Posłanka pyta ministerstwo finansów o bukmachera

sejm

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska po niedawnym artykule, który ukazał się w „Pulsie biznesu” i dotyczył zajęcia znacznych sum na kontach firmy bukmacherskiej, a które zostały sprzeniewierzone z budżetu operacyjnego CBA, skierowała do Ministerstwa Finansów interpelację.

Interpelacja do ministra finansów w sprawie podejrzenia naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przez zakłady bukmacherskie STS.

Zgłaszający: Anna Maria Żukowska

Data wpływu: 17-02-2020

Szanowny Panie Ministrze!

Dziennik „Puls Biznesu” (nr 21, 31 stycznia – 2 lutego 2020 r.) w artykule „Jak z CBA zniknęły pieniądze” napisał, że pieniądze ukradzione z funduszu operacyjnego CBA przez pracownicę biura zostały zabezpieczone na kontach jednego z bukmacherów. Wiadomo, że chodzi o największą firmę działającą w tej branży – STS, będącą oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski w piłkę nożną. Spółka ta podobnie jak inni bukmacherzy jest zobligowana do stosowania zapisów ustawy o grach hazardowych, a także o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w związku z tym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1.Jakie obowiązki z tytułu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu ma firma bukmacherska?

2.Jakie konsekwencje grożą firmie bukmacherskiej za złamanie przepisów tej ustawy?

3.Czy firma STS w przypadku sprawy związanej z pieniędzmi pochodzącymi z funduszu operacyjnego CBA wywiązała się z obowiązków nałożonych na nią powyższą ustawą? Czy raportowała do generalnego inspektora informacji finansowej o podejrzanych transakcjach?

5.Czy GIIF bada, czy STS nie dopuścił się złamania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu?

6.Czy konta osoby/osób w STS zamieszanych w aferę z funduszem operacyjnym CBA zostały zablokowane? Jeśli tak to na podstawie jakiej procedury?

7.Co dzieje się z pieniędzmi pozostałych graczy jeśli GIIF zajął środki na kontach STS w związku z aferą z FO CBA?

8.Czy do Ministerstwa Finansów w ostatnich pięciu latach wpływały informacje wskazujące, że STS może prowadzić działalność niezgodną z ustawą o grach hazardowych i/lub o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu?

9. Czy takie działania jak np. reklama „bonusu STS” na bandach stadionu PGE Narodowy podczas meczu reprezentacji 9.09.2019 r. lub umieszczenie na stronie stsbet.com.pl/kasyno znaków towarowych drużyn piłkarskich, w tym reprezentacji Polski w piłkę nożną są zgodne z przepisami tzw. ustawy hazardowej?

3 komentarze(y) w “Posłanka pyta ministerstwo finansów o bukmachera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *