Podatek od napiwków. Resort finansów rozwiewa wątpliwości

kasyno

Czy z napiwków uzyskanych przez pracowników pracodawca musi odprowadzić składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne, jeżeli są one rejestrowane? Ministerstwo Finansów objaśnia sporną kwestię podatku od napiwków.

Firma prowadziła kasyna zgodnie z ustawą o grach hazardowych. Miała swoją wewnętrzną zasadę, że każdy, kto dostał napiwek, mógł zatrzymać go dla siebie. Taka forma podziękowania za świadczenia była rejestrowana.(…) Czy wówczas z napiwków pracodawca musi odprowadzić składki do ZUS?- pisze poseł Adam Ołdakowski w zapytaniu do Ministerstwa Finansów.

Resort finansów w odpowiedzi na pytanie posła nie pozostawia wątpliwości, iż napiwek to także zarobek, choć zgodnie z orzecznictwem – nie jest wynagrodzeniem. Ustawa o PIT wyróżnia kilka źródeł przychodów, które podlegają opodatkowaniu. Chodzi o te źródła, które wynikają ze stosunku pracy, czyli wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Oznacza to, że nawet uznając, że źródłem napiwków jest hojność graczy kasyna, to fakt pracy w kasynie jest obiektywną okolicznością (niezbędną) do otrzymania tej wypłaty- czytamy w odpowiedzi MF.

Częstą praktyką stał się bowiem podział napiwków między pracowników przez pracodawcę. W kasynach ewidencja napiwków jest ustawowym obowiązkiem płatnika. Zatem jeżeli napiwki zostały wypłacone przez pracodawcę – są przychodem ze stosunku pracy i stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca nie uniknie wówczas także odprowadzenia podatku od takich napiwków. Kwestia podatkowej kwalifikacji przychodów z napiwków pozyskiwanych przez pracowników kasyn było już wielokrotnie poruszane w orzecznictwie.

Całość czytaj na: praca.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *