Rada Europejska popiera zakaz hazardu w Albanii

Urzędnicy Rady Europejskiej wyrazili swoje poparcie dla rządu Albanii w związku z decyzją o zamknięciu punktów bukmacherskich, kasyn i zakazu zakładów sportowych w tym kraju.

Albański parlament pod koniec zeszłego tygodnia uchwalił ustawę, zakazującą zakładów sportowych i innych form hazardu.

Zakaz ten zacznie obowiązywać w roku 2019. Wynika on z próby zmniejszenia procederu ustawiania meczów w zawodach sportowych i rozpoczęcie walki z uzależnieniami od hazardu w tym kraju. Ustawa została uchwalona 75 głosami na korzyść członków Partii Socjalistycznej, z której wywodzi się obecnie urzędujący premier Edi Ramy. Oznacza to, że wszystkie automaty do gier, sklepy bukmacherskie i inne formy zakładów sportowych w tym strony internetowe, będą dostępne jeszcze tylko do końca 2018 roku.

Christos Giakoumopoulos, dyrektor generalny ds. Praw człowieka i państwa prawa, powiedział, że aprobująca takie prawo decyzja parlamentu również pomaga w zapobieganiu praniu pieniędzy. „Ekstremalne środki podjęte w tym kierunku są zawsze mile widziane”, powiedział Giakoumopoulos.

Urzędnik UE dodał również, że mechanizm Rady Europy – Moneyval monitoruje obecnie wyniki lokalnych instytucji zajmujących się praniem brudnych pieniędzy i że wkrótce zostanie opublikowane sprawozdanie w związku z tym działaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *