Olympic Entertainment pozywa Ukrainę do sądu w sprawie zakazu gier hazardowych

Olympic Entertainment Group złożyła pozew przeciwko Ukrainie w międzynarodowym arbitrażu ze względu na wprowadzenie zakazu i zamknięcia kasyna oraz wynikające z tego straty w wysokości 40 milionów euro.

Według ukraińskiej gazety informacja ta znajduje się w dokumentacji projektu dekretu Gabinetu Ministrów w sprawie zamówień na usługi prawne na rok 2019,

Wskazano, że w dniu 8 listopada 2018 r. Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało wiadomość od Olympic Entertainment Group o wszczęciu postępowania arbitrażowego przeciwko Ukrainie zgodnie z zasadami arbitrażowymi Komisji ONZ ds. Handlu Międzynarodowego.

Estońska firma zauważyła, że ​​jest założycielem LLC Olympic Casino Ukraine, która posiadała 23 punkty hazardowe na Ukrainie.

W maju 2009 r. Ukraiński rząd nałożył zakaz gier hazardowych i ograniczył działalność zakładów hazardowych w tym kraju.

Według strony estońskiej takie działania Ukrainy były nieprzewidywalne, nierozsądne i lekkomyślne. Olympic twierdzi, że przyjęcie tych aktów prawnych doprowadziło do wywłaszczenia i utraty inwestycji w łącznej wysokości ponad 40 milionów euro
, – czytamy w dokumencie.

Firma twierdzi, że Ukraina podjęła środki dyskryminujące, naruszyła zasadę ochrony inwestycji zagranicznych. Firma Olympic prosi międzynarodowy sąd o uznanie naruszenia umowy międzypaństwowej z Estonią w sprawie ochrony inwestycji przez Ukrainę, o zwrot szkód materialnych z Ukrainy, a także o zwrot kosztów postępowania arbitrażowego.

Sprawa zostanie rozpatrzona przez międzynarodowy arbitraż ad hoc. W tej chwili istnieje procedura tworzenia trybunału arbitrażowego. Ukraina postanowiła włączyć zagranicznego doradcę prawnego do udziału w procesie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *