Islandia dąży do ograniczenia dostępności automatów hazardowych

Islandia

Trudno uwierzyć, że pranie pieniędzy jest problemem w Islandii, ale organy międzynarodowe często krytykowały islandzki rząd za niedocenianie ryzyka z tym związanego.

Jak informuje Kjarninn, w raporcie islandzkiego biura ds. prania pieniędzy, zawierającym dane zebrane przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF), Islandia może podjąć próbę walki z tym procederem, ograniczając dostępność automatów hazardowych.

Automaty do gier to nie tylko popularna rozrywka w Islandii, ale dochody z nich trafiają między innymi do Czerwonego Krzyża, oddziału ratunkowego, ośrodków leczenia uzależnień, a nawet do Uniwersytetu Islandzkiego. W raporcie stwierdza się jednak, że automaty te mogą być również wykorzystywane do celów związanych z praniem pieniędzy.

Jednym ze sposobów wprowadzenia środków pieniężnych pochodzących z nielegalnych źródeł, np. ze sprzedaży zakazanych substancji, do legalnego obrotu, jest wpłacenie gotówki do automatu do gry i wydrukowanie kuponu z wygraną na tę samą kwotę. Gotówka staje się środkami pieniężnymi podlegającymi opodatkowaniu i tym samym nabywa cech legalności.

Całość czytaj na: icelandnews.is

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *