Hodowlę koni w Polsce sfinansują gonitwy

Hodowla koni w Polsce może być finansowana ze sprzedaży zakładów na gonitwy koni – powiedział wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński przedstawiając na sejmowej komisji rolnictwa informację nt. strategii hodowli koni w Polsce.

„ Jest pomysł, by poszukać pieniędzy poprzez zmiany ustawowe, aby zakłady, które dotyczą wyścigów konnych, które są realizowane w 30 punktach w kraju były realizowane w 15 tys. punktach Totalizatora Sportowego wraz z 5 proc. dopłatą, która będzie przeznaczona na rozwój hodowli koni w Polsce w bardzo szerokich kontekstach”
– poinformował wiceminister.

Jest to bardzo istotny wehikuł finansowy, który może nawet bardzo śmiałe plany wprowadzić w życie – zapewnił Giżyński. Zaznaczył również, że wypracowana przez Radę ds. hodowli koni (powołaną przez byłego ministra Krzysztofa Jurgiela) strategia jest brana pod uwagę, ale, jak zauważył, jest ona dokumentem pomocniczym dla hodowców, a nie stanowiskiem realizacyjnym rządu.

Głos zabrała także nadzorująca spółki z ramienia Agencji Nieruchomości Rolnych Anna Stojanowska, zwolniona w czasach Krzysztofa Jurgiela. Argumentowała, że świat sobie poradzi bez polskiej hodowli, natomiast Polska – nie.

Dodała, że zarówno ona jak i byli prezesi byli przesłuchiwani przez wszystkie służby i nie postawiono im żadnych zarzutów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *