Nowoczesne bezpieczeństwo gier

Ilekroć próbujemy nowej gry w sieci – nieistotne, czy są to zakłady bukmacherskie, czy też przygoda w świecie fantasy – podstawową troską u większości osób jest zaufanie do systemu. Często przecież inwestujemy w rozgrywkę własne pieniądze.

Gracze online, bez względu na to, jakiej grze oddają się bez reszty, są narażeni na szereg niebezpieczeństw. Niektóre z nich są specyficzne tylko dla tej grupy korzystających z sieci. Wynika to z faktu, że gracze nierzadko tak bardzo angażują się w grę, że są w stanie poświęcić wiele, aby tylko móc w nią grać. I to czyni ich idealnymi celami dla wszelkiej maści internetowych przestępców.

Popularne są wszelkiego rodzaju ransomware, czyli oprogramowanie wirusowe, szyfrujące dostęp do prywatnych plików gracza. Wystarczy chwila nieuwagi, a już nie tylko nasze pliki gry, ale też wszystkie inne pliki znajdujące się na naszym komputerze, mogą stać się zakładnikami twórców złośliwej aplikacji. Co prawda centra badawcze producentów antywirusów pracują nad tym, aby zminimalizować to ryzyko, ale ich rozwiązania są siłą rzeczy zawsze spóźnione.

Inne zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni podczas rozrywki online, to możliwość przejęcia naszego profilu czy też wyłudzenia i oszustwa związane z handlem w grze, ale realizowanym poza nią. Te dwa ryzyka są szczególnie dotkliwe dla osób zaangażowanych w gry, które wymagają wykorzystania środków finansowych. Haker może wtedy nie tylko oszukać gracza sprzedając mu coś, ale też zawładnąć w całości jego zasobami już zaangażowanymi w grę.

Sposobami na radzenie sobie z tego typu zagrożeniami jest zwyczajowy rozsądek i krytyczne analizowanie wszelkiego rodzaju nietypowych okazji, z jakimi się stykamy. Pilnowanie naszego hasła oraz niekorzystanie z nieautoryzowanych dodatków do gry wydają się być banalnymi radami w XXI wieku. Niektórzy gracze nadal jednak ulegają nawet najprostszym sposobom oszustów. Aby uczynić grę jeszcze bezpieczniejszą, twórcy gier oferują chociażby dwustopniową weryfikację danych logowania czy też całodobowe działy wsparcia.

Tymczasem na horyzoncie pojawia się zupełnie nowy rodzaj zabezpieczeń, powiązany z najgorętszą technologią ostatnich miesięcy. To blockchain, dzięki któremu możliwe jest choćby funkcjonowanie Bitcoina. Sama technologia ma już kilka lat, ale to ostatni rok sprawił, że pojawiła się na ustach wszystkich oraz została skojarzona z zyskami. Raz nawet wystarczyło tylko dodanie magicznego słowa “blockchain” do nazwy przedsiębiorstwa, aby spowodować kilkukrotny wzrost jego wartości, chociaż sama firma działa w branży napojów.

No dobrze, ale czym właściwie jest blockchain i jak ma się do bezpieczeństwa? W dużym skrócie to rozproszony łańcuch bloków danych. Każdy blok jest powiązany z poprzednim i następującym po nim. W blokach tych zapisywane są informacje o dokonywanych transakcjach, a ponieważ całość jest zdecentralizowana, niemożliwe jest nieautoryzowane dodanie wpisu do rejestrów. Systemu nie można edytować wstecz, ponieważ każdy z uczestników procesu ma wgląd do całego łańcucha oraz dysponuje jego kopią. Jednocześnie każdy może w łańcuchu zobaczyć tylko swoje transakcje, zabezpieczone skomplikowanymi narzędziami kryptograficznymi.

Powyższe cechy technologii blockchain, a zwłaszcza brak centralnego komputera przechowującego dane, sprawiają, że jest ona idealna dla wszelkich obszarów bazujących na dużym bezpieczeństwie. Mogą to być transakcje handlowe, uwierzytelnianie tożsamości czy też przechowywane cyfrowo zasoby, a zatem wszystko to, co jest podstawą gier w sieci. Należy spodziewać się powszechnego wdrożenia tej technologii w systemach gier – co już się dzieje. Przykładem jest choćby CoinPoker, który stosuje własną kryptowalutę. Kluczowym elementem bezpieczeństwa tego systemu jest oczywiście blockchain.

Być może blockchain będzie ostateczną odpowiedzią na wszelkie zagrożenia bezpieczeństwa w sieci. Technologia ta ma niesamowity potencjał, dzięki wyeliminowaniu centralnych pośredników i oparciu funkcjonowania na całej sieci użytkowników. Warto poznać szczegóły jej działania oraz obserwować jej wykorzystanie. Inwestowanie w kryptowaluty to jedno, ale to ona może być wkrótce gwarantem spokojnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *