Oświadczenie senatora Piotra Zientarskiego w/s hazardu

Oświadczenie złożone przez senatora Piotra Zientarskiego na 71. posiedzeniu Senatu w dniu 24 stycznia 2019 r.

Oświadczenie skierowane do minister finansów Teresy Czerwińskiej

Szanowna Pani Minister!

W 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, której celem było m.in. zmniejszenie skali występowania tzw. szarej strefy w branży hazardu online oraz zapewnienie najwyższego możliwego poziomu ochrony obywateli.

Z przedstawianych w toku prac przez Ministerstwo Finansów analiz wynikało, że ustawa hazardowa ma przynieść wpływy wynoszące około 1,7 miliarda zł, a szara strefa ograniczy się do kilku procent. Tymczasem po upływie ponad półtora roku od uruchomienia Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, który to rejestr miał odegrać kluczową rolę w ograniczaniu udziału w rynku operatorów gier nieposiadających polskiej licencji, wielkość szarej strefy szacowana jest wciąż na około 50–60% rynku.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jak w kontekście gier online Ministerstwo Finansów ocenia skuteczność ustawy o grach hazardowych po nowelizacji obowiązującej od 1 kwietnia 2017 r.?
2. Czy planowane są dalsze prace nad rozwiązaniami dla branży hazardu online i otwarcie rynku gier dla prywatnych podmiotów, tak jak jest otwarty w segmencie zakładów bukmacherskich?
3. Czy poker online w wersji umożliwiającej rywalizację graczy zostanie udostępniony polskim użytkownikom przez wykonawcę monopolu państwa? Jeśli zaś przepisy ustawy nie pozwalają na udostępnienie tej usługi, to czy możliwa jest jej nowelizacja w tym kierunku?

Piotr Zientarski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *