Nielegalny hazard będzie karany jeszcze surowiej

Okiem eksperta
Bartosz 23/01/2019

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2019

Nawet pięć lat pozbawienia wolności dla organizatorów procederu oraz milionowe grzywny dla pomocników. Resort sprawiedliwości chce się rozprawić z szarą strefą w branży.

Poprawa na rynku hazardowym po przyjęciu przez ustawodawcę w 2016 r. nowelizacji ustawy hazardowej jest widoczna. Ale trzeba iść za ciosem. Ci, którzy oszukują państwo, a co za tym idzie też legalnie działających przedsiębiorców, muszą być surowiej karani – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Dlatego przy okazji projektu nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, który został właśnie przekazany do konsultacji, zostaną zaostrzone przepisy dotyczące urządzania gier hazardowych.

Dłuższa odsiadka

Obecnie kluczowy przepis, art. 107 par. 1 k.k.s., stanowi, że kto wbrew przepisom ustawy, warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi gry hazardowe, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat trzech, albo obu tym karom łącznie. Nowelizacja przewiduje, że za kratki będzie można trafić nawet na pięć lat.

Biorąc pod uwagę, że proceder urządzania nielegalnych gier hazardowych nie tylko godzi w finanse publiczne, ale jest niebezpieczny z punktu widzenia rozpowszechniających się uzależnień, w tym wobec hazardu, istnieją ważne powody, by zachowanie takie przenieść do kategorii występków zagrożonych najwyższą karą pozbawienia wolności w typie podstawowym – argumentuje resort sprawiedliwości.

I dodaje, że uzależnienie od gier hazardowych powoduje szkody nie tylko w psychice osób uzależnionych, ale szerzy spustoszenie w życiu społecznym i rodzinnym. Nie bez znaczenia jest także fakt rozpowszechniania się zjawiska hazardu, z którego dochody zasilają finanse grup przestępczych. A jako że obecnie rządzący wierzą, iż zagrożenie wysoką karą może skutecznie odstraszyć od popełniania przestępstw – postanowiono sankcję zaostrzyć.

Kosztowne dla nielegalnie działających stanie się utrudnianie przeprowadzania kontroli, nieudzielanie wyjaśnień oraz nieudostępnianie dokumentów. Zgodnie z projektowanym art. 110c będzie za to grozić kara grzywny do 720 stawek dziennych.

Całość czytaj na: biznes.gazetaprawna.pl

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

grzegorzo

29/01/2019

z 5-10 lat temu nie bylo tyle tych firemek od automatow, a kto sie za to wzial i dziala w branzy od niedawna, tak latwo nie odpusci.

Tencowie

28/01/2019

Sprawa najbardziej dotknie sypali potem przyjdzie czas na patenty typu futura i inne a na koniec smaczek dla biznesmenów od kryptowalut.Ci panowie albo nie wiedzą albo wsadzili kasę i udają że jest Ok! Otóż nie jest Ol! I to podwójnie oprócz 107-ki za hazard dojdzie pranie bo MF z końcem roku zmienił stanowisko do krypto i teraz jest spełniony warunek komercyjność, dwa losowe gry i trzy wygrana rzeczowa No krypto jest już wymieniane jako waluta!!!! Wsadzajcie ludzi na konia było już kilku takich

Dawid

25/01/2019

Niedługo Jarek będzie na 15 lat wsadzal za automaty z nie jego firmy państwowej co się dzieje w tym kraju

Jurek

24/01/2019

W gazecie prawnej pisali że wchodzi w lipcu.pozdrawiam

Koniec końców

23/01/2019

To w ciągu trzech miesięcy wejdzie zmiana. Zobaczymy kto będzie chciał się bawić dalej w future, golden horsy, csani, tablety
E-PLAY.PL