Nowelizacja Ustawy o grach hazardowych z 2009 r.

Okiem eksperta
Bartosz 03/05/2017

Ostatnia aktualizacja: 3 maja 2017

Dnia 1 kwietnia weszło w życie większość przepisów, mocą których dokonano nowelizacji ustawy hazardowej.Głównym celem, jaki przyświecał ustawodawcy, było zmniejszenie skali występowania tzw. szarej strefy w zakresie gier na automatach oraz gier w sieci internetowej. Poza tym zmieniono niektóre regulacje dotyczące gry w pokera i tzw. zasad odpowiedzialnej gry.

Ponadto, w uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, iż celem nowelizacji ustawy jest zapewnienie największego możliwego poziomu ochrony obywateli, w tym osób małoletnich, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Wydaje się to poważnym problemem wśród współczesnych nastolatków. Naukowcy, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań stwierdzili, że w Polsce problem z hazardem dotyczy ok. 4,5% nastolatków, którzy deklarują uczestnictwo w grach na pieniądze. Jednocześnie podkreśla się, że wskaźnik rozpowszechnienia patologicznego hazardu wśród młodzieży w okresie dojrzewania jest znacznie wyższy, niż taki sam wskaźnik w przypadku populacji osób dorosłych.

Pozytywnie należy ocenić szczególnie zmiany wprowadzone do ustawy o grach hazardowych, dotyczące organizowania takich gier za pomocą sieci Internet. Od dawna jest do kwestia trudna do uregulowania. W krajach europejskich wciąż trwają badania i dyskusje, jak zrobić to w sposób najbardziej kompromisowy. Ustawodawca w pierwszym brzmieniu ustawy o grach hazardowych z 2009 r. zdecydował się na zalegalizowanie dla polskich domen wyłącznie zakładów wzajemnych, czyli tzw. totalizatorów i zakładów bukmacherskich. Nowelizacja rozszerza katalog gier dozwolonych na niemal wszystkie popularne współcześnie gry internetowe. Jest to spowodowane powszechnością organizowania gier internetowych w tzw. „szarej strefie”, która z powodów technicznych jest trudna do rozpoznania.

Taki krok zmusił polskiego ustawodawcę do wprowadzenia dość rygorystycznego systemu państwowej kontroli nad grami hazardowymi prowadzonymi w sieci Internet. Zdecydowano się być może na kontrowersyjny, a na pewno interwencjonistyczny model stworzenia Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, prowadzonego przez Ministra Finansów. Organizator gier internetowych w aktualnym stanie prawnym musi wystąpić do nieokreślonego w ustawie podmiotu realizującego monopol państwa o zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. Jeśli zaś zdecyduje się on na organizację gier hazardowych w sieci Internet, bez takiego zezwolenia, oprócz zagrożenia sankcjami karnymi, należy wskazać na okoliczność,że jego domena znajdzie się we wspomnianym rejestrze. Na każdym przedsiębiorcy telekomunikacyjnym będzie spoczywał zaś obowiązek, aby domeny te były automatycznie blokowane, a dostęp do nich – uniemożliwiony. Zgodnie z wolą ustawodawcy, wprowadzenie systemu blokad ma również oddziaływać pozytywnie na czynnik społeczny. Wiele osób praktykujących hazard internetowy być może po raz pierwszy zaobserwuje skalę nielegalnie prowadzonych gier.

Taki system nadzoru państwowego nad działalnością gospodarczą w zakresie gier hazardowych prowadzonych za pomocą sieci Internet,został pozytywnie oceniony przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W sprawie Ladbrokes Betting & Gaming Ltd przeciwko Stichting de National Sporttotyalisator, nr C-258/08 oraz w sprawie przeciwko Piergiorgio Gambelli i innym, nr C-243/01 orzekł on bowiem, że państwa członkowskie mogą ograniczyć organizowanie i urządzanie gier hazardowych na ich terytorium celem ochrony konsumentów oraz celem ochrony porządku publicznego z uwagi na ryzyko oszustw z racji znacznych sum pieniędzy, które gry hazardowe pozwalają zebrać.

Podobne rozwiązania ustawodawca zaproponował w stosunku do gier na automatach. Jest to forma hazardu uznana powszechnie za najbardziej uzależniającą i niebezpieczną społecznie.W tym przypadku również będzie miał zastosowanie monopol państwowy. Podmioty posiadające aktualnie takie maszyny, będą musiały dokonać ich rejestracji oraz liczyć na uzyskanie odpowiedniego zezwolenia.

Całość czytaj na: profnzw-ewaczech-adwokat.com

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

iqoption

11/02/2018

Jak widać ustawa działa poprawnie, do tego rejestr stron zakazanych z dnia na dzień dodaje co raz więcej stron :((

Koder

07/06/2017

A co z tym tak zwanym indeksem stron zakazanych? Czy wejdzie w życie od 1 lipca, czy nadal będą ludzi straszyć niektórzy "trefinisie" sztucznymi stronami podrabianymi pod oficjalne witryny Ministerstwa Finansów?
E-PLAY.PL