Nowe oblicze przestępczości zorganizowanej we Francji

Opublikowany 4 lipca raport wywiadu policyjnego (Sirasco) dotyczący przestępczości we Francji zauważa kilka nowych zjawisk na mapie przestępczości zorganizowanej.

Napady na banki i rabunki stają „staromodne” (spadek o 60%), a nowe zjawiska to m.in. nielegalny hazard, sieci prostytucji i porachunki gangów. Raport za rok 2018 wśród najbardziej spektakularnych wydarzeń kryminalnych we Francji w tym czasie wymienia poszukiwania Redoina Faida, który uciekł helikopterem z więzienia Réau (Seine-et-Marne) i jego zatrzymanie po 94 dniach śledztwa. W 2018 r. Krajowa Brygada Poszukiwań Uciekinierów chwali się dokonaniem 45 aresztowań takich osób.

Raport alarmuje na temat obniżania się wieku młodych ofiar sieci prostytucji w miastach i wzrostu tego zjawiska. Dziewczyny rekrutowane są na portalach społecznościowych. Wskazuje się, że jest to zjawisko niepokojące, a w 2018 r. prowadzono 120 takich spraw (wzrost o 40%).

Powiększa się też zjawisko bandyckich porachunków. Tego typu wendetty odnotowano na 77, głównie podmiejskich osiedlach blokowisk. W wyniku takich porachunków zginęły we Francji w ciągu ub. roku 54 osoby, a łączna liczba zamachów dotyczyła 106 przypadków. Były to na ogól porachunki związane z handlem narkotykami lub chęcią kontrolowania miasta.

Kolejna nowa i rozrastająca się dziedzina przestępczości to nielegalny hazard. Chodzi tu o automaty do gier, ale także np. nielegalne zakłady, czy kasyna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *