Jak wygrasz w Totka to co dalej?

Loterie
Iwo 08/08/2019

Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2019

Wygraną na loterii 33 proc. Polaków w pierwszej kolejności przeznaczyłoby na nowe mieszkanie ale zaledwie 4 proc. na wsparcie potrzebującym.

Nowe mieszkanie to największe marzenie 33 proc. badanych w pierwszej kolejności kupiłoby nowe mieszkanie. Na drugim miejscu jest pomoc rodzinie i znajomym – 25 proc. i wymarzona wycieczka – 10 proc. Tylko 28 proc. badanych rzuciłoby pracę po wygranej na loterii. 55 proc. nie ma takiego zamiaru, z czego 23 proc. na to pytanie odpowiedziało „zdecydowanie nie”.

Choć wygranie dużych pieniędzy kojarzy się raczej pozytywnie, 54 proc. badanych bałoby się o swoje bezpieczeństwo. Bezstresowo do nagłego przypływu gotówki podeszłoby tylko 33 proc. 50 proc. respondentów deklaruje, że wyprowadziłoby się z aktualnego miejsca zamieszkania po wygraniu bardzo dużej ilości pieniędzy. Z tej grupy 30 proc. na to pytanie odpowiedziało „zdecydowanie tak”.

Jednocześnie aż 82 proc. badanych utrzymałoby fakt wygranej na loterii w tajemnicy przed sąsiadami. Rodzinie powiedziałoby o tym 60 proc. respondentów. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że podzieliłaby się z rodziną wygranymi pieniędzmi. 43 proc. badanych odpowiedziało na to pytanie „raczej tak”, a 30 proc. „zdecydowanie tak”.

Co ciekawe, do dzielenia się pieniędzmi z rodziną bardziej chętne są kobiety (81 proc.) niż mężczyźni (65 proc.). Dzielenie się z najbliższymi może jednak nie być takie proste. Zgodnie z polskim prawem darowizna nie jest opodatkowana tylko w przypadku osób najbliższych, czyli małżonka, dzieci, rodziców, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Znajomi, przyjaciele czy partnerzy, z którymi nie łączy nas akt ślubu, odpadają. W takich przypadkach podatek, w zależności od wysokości przekazanej kwoty, będzie wynosił od 3 do nawet 20 proc.  Istnieje jeszcze jedna możliwość przekazania rodzinie pieniędzy. To zapis windykacyjny w testamencie. Warto podkreślić, że przedmiot zapisu windykacyjnego nie wchodzi w skład spadku, a uprawniony nabywa przedmiot niezależnie od swojej woli i wiedzy. W przypadku zapisu windykacyjnego rodzina dostanie pieniądze dopiero po śmierci darczyńcy. Za to może on do końca życia korzystać z majątku, który w ten sposób przekazuje.

Z podatku od podarowanych w ten sposób pieniędzy zwolniona jest wyłącznie najbliższa rodzina. Jeśli przekażemy pieniądze komuś innemu, obdarowany będzie musiał zapłacić podatek.

Źródło: money.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL