Minęła kolejna rocznica powstania Totalizatora Sportowego

17 grudnia 1955 roku został założony Totalizator Sportowy – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się grami liczbowymi, loteriami pieniężnymi i zakładami wzajemnymi,

17 grudnia 1955 r. Uchwałą Prezydium Rządu (Nr 1010/55) powołano do życia instytucję, której dochód miał być przeznaczany na budowę i remonty obiektów oraz urządzeń sportowych. Totalizator Sportowy jest obecnie właścicielem loterii Lotto, monopolistą w dziedzinie gier liczbowych i loterii pieniężnych w Polsce. W latach 1956-1997 funkcjonowało jako Przedsiębiorstwo Państwowe Totalizator Sportowy, po czym zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym udziałowcem jest Skarb Państwa.

W 1959 r. rozszerzono ofertę w zakresie zakładów piłkarskich, bowiem do ligi polskiej dołączyła możliwość obstawiania wyników spotkań ligi angielskiej. W latach siedemdziesiątych pojawiły się z kolei nowe rodzaje gier liczbowych – Express Lotek, Mały Lotek i Zakłady Specjalne.

Przemiany 1989 r. wpłynęły pozytywnie na rozwój loterii, tym razem pod marką LOTTO. W czterdziestą rocznicę powołania do życia Totalizatora miała miejsce premiera Multi Lotka, a dwa lata później Twojego Szczęśliwego Numerka.

Zakłady można obecnie kupić w ponad 16 tys. punktów. Do ceny każdego zakupionego zakładu gier liczbowych doliczana jest dopłata w wysokości 25 proc. ceny zakładu.

W przypadku loterii pieniężnych dopłata wynosi 10 proc. ceny losu. Kwoty wpłaconych dopłat trafiają na rachunek Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (77 proc. wpływów z dopłat), Funduszu Promocji Kultury (20 proc. wpływów z dopłat) oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (3 proc. wpływów z dopłat).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *