Konkurs i loteria – warto znać przepisy

loteria

W Katowicach odbyło się spotkanie ekspertów z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z przedstawicielami Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Tematem spotkania było omówienie zasad organizacji loterii promocyjnych i fantowych.

Podczas spotkania pracownicy z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach zaprezentowali aspekty prawne w zakresie urządzania loterii i konkursów przez samorządy lokalne.

Konkurs i loteria wykorzystywane są bardzo często do działań promocyjnych różnych instytucji i firm. Warto znać różnicę między tymi pojęciami. W przypadku konkursu, co do zasady do zwycięstwa prowadzą umiejętności lub wiedza uczestników. W ramach konkursu można więc zorganizować quiz lub wymyślić kreatywne zadanie, np. wykonanie zdjęcia, rysunku, wymyślenie hasła, itp. W takim przypadku organizator nie musi posiadać żadnych zezwoleń. W przypadku loterii zaś o wygranej decyduje los, a umiejętności i wiedza uczestników nie odgrywają znaczącej roli. Loterią będzie każde działanie, w którym zwycięzcę wyłania się na drodze losowania. Element losowości może wystąpić na którymkolwiek etapie akcji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami organizacja loterii wymaga uzyskania zezwolenia i zatwierdzenia regulaminu.

Nadchodzi lato, a to czas wakacyjnych festynów i imprez plenerowych, w trakcie których organizowane są rozmaite konkursy i loterie promujące lokalne wydarzenia.

Organizatorami są placówki oświatowo wychowawcze, samorządy, urzędy miast i gmin, związki wyznaniowe, parafie itp. Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej poświęcili szczególną uwagę organizacji małych loterii fantowych, które to podlegają zgłoszeniu do naczelnika urzędu celno-skarbowego. Warto wiedzieć, że w przypadku małej loterii fantowej pula nagród nie może przekraczać wysokości kwoty bazowej (w tym roku kwota wynosi 4.474 zł), a wartość przygotowanych do sprzedaży losów nie może przekroczyć 14.913 zł. Uzyskany przychód z takiej loterii musi być w całości przeznaczony na cel społecznie użyteczny. Ta część spotkania cieszyła się największym zainteresowaniem uczestników i stała się przedmiotem żywiołowej dyskusji. Znajomość zagadnień prawnych pozwoli na organizację loterii zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Warto przypomnieć, że urządzenie gier losowych bez wymaganych prawem zezwoleń zagrożone jest karą pieniężną oraz karą grzywny, a w szczególnych przypadkach karą pozbawienia wolności.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

3 komentarze(y) w “Konkurs i loteria – warto znać przepisy

  1. Czy ktoś wie co się dzieje z tym panem na którego był Golden bo mam problem w lokalu nikt nie interweniował po zabraniu bo było bez umowy, a teraz przybijają mi cały sprzęt a ta firma okazuje się to jednoosobowa działalnośc na słupa co miał jeszcze sypaki ktoś za to beknie ale czemu moja spółka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *