Podatkowe uderzenie w branżę hazardową

Gry hazardowe
Bartosz 13/11/2017

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2017

W pakiecie zmian podatkowych rząd ukrył nowelizację przepisów o daninach od hazardu. Jej celem jest zrównanie sytuacji podatkowej prywatnych kasyn z tymi zarządzanymi przez Totalizator Sportowy.

Senat przyjął ustawę nowelizującą szereg przepisów podatkowych. Wśród licznych zmian znalazła się również zmiana opodatkowania zysków z hazardu. Wysoki pracownik Ministerstwa Finansów potwierdza, że nie bez powodu zapisy „hazardowe”, zostały wpisane do jednej ustawy z szeregiem innych zmian. Rząd, chcąc uniknąć nacisku sektora hazardowego, ukrył nowe podatki od hazardu, między zapisami utrudniającymi agresywną optymalizację podatkową, a przepisami podwyższającymi kwotę wolną od podatku.

Znając historię uchwalenie ustawy hazardowej w 2009 roku, którą poprzedziła gigantyczna afera w rządzie Donalda Tuska, w wyniku której z fotelem wicepremiera i szefa MSWiA musiał pożegnać się Grzegorz Schetyna i kilku innych ministrów rządu koalicji PO-PSL oraz silne naciski na rząd ze strony sektora hazardowego pojawiał się również w grudniu zeszłego roku, kiedy parlament przeprowadził nową ustawę reformującą kwestię opodatkowania hazardu, nie może dziwić chęć przeprowadzenia zmian w spokojnej atmosferze.

Ustawa przyjęta przez rząd Beaty Szydło zaostrzyła przepisy dotyczące funkcjonowania automatów do gier „tzw. jednorękich bandytów”, które zostały objęte państwowym monopolem. Przepisy obowiązujące od 1 kwietnia br. wprowadziły również limit liczby automatów, w każdym powiecie w proporcji jeden automat na każde rozpoczęte 1000 mieszkańców. Monopolem państwowym został również hazard w internecie, a jego urządzanie może odbywać się wyłącznie na stronie internetowej, której krajowa domena najwyższego poziomu jest przypisana do polskich stron internetowych.

Jednak zapisy obecnie funkcjonującej ustawy nie zmieniły w zasadniczym zakresie działalności prywatnych kasyn. Teraz rząd postanowił opodatkować klientów, którzy grają w kasynach, a tych samych zasadach jak to ma miejsce w przypadku salonów gier. Ustawa, nad którą pracuje Senat wprowadza opodatkowanie jednostokowych wysokich wygranych. Podatek będzie naliczany od 2 228 zł wygranej. Kwota uzyskana przez klienta kasyna będzie w całości opodatkowana zryczałtowanym 10-proc. podatkiem dochodowym.

Całość czytaj na: wgospodarce.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL