Mazowiecka Izba Skarbowa krajowym liderem

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie odpowiada za blisko 41 procent dochodów do budżetu. Dzięki działaniom mazowieckich funkcjonariuszy podatkowych, do państwowej kasy tylko w 2018 roku trafiło 170 mld zł. To najwięcej spośród wszystkich organów podatkowych z całego kraju.

Jak podkreśla Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, znacząco wzrosła skuteczność mazowieckiej IAS.

Wykonanie dochodów budżetu państwa w mazowieckiej izbie wyniosło bowiem prawie 170 mld zł, czyli o blisko 10 mld więcej niż w 2017 roku. Największy wzrost wpływów odnotowaliśmy w podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie dochody wzrosły o ponad 20%, natomiast w podatku dochodowym od osób fizycznych wzrost wyniósł niemal 13%, a w podatku VAT ponad 10%

– poinformował Antoszkiewicz.

Do zadań funkcjonariuszy celno-skarbowych należy między innymi ujawnianie przypadków tzw. „karuzeli VAT”. Jak informuje KAS, przerwanie tej nielegalnej działalności zapobiegło wyłudzeniu z Budżetu państwa prawie 117 mln zł.

Mazowiecka Izba była również skuteczna i efektywna w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W wyniku przeprowadzonych Kontroli, funkcjonariusze celno-skarbowi, ujawnili i zajęli miedzy innymi ponad 318 tys. szt. towarów o łącznej wartości blisko 82 mln zł, około 8 mln szt. nielegalnych papierosów, 6 ton tytoniu i ponad 1,5 ton suszu tytoniowego o sumie uszczupleń podatkowych blisko 16,5 mln zł. Zatrzymano również 1.669 sztuk nielegalnych automatów do gier hazardowych o wartości ponad 20 mln zł.

Jednym z największych, spektakularnych ujawnień w tym zakresie, było wykrycie obrotu fikcyjnymi fakturami VAT, w którym uczestniczyły 92 podmioty krajowe pełniące role brokerów, buforów i znikających podatników. Tylko w tym przypadku, szacowane straty Budżetu państwa wyniosłyby ponad 70 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *