W powiecie malborskim nie ma legalnego hazardu

Automaty
Bartosz 09/02/2018

Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2018

Celnicy wciąż muszą odwiedzać Malbork, bo nielegalne salony gier wcale nie zniknęły. W całym ubiegłym roku zarekwirowane zostały 72 automaty, a w tym roku – kolejnych osiem.

Swego czasu nielegalne salony gier wyrastały jak grzyby po deszczu. Wydawało się jednak, że problem został rozwiązany, gdy w połowie ubiegłego roku zaostrzone zostało prawo. Nic z tego. Automaty wróciły.

Jest nowy trend wśród tych przestępców od gier, mianowicie zamiast migających reklam przed wejściami do swoich nor zaczęli montować kamery i domofony. Okien brak lub są zaklejone na czarno. Jest to efekt działań policji i mieszkańców, którzy wskazywali te jawnie działające przekręty. Teraz schodzą nam z oczu i działają dalej. Można je wskazywać na mapie zagrożeń policji jako miejsca zbierania się nieletnich z opisem, że są to jaskinie hazardu – napisał niedawno jeden z internautów na stronie malbork.naszemiasto.pl.

Policja na bieżąco przygląda się sprawie, reaguje też na sygnały od mieszkańców. W styczniu kryminalni wraz z funkcjonariuszami z III Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku w Kwidzynie odwiedzili jedno z takich miejsc w Malborku. KPP nazwała je „jednym z najbardziej obleganych salonów gier”. Funkcjonariusze ustalili, że gry miały charakter losowy i służyły odniesieniu korzyści finansowej.

Każdorazowo – tak było i tym razem – musi odbyć się eksperyment procesowy, niezbędny w przypadku każdej kontroli i każdego zatrzymanego automatu.

Eksperyment ten prowadzi do udowodnienia losowego charakteru gry, czyli do tego, że wynik gry zależy od przypadku. Zgodnie z prawem element losowości przesądza o tym, że automat służy do gier hazardowych. Przeprowadzony eksperyment każdorazowo zostaje opisany w protokole, który służy jako dowód w dalszym postępowaniu – wyjaśnia Barbara Szalińska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Podczas ostatniej wizyty celnicy zarekwirowali 8 automatów. Natomiast w całym roku 2017 w powiecie malborskim przeprowadzono 14 kontroli, w wyniku których zatrzymano 72 maszyny. W samym drugim półroczu ub.r. odbyło się 13 kontroli, po których przejęto 69 automatów.

Jak widać, służby nasiliły swoją działalność po czerwcu; wtedy weszła w życie zaostrzona ustawa hazardowa zwiększająca kary dla prowadzących nielegalne gry hazardowe i udostępniających lokal na ten cel. Właścicielom nieruchomości grozi wysoka kara grzywny lub kara więzienia do trzech lat.

W całym województwie pomorskim w 2017 roku przeprowadzono 318 kontroli, w wyniku których zatrzymano 1644 nielegalnych automatów.

Całość czytaj na: malbork.naszemiasto.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL