MF ostrzega przed urządzaniem gier poza kasynami i salonami gier

Okiem eksperta
Bartosz 27/03/2019

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2019

Użytkowanie automatów do gier poza kasynami i salonami gier na automatach, np. w lokalach gastronomicznych, może narażać przedsiębiorców na konsekwencje prawne – ostrzega w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Resort finansów przypomina, że ustawa o grach hazardowych dopuszcza urządzanie gier na automatach wyłącznie w kasynach gry i salonach gier na automatach – na podstawie rejestracji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, po uzyskaniu opinii jednostki badającej.

Jak czytamy w komunikacie, „uzyskanie opinii jednostki badającej, upoważnionej przez Ministra Finansów, z badania technicznego automatu nie gwarantuje legalności jego eksploatacji poza kasynem gry i salonem gier na automatach”. „Jedynie decyzja Ministra Finansów o niehazardowym charakterze gry na danym urządzeniu zapewnia prowadzenie takiej działalności zgodnie z prawem” – podkreślono.

„Taka jednostka, która działa z upoważnienia Ministra Finansów, przeprowadza badania techniczne automatów, urządzeń losujących i urządzeń do gier przewidziane w przepisach oraz wydaje opinie z tych badań” – czytamy w komunikacie. Jak dodano, „opinia ta stanowi jedynie informację, że zbadany automat lub urządzenie do gier spełnia (lub nie) warunki techniczne”.

Resort wskazał, że jednostka badająca w swoich opiniach nie jest uprawniona do rozstrzygania, czy gra na danym urządzeniu jest grą na automacie w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. „Rozstrzyga o tym wyłącznie Minister Finansów” – zaznaczono.

Resort przestrzega również przedsiębiorców przed ofertami wstawienia automatów do ich lokalu w sytuacji, gdy jako podstawę jego legalnej eksploatacji wskazuje się opinię z badania technicznego, wydaną przez jednostkę badającą upoważnioną przez Ministra Finansów, nazywając taki automat „pierwszym w pełni legalnym urządzeniem z oficjalną państwową certyfikacją”.

Jak czytamy w ostrzeżeniu, „tego rodzaju opinie nie uprawniają do zgodnej z prawem eksploatacji takich automatów, a ich użytkowanie może narażać posiadaczy lokali na odpowiedzialność prawną”.

Źródło: PAP

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

polakmały

20/12/2019

Jak jakiego??? Dadzą im jeszcze to dwa lata przygotują akcje i odwiedza o 6 rano F szaleje teraz jak inne firmy kiedyś i co z nimi się stało ? Każdy wie

xyz

17/12/2019

ale jakiego rozstrzygnięcia możemy się spodziewać ?????

Nemo

16/12/2019

Znam lokale, które funkcjonuje już dobry rok, bez żadnych konsekwencji. Celni zabierali, zabierają i będę zabierać. Prócz tego wszystko dobrze.

xyz

16/12/2019

i co słychać z FUTURĄ

ja

29/03/2019

Wszystko można pisać i mówić, ale czemu Futura nie wystąpi do ministra o decyzje. Nawet jak nie otrzymają odpowiedzi to i tak można powiedzieć że w takim przypadku dopełnili formalności tylko Minister nie udzielił odpowiedzi. Chyba że czegoś się boją ....

Pawel

27/03/2019

fajnie , że czasem nawet tutaj i teraz zdarzają się normalne , merytoryczne wypowiedzi. Popieram w całej rozciągłości wypowiedź D jakby minister sam umiał zdecydować to po jaką cholerę powoływałby jednostki akredytowane??? a zdobyć taką akredytację to nie jest łatwa sprawa. jest szereg bardzo poważnych warunków o obwarowań do spełnienia. to nie jest "biegły z komputerkiem" co napisze celasom wszystko co chcą za parę stówek od opinii jeżeli jakiś sprzęt ma taką opinię od jednostki z akredytacją Ministra to już poważna sprawa jest!

urabura

27/03/2019

a gowno prawda !!! prezes dyzma (wilhemi )mowi ze to nieprawda co minister finansow mowi (;

D...

27/03/2019

Ale brednie! Nie jest prawdą, że Minister Finansów o czymkolwiek rozstrzyga, bo to rola ustawy, w tym definicji tam zapisanych. Minister co najwyżej stosuje ustawę, a może to zrobić prawidłowo lub błędnie - co ostatecznie ocenia sąd administracyjny. Minister w komunikacie uzurpuje sobie zatem władzę, której nie ma. Twierdzenie, że opinia jednostki badającej jest bez znaczenia, bo rzekomo decyduje tylko minister sugeruje możliwość zaistnienia idiotycznego paradoksu: jednostka ocenia, że coś nie jest hazardowe, a mimo tego minister (na jakiej podstawie?!) oceni odmiennie, albo odwrotnie - jednostka twierdzi, że jest hazard, ale minister uzna (na jakiej podstawie?!) że jednak nie! Konstrukcja przepisu nie pozostawia wątpliwości - opinia jednostki badającej jest obowiązkowa przy wniosku do ministra, jest zatem wiążąca w tym sensie, że żaden urzędnik nie może ocenić inaczej, jeśli nie ma dowodu przeciwnego, czyli co najmniej drugiej opinii z innej jednostki badającej. Urzędnikom w głowie się poprzestawiało, pisząc takie kłamliwe, propagandowe komunikaty: nie mają i nigdy nie będą mieli władzy takiej, żeby sobie samemu oceniać aspekty techniczne wedle własnego uznania, ignorując wiedzę fachowców, których sami przecież angażują do pomocy. Tyle na temat. STOP kłamstwom z ministerstwa!

Timex

27/03/2019

Także, wszystko czarno na białym.

APAP

27/03/2019

Niestety, tylko MF decyduje o tym czy białe jest białe, czy czarne jest czarne, w komunikacie jest mowa o "FUTURZE", tak, tylko jedna firma reklamuje się „pierwszym w pełni legalnym urządzeniem z oficjalną państwową certyfikacją”, żadna inna firma się tak nie reklamuje,

kanclerz

27/03/2019

Czytajcie ludzie dokladnie,! Futura jest nie hazardowa komunikat MF futury niedotyczy!

Jason

27/03/2019

Czyli badanie wykazuje, że urządzenie nie ma charakteru gier losowych a MF może to wedle swojego widzimisię zakwestionować?

x

27/03/2019

na szczęście w polsce żaden celnik nie dostaje w łapę i nie ma żadnych urządzeń hazardowych poza kasynami

qbass

27/03/2019

Czyżby przestraszyli się Futury...?
E-PLAY.PL