Prezydent podpisał ustawę hazardową

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (20 głosów, średnia: 2,25 z 5)
Rozmiar czcionki:
Print Friendly, PDF & Email

Jak się tego można było spodziewać Prezydent Andrzej Duda w dniu 28 grudnia 2016 roku złożył podpis pod ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw.

Informacja w sprawie ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw:

Podstawowym celem ustawy jest zmniejszenie skali występowania tzw. „szarej strefy” w zakresie gier na automatach do gier oraz gier w sieci Internet. Ustawa wprowadza zmiany w następujących obszarach.

Po pierwsze, w sferze przepisów określających zakres przedmiotowy tego aktu. W myśl zmodyfikowanej definicji legalnej gier hazardowych na zakres tej nazwy składają się: gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty oraz gry na automatach. W związku z rozszerzeniem katalogu gier hazardowych, jakie będą mogły być urządzane online przyjęto, że grami losowymi są gry, w tym również urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku. Jednocześnie z katalogu gier losowych usunięto gry w karty, ujmując je jako odrębną kategorię gier hazardowych. Ponadto ustawa wprowadza zmiany w zakresie definicji legalnych dwóch kategorii gier losowych, tj. gier cylindrycznych i loterii audioteksowych, a także gier na automatach oraz bukmacherstwa. Modyfikacji poddano również przepisy dotyczące decyzji Ministra Finansów rozstrzygających o charakterze gier i zakładów.

Drugi obszar zmian wiąże się z urządzaniem gier hazardowych online. Ustawa rozszerza katalog gier, które będą mogły być urządzane za pośrednictwem sieci Internet zastrzegając jednocześnie, że z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych urządzanie tego rodzaju gier jest objęte monopolem państwa. Nowelizacja stwarza również podstawy prawne do blokowania stron internetowych, na których oferowane są nielegalne gry hazardowe oraz usług płatniczych dostępnych na takich stronach. W związku z powyższym na Ministra Finansów nałożono obowiązek prowadzenia Rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym, umożliwiającym automatyczne przekazywanie informacji do systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych. Wpis do rejestru będzie stanowił czynność materialno-techniczną, wobec której zainteresowanym stronom będzie przysługiwał sprzeciw.

Trzecia grupa zmian wiąże się z ustanowieniem monopolu państwa na urządzanie gier na automatach poza kasynami gier. Monopol ten będzie realizowany w salonach gier na automatach, które zdefiniowano jako wydzielone miejsca, w których prowadzi się gry na automatach na podstawie zatwierdzonego regulaminu, przy czym liczba zainstalowanych automatów wynosi od 3 do 50 sztuk. Działalność prowadzona przez podmiot wykonujący monopol państwa będzie objęta ograniczeniami dotyczącymi lokalizacji salonów gier oraz zasad urządzania tego rodzaju gier. W celu zapewnienia ochrony uczestników gry przed negatywnymi skutkami hazardu ustawa nakłada również na podmiot wykonujący monopol państwa szereg obowiązków związanych ze stosowaniem polityki odpowiedzialnej gry.

Czwarty obszar zmian dotyczy zasad reglamentacji działalności polegającej na organizowaniu gier w pokera. Ustawa wprowadza możliwość organizowania tego rodzaju gier zarówno przez podmioty posiadające koncesję na prowadzenie kasyna gry, jak i nieposiadające takiej koncesji, natomiast gra w pokera za pośrednictwem sieci Internet, będzie mogła być urządzana przez podmiot wykonujący monopol państwa.

Piąta grupa zmian wiąże się z utworzeniem nowego państwowego funduszu celowego, tj. Funduszu Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego, którego dysponentem będzie Prezes Rady Ministrów. Celem tego Funduszu ma być wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na drodze do wszechstronnego rozwoju poprzez wdrażanie systemowych rozwiązań służących wzmocnieniu i podnoszeniu jakości działania całego sektora pozarządowego. Przychodem Funduszu będzie 4% wpływów z dopłat pobieranych na podstawie ustawy o grach hazardowych.

Ponadto ustawa wprowadza zmiany dotyczące: świadectw zawodowych, warunków i procedury udzielania koncesji i zezwoleń, reklamy zakładów wzajemnych, kar pieniężnych za naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych, a także liczne modyfikacje o charakterze porządkującym i redakcyjnym.

Zmiany w ustawie z dnia 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.) polegają na wprowadzeniu przepisu penalizującego posiadanie automatu do gier wbrew warunkom koncesji, bądź bez wymaganego urzędowego sprawdzenia lub bez nałożenia wymaganych urzędowych zamknięć oraz modyfikacji przepisu statuującego karę za uczestnictwo w nielegalnej grze hazardowej. Zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947) mają charakter dostosowawczy i polegają na wprowadzeniu regulacji stanowiących, iż kontroli celno-skarbowej podlega także przestrzeganie przepisów w zakresie posiadania automatów do gier oraz produkcja i obrót tymi automatami.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2017 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących blokowania dostępu do stron internetowych oraz zakazu oferowania i udostępniania usług płatniczych na stronach wymienionych Rejestrze domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą, a także przepisów statuujących kary pieniężne za naruszenie obowiązków w tym zakresie, które wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2017 r.


Otagowano jako

73 Komentarzy

 1. Kasyno124 Odpowiedz

  Ja też wróciłam do pracy po macierzyńskim ( niecały rok ) . Przed zajściem w ciążę też pracowałam w kasynie .. Jak wróciłam to pracowałam tylko 3 tygodnie i zamykalismy . Mój facet i moja mama też pracowali w kasynie … i to było nasze źródło utrzymania .. teraz punkty pozamykali, i każdy został bez pracy z dnia na dzień.. i co teraz? Trzeba z czegoś żyć, opłacić się, i dziecku zapewnić wszystko czego potrzebuje … Już lepiej by było jakby to było legalne , kazdy by miał umowę o pracę itp .. A tak zamkli i każdy został ez grosza .. A na szybko nikt nie znajdzie pracy… Skoro PIS jest taki mądry to niech da każdemu na utrzymanie domu i rodziny , mogły zostać zamknięte punkty które dochodu nie przynosiły a resztę mogli zostawić. .. Zbierać kasę to umia , a jak ludzie będą kraść żeby przeżyć to też znowu będzie źle… PIS **** wam w *****

 2. Stefan Odpowiedz

  Wedle prawa, właściele automatu albo lokalu sa odpowiedzialni, pracownicy nie powinni być pociągani do odpowiedzialności.

  1. Krzysztof Jażyna Odpowiedz

   To nie tak że pracownicy nie powinni być pociągani do odpowiedzialności. Jeżeli pracownik wypłaca piniondze albo cokolwiek robi z automatem to podchodzi on pod urządzającego!
   Czyli jak beda pytać co robiłeś to mówisz że nawet nie zauważyłeś że tu stoi automat 🙂

   1. SZPADEL Odpowiedz

    Ja to biore playstatio 4 i zapier…. do misnistra finansów, aby potwierdzil, ze to nie hazardowka, bo od jutra to strach konsole wlaczyć. Jak by nie bylo w psn sa do pobrania gry losowe do tego jak wygrywasz to masz różne profity.

 3. pracownik Odpowiedz

  Czy pracownikowi który pracuje w miejscu gdzie urządza się gry hazardowe też grozi kara 100 tys od automatu ? czy dotyczy to tylko właścicieli i wynajmujących ?

 4. Kamil Odpowiedz

  A jeżeli z automatu jest wyciągnięty program oraz inne podzespoły to do jakiej kategorii to się zalicza? Jakieś rozwiązanie na magazynowanie musi być.

 5. operator Odpowiedz

  Kara 100 tys zł za kazdy automat oraz 10 tys. zł za przetrzymywanie ( nawet wyłączonego np. w lokalu lub na magazynie ) wchodzi w życie 1 kwietnia 2017 roku bez alibii będzie ciężko

  1. czosnek Odpowiedz

   Czy to jest prawda?
   Ktoś może podać link do źródła w którym jasno napisane jest że 10k zł za wyłączony i postawiony gdzieś w magazynie automat….

   1. Jakub Odpowiedz

    Oczywiście, proszę przeczytać ustawę hazardową.

    Nie ważne że jest wyłączony. Magazynowanie jednego automatu do gier = 10 tys. kary od sztuki.

    1. czosnek Odpowiedz

     Czytałem.
     Jedynym punktem zaczepienia jest to zdanie:

     10)podmiot posiadający niezarejestrowany automat do gier.

     Nie urządzający tylko posiadający, ale gdzie jest mowa o kwocie wysokości kary?

 6. marys Odpowiedz

  Weźcie pod uwagę np. to co zrobią osoby którzy pracują w takich lokalach. Gdzie znajdą inną pracę ? Może tylko tam udało im się znaleźć robotę i z tego utrzymują siebie i rodzinę? Zamiast chęci likwidacji takich lokali , może lepiej by było żeby były już te kontrolę ale tylko po to żeby zlikwidować saloniki bez obsługi takich lokali. Dopilnować żeby były bezpieczne punkty gdzie będzie można grać typu „Salon gier” z ochroną , bez wstępu osób przed 18 rokiem życia i osób już pod wpływem alkoholu, oraz takich typów którzy będą chcieli coś zrobić lub ukraść. Gdzie będzie można dostać coś do picia usiąść i pograć. Ludzie tak czy siak znajdą takie miejsca gdzie będzie można zagrać i zagrają… W różnych barach można znaleźć takie automaty , gdzie nie jednokrotnie siedzą małolaci i grają , a w pomieszczeniu przebywają dzieci. To chyba lepiej jeżeli będą te salony. Przygotujcie specjalne ustawy dla takich salonów z czego mają się wywiązywać i już.. a nie myślicie że hazard zniknie a będzie jeszcze gorzej.

  1. operator Odpowiedz

   Co by nie mówić o quizach to prawda jest taka że jako największa firma w Polsce, z największą bandą prawników skopiowała produkt z Czech, tylko dlatego że to jedyny temat z którym można powalczyć, pytam się czemu nie weszli w rolkę STOP, a mają lepszą niż ten badziew ze śląska, zapytacie dlaczego tak napisałem bo mieliśmy to w firmie na testach i papugi twierdzą że wszyscy co to kupią bekną i to ostro, coś mówili o przeróbce programu że są na to wyroki, i po za tym to ściema z tym zatrzymywaniem ostatnich rolek to już jak gra w ciemno a do tego te niby ustawianie bębnów, jeśli taka jest super to po co robić rzesze tumanów w c**** że ma badanie z Instytutu, jakiego instytutu pytam? Nie nie panowie nie z instytutu śróbek i gwożdzi z Wrocka ?Dlaczego nie biorą na siebie całego prowadzenia firmy tylko sprzedają idiotom za gruby hajs? Acha a gdzie opinia jednostki badającej, miała być lada dzień i nawet z tej austrjackiej??? ..naiwni nawet tego myku nie rozumieją i kupują, jest też pytanie czemu ostródziaki nie uruchomili tej swojej giełdy ? odpowiedż jest jedna, ich prawnicy wiedzą że tylko quizowy projekt się broni, a na dowód mam świeżutki wyrok sądu z pomorza, i nie ściemniajcie już dookoła jaki ten test jest za****, jak jest taki cool, tylko wstawiajcie do swoich lokali i zostawcie nasze w spokoju nie róbcie im wody z mózgu bo i tak mamy ciężko żeby jeszcz ze sobą się na*****

 7. Prorok Odpowiedz

  Witam,
  widzę że wszystkim jeszcze chyba kręci się w głowie od Sylwestrowego szampana , również adminowi ponieważ nie zauważył nikt jaki to piękny patent zmyślił rząd,
  ************
  jeżeli nikt nie wniesie zastrzeżenia na ten numer to komisja nie zajmie żadnego stanowiska co wówczas będzie oznaczało że akt prawny otrzyma z automatu notyfikację i pierwszego kwietnia ustawa wchodząc w życie z aktualną i obowiązującą notyfikacją a to będzie oznaczało że zmiotą z rynku wszystko i święty boże nie pomoże, czy też Quizy i inne.
  Chcecie żyć to do roboty.
  Pozdrawiam

  1. ostródziak Odpowiedz

   Niech walcza ci co się nachapali najwięcej ale oni pie****a aby ich nikt nie ruszał o zmieni sie zmieni już robią grupy i grupki…

  2. Pinoczet Odpowiedz

   W głowie to się Tobie kręci, koniec okresu standstill nie oznacza notyfikacji. Przeciwko ustawie jest prowadzone postępowanie o naruszenie zasad wspólnoty. Nie chodzi tutaj o automaciarzy bo ich akurat unia ma w d…., a kasyna on-line i tak naprawdę myślisz, że oni pozwolą sobie na to żeby jakiś kaczor z ekipą z koziej wólki pozamiatali im interesy. Z podatkiem handlowym też były zapewnienia, rozmowy z KE a w końcu ustawa a jak przyszło co do czego to d*** z tego wyszła. I nie chodzi tutaj o autamaciarzy, a międzynarodowy kapitał zarabiający tu miliardy.

 8. Normy Odpowiedz

  Myśle , ze czas najwyższy rozliczyc poprzednia ekipę w osobach
  Pana Kapicy i Pana Tuska. Panowie wmawiali opini publicznej , ze zmiany ustawy sa konieczne i przyniosa niebotyczne wpływy do budżetu państwa. Stało się zupełnie inaczej. Zniszczyli miejsca pracy,
  zniszczyli zakłady pracy i ograniczyli wpływy do budżetu państwa do minimum.Wniosek jest jeden szkodników pociągnąć do odpowiedzialności karnej, firmy operatorskie powinny otrzymać odszkodowania. Dzisiaj mamy podobna sytuacje , scenariusz jest ten sam.Panstwo zamiast liczyć wpływy z podatków do budżetu będzie lizać rany ( czytaj straty ). Na scenie politycznej jest następny lobbysta tym razem z PiS i nie jest to Jarosław , który brnie ta sama droga co w/w goście. Czas się opamiętać i wrócić do koncesji i podmiotów prywatnych w działaności rynkowej. Jeśli nie to ten koleś również powinien zostać rozliczony za wprowadzanie w życie pomysłów firm zagranicznych kosztem podmiotów Polskich.

 9. Milan Odpowiedz

  Jurek z Tczewa śledzę Twoje wpisy i wydajesz sie na konkretnego gościa pytanie do Ciebie jak mam kilka salonów mój operator co w branży siiedzi od 20 lat twierdzi ze mniej zarobimy ale przetrwamy. Ty jak sądzisz ?

 10. bam Odpowiedz

  Ludzie! kogo będą karać tymi 100K i 12k i 10K… Właścicieli Firm którymi są na słupy ? Właścicieli lokali którzy wynajmują lokale przez agencje nieruchomości ? A może agencje nieruchomości za to że pośredniczą w wynajmie ? O czym wy tu piszecie wiele państw próbowało zabronić hazardu i nigdzie to nie wyszło Polska nie jest wyjątkiem

  1. chłop ze wsi Odpowiedz

   W końcu ktoś zaczął logicznie myśleć, a co do wcześniejszych agresji do pseudo biznesmenów. Drodzy Koledzy którzy oceniają biznes z perspektywy oględzin z boku:
   koszta lokalu 2-3 tyś, lokal całodobowy 4 pracowników po średnio 2,400 zł zakładając 8 zł na godzinę, prąd 500 zł, internet + tv 100 zł, wywóz śmieci 100 zł, koszta pokrywające zniszczenia rozbite drzwi połamane klamki, sedes itp średnio 500 zł miesięcznie
   RÓWNA SIĘ 13,800 zł podstawowych kosztów !! a gdzie nasz zysk ? Ocenić z boku że się jeździ lepszym autem każdy może ale wywal średnio na uruchomienie lokalu 20-30 tyś i licz się z tym że możesz w miesiącu mieć automaty na minusie. A lokali masz kilka … i co zabrakło jajeczek by być Bon’zem….oceniać z boku fajnie ale prawda jest taka że jak spadają jackpoty wstajesz noc północ i wieziesz kasę czy to niedziela czy urlop bo to nasz psi obowiązek i z tego mamy kromkę chleba. Nikt z ludzi z branży nie pracuje po 8 godzin tylko lata biega od punktu do punktu bo: to złodziej, to wygrana, to celna, to zepsuty automat, to konkurencja
   Powodzenia z nowym rokiem i Pozdrawiam

   1. Jurek z Tczewa Odpowiedz

    Wreszcie dobry wpis. Każdy widzi tylko że jeździsz BMW, ale to że zarywasz nocki, święta i jak jest nerwówka w branży tego nikt nie widzi.

   2. Incognito Odpowiedz

    Zgadzam się z Pana stwierdzeniem, ja co prawda nie jestem pracodawcą , ale pracownikiem w takim ot saloniku.. to wszystko dokładnie tak wygląda jak powyżej jest opisane.

 11. janka Odpowiedz

  Bzdury wszyscy piszecie. Przeczytajcie uważnie wszystko jeszcze raz. To jest ustawa zmieniająca ustawę z 2009r., czyli zmiany w ustawie która jest nienotyfikowana. A co to oznacza? Wszystko zostanie po staremu. Nie da się notyfikować ustawy która już funkcjonuje. Wszystkiego dobrego w nowym roku.

  1. aut Odpowiedz

   Bzdury to ty piszesz. Pierwsze doszkol się co to jest notyfikacja i jakie mogą być skutki braku notyfikacji. Podpowiem ci tyle że dla państwa niewielkie a dla firm olbrzymie straty.
   Raz już TSUE wypowiedział się że nożna karać przy braku notyfikacji to jak myślisz co teraz powie – zaprzeczy sobie?
   Życzę powodzenia w nowym roku.
   Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności.

   1. Marek Odpowiedz

    „Raz już TSUE wypowiedział się że nożna karać przy braku notyfikacji to jak myślisz co teraz powie – zaprzeczy sobie?”

    Tak, ale wypowiedział to przy tym, że w prawie był zapisany zakaz stawiania automatów poza kasynami. Teraz ma być monopol państwa i tu musi PiS uargumentować przed KE, że monopol nie jest wprowadzany w celach fiskalnych.

    Teraz pytanie rozchodzi się o to, jak KE oceni to, że w ustawie wprowadzono jej uwagi?

    Aha i żeby nie było – do 19.01 powinniście się pozbyć automatów, bo może być z tym problem.

    1. K. Odpowiedz

     Co masz na myśli mówiąc problem? 100 k od automatu? Czy ustawa nie wprowadza zmiany co do producentów automatów ze nie będą musieli trzymać ich teraz w magazynach lecz również w swoich „sklep” „punktach sprzedaży „

 12. szpiek Odpowiedz

  Do mario. Nie zrozumiałeś pytania to i odpowiedzi nie udzieliłeś. A tak poza tym w twarz mi to powiedz co napisałeś kozaczku z bańką w nosie.

 13. Eliasz Odpowiedz

  Kara 100 tys zł za kazdy automat oraz 10 tys. zł za przetrzymywanie ( nawet wyłączonego np. w lokalu lub na magazynie ) wchodzi w życie 1 kwietnia 2017 roku

    1. żona i matka Odpowiedz

     Nie zdajecie sobie sprawy ze szkód jakie przynoszą hazardowe gry na automatach, starzy ludzi, młodzież patologicznie uzależniona, złodziejstwo w rodzinach, tragedie, o czym wy piszecie ?

     1. ola

      Żono i matko czy przy manopolu państwowym na automaty hazardowe to szkód, patologii, złodziejstwa i tragedii rodzinnych już nie będzie? Cóż za obłuda i zakłamanie.

  1. żona i matka Odpowiedz

   Kary są za niskie, państwo szuka kasy na 500+, a hazard panoszy się wszędzie. Dosyć już, PIS walczy z byle czy a tu miliardy przeciekają przez palce. Zwijajcie automaty, kary was pognębią ! Hej !!!

 14. remus Odpowiedz

  Mam pytanie – Jestem właścicielem lokalu okolo 16m2 i w calosci wynajmuję facetowi ktory wstawil tam 8 automatów ( jakies apexy , i takie stare maszyny z ekranem dotykowym) Pytanie brzmi czy mi coś grozi za to że on tam ma automaty ??

  1. Mistrzu Odpowiedz

   Jak na razie za urządzanie gry na automatach po 12tys za sztukę zgodnie z ustawa z 2009r wpisz sobie w wyszukiwarkę co grozi właścicielowi lokalu ja dostałem kary i mam sprawy w sadzie zablokowane konta firmowe pozdrawiam

 15. Mario Odpowiedz

  Do szpiek,i co im i do Hard.
  Po waszych komentarzach widzę że jesteście glupsi od tego gościa co tą ustawę podpisał.
  A zagadnienie znacie jak ……..e

 16. Nikoś Odpowiedz

  W ogóle nie będą nakładać bo nie mają i nie będą mięć notyfikacji. Za chwilę KE odeśle ustawę do TSUE. Sądy to uwalą w pierwszej instancji i Państwo poniesie koszty zastępstwa w wysokości przy trzech automatach 35 tys zł. Sądy w tym kraju są apolityczne na szczęście więc czeka ich ze 4 lata walki z miernymi skutkami, aż im się odechce, albo już ich nie będzie. Zyska tylko firma amerykańska i prawnicy.

 17. PAPA Odpowiedz

  Jeżeli ustawa obowiązuje od 1 lipca to i kary beda od 1 lipca.
  Dobra, teraz poproszę podać gdzie i do kogo można się zgłaszać, aby mi wstawili państwowe automaty!?

 18. Zzz Odpowiedz

  Ustawa 1 kwietnia, kary na automaty 1 kwietnia, czesc ustawy „internet” 1 lipiec, kary za „internet” 1 lipiec, tak to chyba należy rozumiec 🙂 od 1 kwietnia nie ma legalnych automatow quizy ostatnio tez juz podważyli 🙂

  1. x-men Odpowiedz

   Legalnych automatów nie ma od 31 grudnia 2015 r. Prędzej czy później wszyscy za to bekną. Kara 12K (do 31 marca – później 100K) to tylko kara administracyjna. Oprócz tego jest sankcja z KKS bo to jest przestępstwo. A jak 19 stycznia SN stwierdzi, że można bez przeszkód stosować 107 par. 1 KKS to więzienia zapełnią się automaciarzami 🙂

  2. żona i matka Odpowiedz

   Kary są za niskie a egzekucja opieszała. Rząd walczy z byle czym a pod nosem ma miliardy do wykorzystania,dosyć tego złodziejstwa !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *