Przebieg konferencji sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

Okiem eksperta
Marek 21/04/2015

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2015

„Konferencja pod tytułem „Spójna krajowa polityka hazardowa – luksus czy konieczność” – skrótowy opis zdarzenia.

Dzisiaj w gmachu Sejmu odbyła się konferencja zorganizowana przez przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Sportu pod tytułem Spójna krajowa polityka hazardowa – luksus czy konieczność”.

Na konferencji, która miała kształt panelowy podczas pierwszego wystąpienia głos zabrał przedstawiciel Totalizatora Sportowego – Pan Konrad Komarczuk – Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Produktów. W ciekawym wystąpieniu przybliżył on tematykę loterii i gier w Europie, informując o zależnościach gier świadczonych przez Internet – loterii i gier on – line. Wystąpienie swoje oparł na ciekawej prezentacji slajdów opisujących omawiane wydarzenia.

Po nim głos zabrał Pan Kamil Wyszkowski – krajowy przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact. Jego referat miał dotyczyć szarej strefy oraz walki z nielegalnym hazardem. Niestety przygotowany referat nie był bezpośrednio skorelowany z tematyką konferencji, o walce z nielegalnym hazardem i ewentualną szarą strefą w tym zakresie nie było w tym wystąpieniu zbyt dużo mówione.

Kolejny prelegent – przedstawiciel Najwyższej Izby Kontroli Pan Marek Bieńkowski, na skutek braku swojego pomocnika, nie był w stanie zbyt precyzyjnie się odnieść do tematu konferencji, sypiąc informacjami z lat ubiegłych bez wgłębiania się w meritum sprawy.

Ciekawym zaś było wystąpienie prelegenta z UE, Pana Phillippe Vlaemmnicka – eksperta z obszaru prawa UE, gier hazardowych i sportu oraz loterii. Temat jego prelekcji „ Potrzeby przyjęcia spójnej krajowej polityki hazardowej zgodnej z prawem UE oraz rola państwowej loterii w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań regulacyjnych w celu zwalczania nielegalnego hazardu” był ciekawą formą przedstawienia regulacji prawnych w Europie (głownie w państwach skandynawskich, zawierał ciekawą tezę zależności przychodów z loterii krajowych w stosunku do wysokości fiskalnych. Niestety wystąpienie było skierowane głównie do polskiego monopolisty – Totalizatora Sportowego, wpisywało się bowiem w ich politykę rozwoju.

Ostatnim prelegentem był psychoterapeuta Pan Robert Rutkowski, który w sposób nietuzinkowy przedstawił wywód dotyczący oddziaływania czynników zewnętrznych na uzależnienia w hazardzie, odnosząc się do konstrukcji mózgu oraz tłumacząc ludzkie reakcje związane z nieustannym poszukiwaniem przyjemności. To wystąpienie było oparte na bogatym doświadczeniu naukowym i empirycznym – prelegent prowadzi prywatny gabinet psychoterapeutyczny leczący między innymi z uzależnień hazardowych.

Po przerwie nastąpiła dyskusja związana z tematyką konferencji. Jako pierwszy zabrał głos Poseł Artur Górczyński, zeszłotygodniowy organizator podobnej konferencji. Wspomniał on o błędach legislacyjnych, wypomniał brak przygotowania czynników rządowych do merytorycznej dyskusji i w celnych słowach opisał stan ostatnich lat po zmianę prawa. Odniósł się jednocześnie do wystąpień, krytykując jednostronną formę dyskusji w temacie uchwalania prawa.

Po nim zabrał głos prawnik Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych – Pan Bartłomiej Korniluk. W swoim wystąpieniu próbował odnieść się do błędów legislacyjnych , zależności pomiędzy monopolem a prywatną działalnością przedsiębiorców oraz wyjaśniał jaki jest obecny stan prawny firm działających w zakresie wolności gospodarczej. Wtórowała mu w tym wystąpieniu Pani Beata Jureczko – również reprezentant Izby. W głosie tych dyskutantów dało się zauważyć irytację na skutek braku precyzyjnego informowania społeczeństwa w zakresie aktualnego stanu prawnego ustawy hazardowej, dopiero przypomnienie o wyrokach NSA i SA wraz z negacją ETS obowiązujących przepisów na skutek braku notyfikacji przepisów technicznych wprowadziło jasność wypowiedzi.

Głos zabrał na sam koniec Poseł Roman Kosecki, w sposób rozważny zaapelował do Posła Ireneusza Rasia o próbę utworzenia nowej ustawy o hazardzie, wolnej od bledów proceduralnych i odnoszącej się do wszystkich sektorów branży. Został ten głos wsparty przez Posła Górczyńskiego – w tym samym tonie zakończyła swoje wystąpienie Pani Beata Jureczko.

Panel zakończył prowadzący – Poseł Ireneusz Raś, informując że głosy w dyskusji zostaną przekazane na Komisję Kultury Fizycznej i Sportu i tam nastąpi ich dalsza analiza.

Dobrze że takie konferencje się odbywają w Sejmie przy udziale różnych stron i mają charakter panelu dyskusyjnego, nie ma bowiem nic gorszego w uchwalaniu prawa jak jednostronność i jednomyślność, na ogół wtedy można mówić o ręcznym sterowaniu legislacją. I zawsze wtedy wychodzą tylko same buble prawne.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

oraj

22/04/2015

Zobaczcie to. https://web.archive.org/web/20160820061839/http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/fiskus-wzial-sie-za-hazard-w-sieci/pd53c9

Ronin

21/04/2015

Coś się zaczyna dziać konferencja za konferencją, to bardzo dobrze potrzebne są takie działania jeszcze na większą skalę żeby ktoś w końcu na górnych półkach przejrzał na oczy. Bo bezprawia celników końca nie widać.

MiXer

22/04/2015

To taka riposta obozu rządzącego na poprzednią konferencję Posła Górczyńskiego. Poseł Raś kilkakrotnie powtarzał że nie ma w tej chwili żadnego aktu prawnego, stwierdzającego że ustawa jest nie ważna. Ma rację. Ustawa obowiązuje tylko jej przepisów nie wolno stosować, co potwierdzają wyroki sądów. Plujesz im w ryj a oni że deszcz pada.
E-PLAY.PL