Jednoręcy bandyci – czyli jak ewoluowały automaty do gry

Automaty
Iwo 13/02/2018

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2018

Historia automatów do gry zaczyna się w 1891 roku. W tym okresie Sittman i Pitt, którzy byli mieszkańcami Nowego Jorku, wymyślili maszynę, która stała się prekursorem nowoczesnych automatów do gry. Klasyczna maszyna opierała się głównie na grze w pokera, aby uzyskać gotówkę czerpiąc z popularności tej gry. Maszyna miała pięćdziesiąt kart i okazała się na tamten czas hitem w świecie gier.


Główną przeszkodą dla maszyny był brak bezpośredniej metody płatności. Aby rozwiązać ten problem, producent automatu opracował innowacyjne rozwiązanie, wymyślając różnego rodzaju kombinacje, które zastąpiły dziesięć kart 5 symbolami (pikami, diamentami, dzwonkami wolności i podkowami). Ponadto przyjął w automacie istnienie trzech bębnów, aby zmniejszyć złożoność kombinacji w odczytaniu wygranych. Mechaniczne maszyny pokerowe niestety nie mogły wypłacać wygranych. Zwycięzcy musieli czekać na kogoś, kto mógł zweryfikować wygraną i wypłacić wygrane pieniądze.

Pierwsze automaty w nowoczesnym sensie wymyślił urodzony w Bawarii amerykański wynalazca Charles August Fey, wówczas mechanik w San Francisco, który w 1894 roku zbudował swoją pierwszą maszynę do gier na monety. Umieszczenie automatu w lokalnym salonie okazało się sukcesem, Fey wkrótce zrezygnował z pracy i otworzył własną fabrykę, by produkować więcej jednostek. W 1898 roku Fey zbudował Card Bell, pierwszy automat z trzema bębnami z automatycznymi wypłatami gotówkowymi. Card Bell miał rączkę, która wprawiała bębny w ruch, maszyna grała ustawiając kombinacje kart układające się w kolejce do rąk gracza pokerzysty.

Jego następny automat Liberty Bell, został zbudowany w 1899 roku i na swoich rolkach używał symboli podków i dzwonków dopasowując je do gry na bębnach. Trzy dzwonki ustawione w rzędzie oznaczały najwyższą wypłatę. Z powodu trzęsienia ziemi jakie w roku 1906 nawiedziło San Francisco przetrwały do współczesności tylko 4 z ponad 100 automatów Liberty Bell zbudowanych przez Fey’a.

Maszyna Freya odniosła wielki sukces i wkrótce wypełniła większość barów i pubów w San Francisco, ale ponieważ hazard był nielegalny w Kalifornii, Frey nie mógł opatentować swojej maszyny.

Inni producenci m.in. Mills Novelty Company z Chicago z powodzeniem skopiowali i rozprowadzili maszyny do gry po całym obszarze USA, dodając na swoich szpulach wizerunek opakowania gumy do żucia (wkrótce stylizowane jako dobrze znany symbol „paska”). Mills Novelty Company wynalazła również w 1916 roku „jackpot”, dzięki czemu niektóre kombinacje symboli na rolkach zwracały wszystkie monety będące aktualnie w maszynie. Podniosło to dodatkowo atrakcyjność gry na automatach, zwiększając tym samym zainteresowanie tą formą hazardu (…)

Całość artykułu o historii automatów do gry przeczytasz w III numerze Magazynu E-PLAY dostępnego TUTAJ

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL