[FILM] (Nie)dobra zmiana ustawy hazardowej

Okiem eksperta
Bartosz 19/07/2016

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2016

Projekt zmian ustawy hazardowej budzi tyle samo zastrzeżeń, ile obecny kształt rynku gier i zakładów wzajemnych.

Nowy rząd postanowił od nowa uregulować rynek hazardowy w Polsce. Powstał projekt ustawy, która ma uporządkować to, co od lat nie działa dobrze. Jednak pomysły, które przedstawiła władza, budzą wiele wątpliwości. Dlatego „Puls Biznesu” zorganizował spotkanie, w trakcie którego przedstawiciele różnych środowisk — politycy, prawnicy i przedsiębiorcy — mogli wyrazić swoje opinie o planowanych zmianach w ustawie hazardowej. W rozmowie wzięli udział posłowie: Janusz Cichoń z PO i Paweł Pudłowski z Nowoczesnej, PSL reprezentował Marcin Zieliński. W debacie uczestniczyli także prawnicy: prof. Robert Gwiazdowski, mec. Marcin Górski i mec. Krzysztof Budnik oraz przedstawiciele firm działających na rynku gier i zakładów: Stanisław Matuszewski, prezes Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych, oraz Wojciech Michałowski, prezes Etoto.

Na spotkanie nie udało się przybyć żadnemu reprezentantowi Prawa i Sprawiedliwości ani przedstawicielowi rządu. Jednak redakcja otrzymała pismo od Ministerstwa Finansów, które stało się głosem resortu w dyskusji. Spotkanie poprowadził redaktor „Pulsu Biznesu” Wojciech Kowalczuk.

Potrzeba zmian
Punktem wyjścia do dyskusji nad planowanymi zmianami było omówienie obecnych przepisów dotyczących rynku hazardowego. O jego dzisiejszym kształcie decyduje ustawa wprowadzona przez rząd koalicji PO-PSL w 2009 r.

Ustawa istotnie była restrykcyjna. Była też pisana w bardzo szybkim tempie. Ale jej celem było ograniczenie hazardu w Polsce, czego wymagała ówczesna sytuacja. Popełniliśmy sporo błędów, ale zależało nam, by ten istotny z ekonomicznego i społecznego punktu widzenia problem rozwiązać jak najszybciej. I ten cel w 2009 r. osiągnęliśmy. Na pewno ta ustawa wymaga poprawek, które przynajmniej po części wprowadza projekt autorstwa obecnego rządu. Pytanie, czy na pewno są to rozwiązania, które w skuteczny sposób uregulują ten rynek. Moim zdaniem są to dość karkołomne rozwiązania, np. kontrowersyjny pomysł blokowania stron internetowych nielegalnych operatorów — komentuje Janusz Cichoń.

Więcej czytaj lub obejrzyj film z debaty na: e-play.eu

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL