Konferencja INP i PAN poświęcona stanowieniu i stosowaniu regulacji hazardu

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Stanowienie i stosowanie krajowych regulacji hazardu w świetle prawa unijnego – tematem konferencji jaka odbyła się w dniu 6 listopada w Wydziale prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Konferencja została zbudowana panelowo z podziałem na główne tematy poruszane w kolejnych z nich. Pierwszym poruszanym tematem było „Założenie nowelizacji ustawy o grach hazardowych w świecie orzecznictwa Trubunału Sprawiedliwości”.

Następnie w podzielonej na panele konferencji referaty w pierwszym panelu moderowanym przez Prof. Dr hab. Dawida Miąsika treści przedstawili m.in.

– Prof. dr hab. Monika Szwarc – Kwalifikacja prawna krajowych regulacji hazardu z punktu widzenia prawa UE
– Dr hab. Anna Zawidzka-Łojek – Nadrzędne względy interesu ogólnego jako uzasadnienie ograniczenia działalności hazardowej
– Dr Agnieszka Frąckowiak-Adamska – Ciężar dowodu w sprawach dotyczących zgodności uregulowań dotyczących hazardu ze swobodami rynku wewnętrznego UE

W kolejnym II panelu moderowanym przez Prof. Dr hab. Andrzeja Wróbla przedstawione zostały następujące tematy:

– Dr hab. Dobrochna Bach-Golecka – Uwarunkowania regulacji prawnej działalności hazardowej w państwach członkowskich UE. Analiza porównawcza w świetle przepisów o rynku wewnętrznym UE
– Dr Katarzyna Klafkowska-Waśniowska – Reklama działalności hazardowej w świetle prawa UE
– R. Pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska i adw. Paweł Matej – Urządzanie gier hazardowych online w świetle ustawy o grach hazardowych i unijnej swobody świadczenia usług

Następny III panel został moderowany przez Dr hab. Annę Zawidzka-Łojek a prelegentami i tematami w tym panelu byli:

– Dr Maciej Taborowski – Monopol państwowy na automaty do gier w świetle reguł rynku wewnętrznego UE
– Prof. Dr hab. Agnieszka Grzelak – Czy rejestr domen prowadzących nielegalną działalność hazardową może naruszać prawa podstawowe?
– Krzysztof Izdebski – Ryzyka związane z rejestrem domen służących do nielegalnego oferowania gier hazardowych.

Ostatni IV panelem w tej ważnej konferencji poświęconej hazardowi moderowany przez Dr hab. Dobrochna Bach-Golecka poruszał następującą tematykę:

– Prof. Dr hab. Andrzej Wróbel – Kary pieniężne za naruszenie ustawy hazardowej jako kary administracyjne (z perspektywy Działu IVa Kodeksu postępowania administracyjnego)
– Dr hab. Anna Błachnio-Parzych – Zbieg odpowiedzialności z ustawy o grach hazardowych i odpowiedzialności karno-skarbowej a zasada ne bis in idem
– Dr Agnieszka Sołtys – Odmowa zastosowania nienotyfikowanych przepisów technicznych a przepisy sankcjonujące.

Po zakończeniu tego panelu nastąpiło podsumowanie które wygłosili Prof. dr hab. Andrzej Wróbel – Kierownik Zakładu Prawa Europejskiego IPN PAN oraz Dr hab. Anna Zawidzka-Łojek – Kierowniczka Katedry Prawa Europejskiego WPiA UW.

Na konferencji wzięło udział szerokie grono zainteresowanych tą specyficzną tematyką gospodarki a zwłaszcza przedstawiciele przedsiębiorców oraz ich prawnicy. Poruszany temat główny jest obecnie bardzo szeroko komentowany w sytuacji gdy większość dziedzin i sektorów hazardu zostało przekazanych na mocy ustawy i decyzji Premiera Beaty Szydło w ręce Totalizatora Sportowego.

Po każdym z paneli przeprowadzana była dyskusja, zadawane pytania były objaśniane przez prelegentów i prowadzona była wszechstronna dyskusja. Ze względu na swoje ograniczenia czasowe nie było możliwości aby taka konferencja mogła rozciągnąć się w czasie dłuższym niż zaplanowane.
To, że takie spotkanie się odbyło świadczy o dużym zainteresowaniu zarówno palestry jak i przedsiębiorców oraz zauważeniu wielu błędnych przepisów prawa zarówno w skali krajowej jak i UE.

Redakcja E-PLAY wystąpiła do organizatorów tej Konferencji o umożliwienie przedstawienia niektórych referatów prezentowanych na tej Konferencji, w celu publikacji szerszemu gronu odbiorców.


Otagowano jako

3 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *