Otwarty nowy salon gier w Lublinie

Z końcem roku Totalizator Sportowy otworzył w Lublinie  pierwszy salon gier na automatach. Lokal po salonie fryzur przy ul. Chopina ma odtąd swojego nowego najemcę.

Do salonu wpuszczane są tylko osoby pełnoletnie, a każda z nich musi w recepcji zapisać się jako gość lub gracz, podając m.in. adres. W momencie rejestracji należy zadeklarować kwotę i czas, który zamierza się poświęcić na rozrywkę. Na wyposażeniu lokalu jest kilkanaście automatów, tzw. jednorękich bandytów. Rejestrem graczy, infrastrukturą informatyczną i urządzeniami zarządza ogólnopolski system. Totalizator deklaruje, że automaty oraz system informatyczny są zabezpieczone przed niepowołaną ingerencją, a gracze chronieni.

Docelowo, w ciągu 4-5 lat Totalizator Sportowy może wprowadzić na rynek nawet 38 tys. automatów współpracujących z centrum zarządzania informatycznego i dostępnych w salonach gier w całym kraju
– czytamy na stronie spółki. Jeśli lublinianom pomysł przypadnie do gustu, to jest możliwość podwojenia powierzchni salonu.

Co trzeci Polak powyżej 15. roku życia miał za sobą doświadczenie gry na pieniądze – wynika z badań CBOS z 2015 r. Do najpopularniejszych należały gry liczbowe Totalizatora Sportowego. Symptomy uzależnienia od hazardu występowały u 5,3 proc. Polaków.

Automaty do gier to główne źródło uzależnień od hazardu. Blisko 90 proc. moich pacjentów to osoby uzależnione głównie od gry na automatach
– podkreśla dr Bernadeta LelonekKuleta, specjalista psychoterapii uzależnień i pracownik Katedry Zdrowia Publicznego KUL.

Od 1 kwietnia 2017 r. Totalizator Sportowy ma monopol na organizowanie gier hazardowych poza kasynami. Miesiąc później ta spółka Skarbu Państwa rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego w całej Polsce powstają salony do gier. Jednoręcy bandyci poza nimi są tępieni przez państwo.

W ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku służby celno-skarbowe przeprowadziły w województwie lubelskim prawie 140 kontroli i zatrzymały prawie 380 automatów, w tym zminiaturyzowane urządzenia, które w razie nalotu skarbówki szybko można schować w walizce. Kara za czerpanie zysków z nielegalnego hazardu to 100 tys. zł od każdej maszyny.

Salony z automatami do gier są szczególnie popularne w środowiskach przestępczych. Część z nich funkcjonowała i nadal funkcjonuje w szarej strefie. W wielu z nich normą są narkotyki i alkohol. Państwowe salony gier to próba rozwiązania tego problemu. Założenie było takie: nie zabierać ludziom tej rozrywki, ale uczynić ją bardziej bezpieczną
– mówi dr Bernadeta Lelonek-Kuleta.

Oprócz salonów gier, automaty można jeszcze spotkać w kasynach. Koncesje na ich funkcjonowanie wydaje Ministerstwo Finansów, a lokalizację opiniują rady gminy lub miast.

W Lublinie funkcjonuje jedno kasyno w hotelu Victoria. Drugie do ubiegłego roku mieściło się przy ul. Kowalskiej, ale zostało zamknięte ze względu na wygaśnięcie koncesji. Hazard będzie mógł tam powrócić po uzyskaniu pozwolenia od Ministerstwa Finansów.

2 komentarze(y) w “Otwarty nowy salon gier w Lublinie

  1. Właśnie słyszałem że otwierają sie w większych miastach państwowe salony gier na automatach, ciekawe jak to wygląda, trzeba będzie sie kiedyś wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *