Otwarty nowy salon gier w Lublinie

Automaty
Iwo 15/01/2019

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2019

Z końcem roku Totalizator Sportowy otworzył w Lublinie  pierwszy salon gier na automatach. Lokal po salonie fryzur przy ul. Chopina ma odtąd swojego nowego najemcę.

Do salonu wpuszczane są tylko osoby pełnoletnie, a każda z nich musi w recepcji zapisać się jako gość lub gracz, podając m.in. adres. W momencie rejestracji należy zadeklarować kwotę i czas, który zamierza się poświęcić na rozrywkę. Na wyposażeniu lokalu jest kilkanaście automatów, tzw. jednorękich bandytów. Rejestrem graczy, infrastrukturą informatyczną i urządzeniami zarządza ogólnopolski system. Totalizator deklaruje, że automaty oraz system informatyczny są zabezpieczone przed niepowołaną ingerencją, a gracze chronieni.

Docelowo, w ciągu 4-5 lat Totalizator Sportowy może wprowadzić na rynek nawet 38 tys. automatów współpracujących z centrum zarządzania informatycznego i dostępnych w salonach gier w całym kraju
– czytamy na stronie spółki. Jeśli lublinianom pomysł przypadnie do gustu, to jest możliwość podwojenia powierzchni salonu.

Co trzeci Polak powyżej 15. roku życia miał za sobą doświadczenie gry na pieniądze – wynika z badań CBOS z 2015 r. Do najpopularniejszych należały gry liczbowe Totalizatora Sportowego. Symptomy uzależnienia od hazardu występowały u 5,3 proc. Polaków.

Automaty do gier to główne źródło uzależnień od hazardu. Blisko 90 proc. moich pacjentów to osoby uzależnione głównie od gry na automatach
– podkreśla dr Bernadeta LelonekKuleta, specjalista psychoterapii uzależnień i pracownik Katedry Zdrowia Publicznego KUL.

Od 1 kwietnia 2017 r. Totalizator Sportowy ma monopol na organizowanie gier hazardowych poza kasynami. Miesiąc później ta spółka Skarbu Państwa rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego w całej Polsce powstają salony do gier. Jednoręcy bandyci poza nimi są tępieni przez państwo.

W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku służby celno-skarbowe przeprowadziły w województwie lubelskim prawie 140 kontroli i zatrzymały prawie 380 automatów, w tym zminiaturyzowane urządzenia, które w razie nalotu skarbówki szybko można schować w walizce. Kara za czerpanie zysków z nielegalnego hazardu to 100 tys. zł od każdej maszyny.

Salony z automatami do gier są szczególnie popularne w środowiskach przestępczych. Część z nich funkcjonowała i nadal funkcjonuje w szarej strefie. W wielu z nich normą są narkotyki i alkohol. Państwowe salony gier to próba rozwiązania tego problemu. Założenie było takie: nie zabierać ludziom tej rozrywki, ale uczynić ją bardziej bezpieczną
– mówi dr Bernadeta Lelonek-Kuleta.

Oprócz salonów gier, automaty można jeszcze spotkać w kasynach. Koncesje na ich funkcjonowanie wydaje Ministerstwo Finansów, a lokalizację opiniują rady gminy lub miast.

W Lublinie funkcjonuje jedno kasyno w hotelu Victoria. Drugie do ubiegłego roku mieściło się przy ul. Kowalskiej, ale zostało zamknięte ze względu na wygaśnięcie koncesji. Hazard będzie mógł tam powrócić po uzyskaniu pozwolenia od Ministerstwa Finansów.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jack

31/01/2019

Właśnie słyszałem że otwierają sie w większych miastach państwowe salony gier na automatach, ciekawe jak to wygląda, trzeba będzie sie kiedyś wybrać.

grzegorzo

15/01/2019

jak wyglada serwis takich sprzętów? "krupierzy"? Nie ma w automatach kasy, czy tlyko tickety?
E-PLAY.PL