Z Pragi zniknęło ponad tysiąc automatów do gry

Wywiady
Bartosz 01/06/2017

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2017

W Brnie obowiązuje całkowity zakaz urządzania gier hazardowych. Jak sytuacja wygląda w stolicy Czech? O tym opowiada profesor ekonomii Eva Kislingerová, zastępca burmistrza Pragi d.s. finansów.

Metro.cz: Jak od strony prawnej wygląda możliwość urządzania gier hazardowych w Pradze?

Eva Kislingerová: Obowiązuje dekret zatwierdzony przez Radę Miasta w listopadzie 2015 roku, który doprowadził do likwidacji 212 ośrodków gier na terenie miasta. Obecnie w Pradze działa 101 ośrodków, w których dozwolone jest urządzanie gier a które podlegają bardzo rygorystycznym przepisom.

Metro.cz: Jak długo będą funkcjonować obecne ośrodki gier?

Eva Kislingerová: Licencji na urządzanie gier nie można cofnąć w trybie natychmiastowym, więc kasyna znikają stopniowo z krajobrazu Pragi. W postępowaniu administracyjnym przysługuje możliwość odwołania od decyzji, złożenia zastrzeżeń lub wniosku o przedłużenie terminu składania uwag.

Metro.cz: A jeśli byśmy chcieli policzyć nie kasyna a automaty do gier?

Eva Kislingerová: Pod koniec 2015 roku według danych Ministerstwa Finansów funkcjonowało w Pradze 6845 automatów do gier. W kwietniu tego roku liczba ta zmalała do 5778 sztuk.

Metro.cz: Automatów zatem wyraźnie ubyło. Jakie to ma konsekwencje dla budżetu miasta?

Eva Kislingerová: Po roku od wejścia w życie nowych przepisów nie odczuwamy specjalnych wahań w budżecie z tego powodu. A wręcz przeciwnie, ze względu na zmianę wysokości stawek podatku od gier oraz ogólnie korzystną sytuację gospodarczą notujemy nawet wzrost przychodów. W dłuższej perspektywie oczekiwany spadek przychodów z tej działalności nie będzie specjalnie odczuwalny gdyż stanowi to zaledwie 1 procent ogólnych przychodów budżetu miasta. Ze względu na spodziewany spadek przestępczości w „oczyszczonych obszarach” miasto zaoszczędzi na utrzymaniu bezpieczeństwa publicznego i porządku.

Metro.cz: Jak pieniądze z hazardu są rozdysponowywane wśród budżetów dzielnicowych?

Eva Kislingerová: Rozporządzenie reguluje również redystrybucję pieniędzy pochodzących z hazardu. Obecny system stworzono aby poszczególne rady dzielnicowe nie bały się wprowadzenia przepisów na swoim terenie ze względu na strach przed konsekwencjami finansowymi. Przychody są rozdysponowywane według ilości mieszkańców a nie ilości automatów do gry. Wobec tego trafiają nawet do dzielnic, w których nie stoi już ani jeden automat do gier.

Metro.cz: Czy są plany wprowadzenia całkowitego zakazu hazardu na całym terenie miasta?

Eva Kislingerová: Nie ma planów aby zakazać całkowicie hazardu na całym obszarze miasta. Taki zakaz nie jest skutecznym narzędziem ponieważ po prostu by nie zadziałał. Spowodowałby tylko przeniesienie hazardu do szarej strefy.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL