Ministerstwo podpisało kontrakt na system do kontroli hazardu

hazard w Czechach

System informatyczny będzie zbierał dane dotyczące uczestników gier hazardowych w Czechach. Informacje o tym kto, gdzie, ile przegrał lub wygrał będą trafiały do czeskiego Ministerstwa Finansów.

System zostanie dostarczony przez Grupę CCA, która zaoferowała najniższą cenę spośród pięciu oferentów. Zakaz grania dla tak zwanych wykluczonych graczy (na automatach, w Internecie lub w kasynie) będzie dostępny od połowy 2020 r. – prawie cztery lata później – po początkowo obiecanym terminie.

Gracze mogą również grać dzisiaj. Jednak każdy legalny ośrodek gier musi zarejestrować gracza i zweryfikować jego tożsamość zanim pozwoli mu zagrać. Następnie sprawdza na swoim komputerze, kim jest gracz i ile pieniędzy pozostało mu w grze, a zapisy muszą być trwale przechowywane. Kontrole z urzędu podatkowego lub administracji celnej mogą następnie sprawdzić te dane na miejscu.

Dzięki nowemu systemowi informatycznemu kontrolerzy i urzędnicy z ministerstwa będą widzieć te informacje na swoim centralnym komputerze. Podobnie, jeśli wykluczony gracz będzie chciał wziąć udział w grze, system go zidentyfikuje i odmówi dostępu.

System informacji nadzorczej gier hazardowych składa się z trzech części: modułu administracyjnego, nadzorczego i analitycznego. Część administracyjna zacznie działać jako pierwsza już pod koniec 2019 r. Zbierze informacje potrzebne do regulacji – zwłaszcza w odniesieniu do zezwoleń i urządzeń.

Przed rozpoczęciem obowiązkowego gromadzenia danych odbędzie się publiczna faza testów, w którą operatorzy będą mogli się zaangażować – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo planuje zaprogramować moduł analityczny, który nie był częścią kontraktu publicznego. Pozwoli to przeanalizować dane na potrzeby organów nadzoru, tj. Ministerstwa.

Personel nadzorujący będzie działał tylko z pseudonimizowanymi identyfikatorami w systemie informacyjnym, a nie z danymi osobowymi poszczególnych graczy – mówi Michał Žurovec, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *