uczulają, jak uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Chcielibyśmy, żeby takie osoby, które są narażone, mają z tym kontakt, wiedziały, gdzie szukać pomocy, jak sobie z tym radzić i potrafiły zdefiniować, czym jest nielegalny hazard – przyznaje Kinga Błaszczyńska, Izba Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy.

Akcja prowadzona jest od jesieni i potrwa do czerwca. Wyniki badań wskazują, że ponad 50 tys. Polaków jest silnie uzależnionych od gier hazardowych, a około 200 tys. narażonych na ryzyko uzależnienia.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

D...

09/01/2019

Izba Kontroli Skarbowej. Czyli IKS. Albo X. Organ X. Takie rzeczy tylko w Bydgoszczu! P.S. Jaki telewizja publiczna zalicza już kanał zjazdowy, że takie brednie na antenie są wygadywane i nikt tego nawet nie próbuje korygować. DRAMAT!
E-PLAY.PL