Loteria lekarstwem na luki w budżecie?

W tym roku deficyt budżetu Tarnowa sięgnie 163 mln zł, więc władze miasta szukają sposobów na poprawienie wpływów. Receptą ma być pomysł zorganizowania loterii fantowej, w której nagrody będą trafiać do osób, które ze swoich podatków rozliczają się właśnie w Tarnowie.

Prezydent Roman Ciepiela liczy, że perspektywa atrakcyjnych nagród nakłoni mieszkańców miasta, którzy nie są na stałe zameldowani w Tarnowie, do rozliczania tutaj swoich podatków. Powód jest prosty. Do budżetu samorządów wraca prawie 38 proc. płaconych na jej terenie podatków.

Podobne loterie sprawdzają się od lat w innych miastach. Zarówno w tych dużych, jak Poznań czy Wrocław, ale wartościowe fanty są przynętą na podatników również w Sosnowcu, Ząbkach czy Markach. Do wygrania są samochody osobowe, rowery, a nawet meble czy bilety miesięczne.

W tarnowskim magistracie powołano już 9-osobową komisję, która ma zająć się przygotowaniem loterii oraz wybrać fanty. Z naszych ustaleń wynika, że główną nagrodą ma być samochód osobowy. Wśród pozostałych wymieniane są rowery czy hulajnogi. Losowanie w przyszłym roku.

Żeby wziąć udział w loterii i zgarnąć nagrody, potrzebne będzie złożenie PIT-a w jednym z dwóch urzędów skarbowych miasta

Dodatkowe dochody problemów Tarnowa nie rozwiążą, ale np. Sosnowiec dzięki loterii zyskał 300 tys. zł dodatkowych wpływów. –

Za te pieniądze możemy poprawić komfort życia w mieście, przeprowadzić kilka inwestycji, dlatego warto składać PIT-y w Tarnowie
– przekonuje Prezydent Ciepiela.

Pomysł raczej przychylnie ocenia opozycja w radzie miejskiej. – Zamiast auta postawiłbym na więcej innych nagród, żeby uszczęśliwić jak najwięcej osób. I przeliczyłbym, czy wartość nagród nie przewyższy tego, co zyska budżet – radzi Józef Gancarz (PiS).

Żródło: Gazeta Krakowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *