Minister Finansów naciskany w sprawie ustawy hazardowej

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Na początku lipca Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Mateusza Morawieckiego szereg wątpliwości dotyczących przepisów ustawy o grach hazardowych z prośbą o ustosunkowanie się i ocenę dopuszczalności blokowania domen internetowych (czytaj: „Ustawa hazardowa może być wykorzystana do blokady Internetu”).

Te wątpliwości zawarł również w swojej interpelacji skierowanej do Ministra Rozwoju i Finansów poseł Grzegorz Furgo, który skierował zapytanie w sprawie pisma RPO.

W dalszym ciągu zatem czekamy na odpowiedź ministra i podjęcie ewentualnych kroków legislacyjnych.

Interpelacja nr 14399

do ministra finansów

w sprawie zmian w tzw. ustawie hazardowej

Zgłaszający: Grzegorz Furgo

Data wpływu: 19-07-2017

Panie Premierze!

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do Pana z prośbą o nowelizację ustawy hazardowej w punkcie dotyczącym blokowania dostępu do stron internetowych.

Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi dotyczące ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, która w części dotyczącej blokowania stron internetowych weszła w życie dnia 1 lipca 2017 r. Skarżący wskazują na wątpliwości dotyczące zgodności z konstytucją uchwalonych przepisów i obawiają się, że mechanizm blokowania stron internetowych będzie wykorzystywany w przyszłości również do innych celów.

Ustawodawca w przypadku omawianej ustawy wybrał mechanizm blokowania, który ma być wykonywany przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego świadczącego usługi dostępu do sieci Internet. Tak ukształtowany mechanizm blokowania stron w Internecie jest bez wątpienia rozwiązaniem, które stwarza poważne ryzyko dla wolności słowa i dostępu do informacji. Konstytucyjnie gwarantowana wolność słowa oznacza nie tylko możliwość swobodnego otrzymywania i przekazywania informacji, ale również jej aktywne poszukiwanie i zdobywanie. W art. 54 ust. 2 Konstytucji RP wprowadza się zaś zakaz cenzury prewencyjnej. Każde ograniczenie wolności słowa musi być zatem uzasadnione w sposób szczególny.

Rzecznik zauważył, że uchwalona ustawa o zmianie ustawy o grach hazardowych może budzić konstytucyjne i międzynarodowoprawne wątpliwości i zastrzeżenia dotyczące przyjętych rozwiązań, w szczególności w kontekście uzasadnienia dla jej przyjęcia, niezbędności i proporcjonalności. W uzasadnieniu do ustawy nie odniesiono się do już istniejących mechanizmów walki z nielegalnymi treściami w Internecie, nie wykazano zatem, że zakładany cel, jakim jest walka z hazardem, realizowany jest spójnie i systematycznie.

Problematyczna jest również kwestia tego, czy w istocie rejestr będzie narzędziem efektywnym, zwłaszcza w związku z obiektywnymi trudnościami związanymi z blokowaniem nielegalnych treści znajdujących się na zagranicznych serwerach. Nie ma zatem pewności, że rozwiązanie osiągnie w istocie zamierzony przez ustawodawcę cel, polegający na ograniczeniu dostępu do treści szkodliwych.

Ponadto ustawodawca poprzestał na wybraniu środka, jakim jest decyzja organu administracyjnego o wpisie do rejestru. Proponowany mechanizm prewencyjnego blokowania dostępu do stron oferujących nielegalny hazard na mocy decyzji podejmowanej przez urzędnika państwowego może budzić sprzeciw. Istnieje bowiem zbyt duże ryzyko, że będzie to instrument nadużywany i będący poza kontrolą.

Bardzo proszę o odpowiedź na pytania:

Jak ocenia Pan wątpliwości zawarte w wystąpieniu rzecznika praw obywatelskich?

Jakie jest Pana zdanie na temat przeniesienia kompetencji zamykania stron internetowych z rąk urzędników do decyzji sądów?

Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Rozwoju i Finansów:

Wystąpienie do Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie nowelizacji ustawy o grach hazardowych

Otagowano jako

2 Komentarze

  1. Jarema Odpowiedz

    A jak niby mają zrobić porządek jak nie poprzez blokowanie nielegalnych bukmacherów? Dla mnie te naciski są durne same w sobie. Chyba że kogoś tak łapsko korci żeby grać na nielegalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *