Jak grać w EuroJackpot? Poznaj zasady i wygraj miliony euro!

Od 2017 roku w Polsce można grać w Eurojackpot, jedną z największych gier liczbowych w Europie. Jej zasady są podobne do naszego Lotto, tyle że do wygrania są o wiele większe pieniądze.

Gwarantowana pula na wygrane pierwszego stopnia wynosi aż 10 milionów euro, jednak w przypadku kumulacji może być kilkukrotnie większa. Dowiedz się, gdzie i jak grać w Euro Jackpot, a także jakie wygrane padły już w naszym kraju.

Co to jest EuroJackpot?

Euro Jackpot jest grą liczbową, w której wygrać można gotówkę, jeśli na kuponie skreśli się te same liczby, jakie potem zostaną wytypowane podczas losowania. Jak sama nazwa wskazuje, loteria ma zasięg europejski. Od momentu jej utworzenia w 2012 roku systematycznie przystępowały do niej kolejne kraje i dzisiaj jest już ich 18. Są to: Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Islandia, Słowenia, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja oraz Polska. W praktyce więc w zabawie bierze udział bardzo duża liczba graczy, dzięki czemu możliwe są bardzo wysokie wygrane. W loterii mogą bowiem uczestniczyć nie tylko obywatele powyższych 18 państw, ale także osoby, które akurat w nich przebywają.

Na czym polega loteria Euro Jackpot?

Zasady gry w EuroJackpot są bardzo proste i co ważne, dokładnie takie same w każdym z krajów, które uczestniczą w loterii. Zabawa polega na wytypowaniu liczb z dwóch zbiorów:
– 5 ze zbioru 50 liczb oraz
– 2 ze zbioru 10 liczb.
Liczby można wybrać samodzielnie bądź skorzystać z opcji chybił-trafił, co wyjaśnimy dokładnie w kolejnych akapitach przy okazji prezentowania sposoby grania w Euro Jackpot w Polsce. Warto jednak zauważyć, że jeśli chodzi o ogólne zasady, europejska loteria jest bardzo podobna do naszego Lotto. W tym przypadku również odbywa się losowanie – ma ono miejsce w każdy piątek o godz. 20:00 i jest transmitowane online m.in. na stronie internetowej Lotto.

Kto wygrywa w Euro Jackpot?

Zwycięzcami w loterii zostają osoby, którym udało się wytypować te same liczby, które wypadną w losowaniu. Ogólnie jest aż 12 stopni wygranych, które zależą od tego, jak dużo liczb w obu zbiorach udało się odgadnąć. Największe pieniądze można wygrać, mając wszystkie 7 trafień (5+2) – to wygrana I stopnia, na którą przeznaczanych jest najwięcej, bo 36% z całej puli środków. Na wygrane, lecz w znacznie mniejszej wysokości, mogą jednak liczyć także osoby, które prawidłowo wytypowały tylko część liczb np.:
5+1 (to wygrana II stopnia),
5+0 (wygrana III stopnia),
4+2 (wygrana IV stopnia),
4+1 (wygrana V stopnia),
4+0 (wygrana VI stopnia) i tak dalej.
Ostatni 12 stopnień wygranych uwzględnia kupony, w których skreślono prawidłowo 2 liczby z 50 i 1 z 10.

Ile pieniędzy można wygrać w Euro Jackpot?

Ze względu na europejski zasięg loterii pula środków na wygrane jest bardzo duża. Zależy ona od ilości graczy, ponieważ 50% pieniędzy na wygrane pochodzi ze sprzedaży kuponów. Im więcej osób zdecyduje się grać, tym większe są stawki nagród. Jednocześnie jednak pule przeznaczone na poszczególne stopnie wygranych dzielone są między wszystkich zwycięzców.

Na wygrane I stopnia jest zawsze gwarantowana minimalna ilość pieniędzy i jest to 10 000 000 euro, czyli około 40 milionów złotych (suma ta zależy od kursu walutowego). Jeśli w losowaniu nie padnie główna wygrana, dochodzi do kumulacji, co powoduje, że w kolejnej grze środków na nagrody jest więcej. Obowiązuje jednak zasada, że w wyniku kolejnych kumulacji łączna ilość pieniędzy może osiągnąć maksymalnie wartość 90 000 000 euro. Potem suma ta jest utrzymywana przez kolejne losowania aż do momentu, w którym ktoś wytypuje wszystkie liczby.
Taka rekordowa wygrana w wysokości 90 mln euro padła dotąd zaledwie 4 razy, w tym jeden raz w Polsce!

Największe wygrane w Euro Jackpot w Polsce

W naszym kraju można grać w EuroJackpot dopiero od 2017 roku, a mimo to znalazł się już szczęśliwiec, który skreślił prawidłowo wszystkie wylosowane liczby i to podczas największej kumulacji w wysokości 90 000 000 mln euro. Stało się to 10 maja 2019 roku, jednak zwycięzca z Polski (pochodzący z województwa łódzkiego) musiał się podzielić wygraną z mieszkańcem Niemiec, który również miał wszystkie trafienia. Szczęśliwcy otrzymali więc po 45 mln euro, co w przypadku Polaka po przeliczeniu na naszą walutę dało astronomiczną sumę 193 396 500 zł.

Ponieważ w megaloterii można wygrać pieniądze także w przypadku skreślenia prawidłowo tylko części liczb, bywały w Polsce również imponujące wygrane II stopnia. W listopadzie 2017 roku z tego tytułu Polak otrzymał gotówkę w wysokości ponad 5,8 mln złotych, w grudniu 2017 r. ponad 7,1 mln zł, a w czerwcu 2018 r. ktoś zgarnął aż 26 mln złotych. W historii polskiego EuroJackpot kilkanaście razy padły również wygrane III stopnia, które za każdym razem opiewały na sumę przeszło 1 mln złotych.

EuroJackpot Polska – jak grać i gdzie?

W Polsce operatorem loterii Euro Jackpot jest Totalizator Sportowy. Grać można więc w kolekturach i punktach Lotto, wypełniając papierowy kupon, a także przez Internet poprzez uzupełnienie formularza online. W obu przypadkach należy samodzielnie wytypować liczby (5+2) lub wybrać opcję chybił-trafił, w której zaznaczane są liczby losowo wybrane przez komputer. Istnieje również możliwość zagrania jednym kuponem (typowaniem) przez 4 kolejne losowania. Pojedynczy zakład (jedno typowanie) kosztuje 12,50 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *