Jak się bronić podczas kontroli w punkcie gier

Najczęściej czytane
Bartosz 21/10/2016

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2016

Przedsiębiorca ma możliwość obrony na każdym etapie prowadzonego postępowania. W dzisiejszej Gazecie Prawnej podpowiadają, jakie kroki warto podjąć w przypadku kontroli w punkcie gier na automatach.

Zacznijmy od przedstawienia przebiegu postępowania w sprawie automatów.

Organem prowadzącym postępowanie w pierwszej instancji jest w tym wypadku Urząd Celny, od decyzji którego przedsiębiorca może się odwołać do organu II instancji, tj. Izby Celnej. A jeżeli się z nią nie zgadza przysługuje mu odwołanie do sądów administracyjnych: WSA, a następnie NSA. Przebieg kontroli, postępowania przed organami I instancji oraz drugiej instancji regulują m.in. oprócz wspomnianej ustawy o grach hazardowych i ordynacji podatkowej: ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 990 ze zm.) oraz ustawa z 2 lipca 2004 r. o działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.). Z kolei przebieg postępowania przed sądami administracyjnymi – oprócz u. g.h.i ordynacji podatkowej – także m.in. ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.).

1. o czym pamiętać podczas kontroli

W pierwszym etapie postępowania wydzierżawiający lub wynajmujący bądź jego pracownicy mają najczęściej bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami Służby Celnej.
Funkcjonariusze służby, tak jak inne organy kontroli, mogą żądać w szczególności: udostępnienia i przeglądania akt, dokumentów, przeszukiwać pomieszczenia, przesłuchiwać świadków, dokonywać oględzin oraz zabezpieczać zebrane dowody.

Organ na tym etapie sporządza protokół kontroli, w którego treści może opisać przebieg przeprowadzonego eksperymentu na automatach. Sporządzona też może zostać dokumentacja fotograficzna.

Przed przystąpieniem do czynności organ powinien doręczyć upoważnienia do przeprowadzenia kontroli oraz okazać legitymację służbową. Jest jednak wyjątek: w przypadku podejrzenia, że nie są przestrzegane przepisy regulujące urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie o grach hazardowych, oraz zgodność tej działalności z udzieloną koncesją lub zezwoleniem, a także zatwierdzonym regulaminem, a okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne przeprowadzenie kontroli, jest ona wykonywana na podstawie legitymacji służbowej.

(…)

2. postępowanie przed organem I instancji

Organ I instancji, którym jest urząd celny, wydaje postanowienie o wszczęciu z urzędu wobec podatnika postępowania w sprawie wymiaru kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie/ automatach poza kasynem gry.

W czasie prowadzonego postępowania podatkowego organ podatkowy zbiera materiał dowodowy, a także przeprowadza dowody wskazane przez stronę. Jest to najważniejszy etap postępowania, ponieważ to właśnie na podstawie zebranych dowodów zostanie wydana decyzja.

Jednocześnie organ do postępowania może włączyć dokumenty zgromadzone podczas kontroli, jak również – jeżeli zostało takie postępowanie wszczęte – dokumenty z przeprowadzonego postępowania karno-skarbowego, w tym np. z opinii ustanowionego biegłego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier.

Trzy z naczelnych zasad ordynacji podatkowej przedstawionych na schemacie mają praktyczne znaczenie dla podatnika.

Zasada czynnego udziału stron w postępowaniu:

* „Realizacji prawa strony do czynnego udziału w dalszym toku postępowania służą przepisy szczególne, m.in. art. 187 par. 3 nakazujący zakomunikować stronie fakty znane organowi podatkowemu z urzędu, art. 188 przyznający stronie prawo żądania przeprowadzenia dowodów, art. 190 par. 1 nakazujący zawiadomić stronę o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, art. 192 uzależniający uznanie okoliczności faktycznej za udowodnioną od zapewnienia stronie możliwości wypowiedzenia się co do przeprowadzonych dowodów i inne”. (Stefan Babiarz, „Ordynacja podatkowa. Komentarz”, wyd. IX, Warszawa 2015).

* Czynny udział strony w postępowaniu wyraża się także w tym, że strona ma prawo nie tylko być obecna przy czynnościach dowodowych, ale również mieć wpływ na ustalenie stanu faktycznego sprawy przez składanie nowych dowodów lub wniosków dowodowych (wyrok NSA w Warszawie z 28 marca 2001 r., sygn. akt III SA 1672/00).

Zasada trwałości decyzji ostatecznych:

* Decyzją ostateczną jest decyzja, od której nie przysługuje odwołanie. A contrario, decyzją nieostateczną jest decyzja, od której można wnieść odwołanie.
„Przykładem tej pierwszej jest każda decyzja wydana w drugiej instancji, a także decyzja pierwszoinstancyjna, która:
1) w ustawowym terminie nie została zaskarżona;
2) została zaskarżona, ale odwołaniu strony nie nadano biegu z przyczyn określonych w art. 228 par. 1;
3) nie podlega zaskarżeniu w trybie administracyjnym”. (Stefan Babiarz, „Ordynacja podatkowa. Komentarz”, op. cit.).

* Wykonalność decyzji: wykonalna jest decyzja ostateczna (decyzja wydana przez organ II instancji), chyba że decyzji nieostatecznej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

* Decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy:
a) organ podatkowy ma informacje, z których wynika, że wobec strony toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych lub
b) strona nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, lub
c) strona dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości, lub d) okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące.

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nadawany jest przez organ podatkowy pierwszej instancji w drodze postanowienia. Na postanowienie w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności służy zażalenie. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania decyzji.

Zasada prawdy obiektywnej (materialnej):

* „Dążąc do wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, organy podatkowe powinny w pierwszej kolejności ustalić, jakie fakty są istotne z punktu widzenia przepisów prawa materialnego mogących mieć w sprawie zastosowanie. W dalszej kolejności rzeczą organów jest rozważenie, jakie dowody będą pomocne w ustaleniu wspomnianych faktów. Kolejny etap to przeprowadzenie z urzędu tych dowodów oraz innych dowodów wnioskowanych przez stronę”. (Stefan Babiarz, „Ordynacja podatkowa. Komentarz”, op. cit.).

* Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

* Żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że okoliczności te stwierdzone są wystarczająco innym dowodem.

* Organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona. Główne obowiązki podatnika Organ podatkowy (w tym przypadku urząd celny) może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, w tym także w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy.

Całość czytaj w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej, rubryka: Firma i prawo

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darko

28/11/2016

Jeżeli automat nie wykazuje elementów losowo ści czyli nie podlega pod ustawę jak nie podlega pod ustawę to nie potrzebuje dokumentów

t0mas18

28/11/2016

Wszystko nie legalne i legalne teraz to nikt nie wie na czym stoi masz szczęście w sądzie to się uchowasz nie masz to ci po 12 od sztuki wsadzą możesz też być kompletnie pozbawiony szczęścia od boga i jeszcze 720 stawek dziennych ci przybiją i jakieś zawiasy. Nikomu nie wierz dla paru groszy za pięć dwunasta są w stanie ci rodzine na karton pod dworzec wysłać i mówię tu o wstawiających celnikach i wszystkich którzy mieszają w ty kotle to jest jedna klika taka sama gra jak na automacie tylko stawki wyższe i ryzyko dla rodziny ja się wymiksowałem z podnajmu miejsca kasa była dobra ale nie wiem czy wystarczająca za ten stres automatów nie ma a ja jeszcze w monitoringu ruch przed lokalem śledzę. Polecam przygotować się na sprawy po zabraniu ugruntować wiedzę żeby przed majestatem sądu się nie wkopać a nie rozkminiać czy quizy czy inne dziadostwo bo teraz to teraz ale od przyszłego to będzie zabawa a słupowi to ryba czy dostanie 12tys czy 100tys.....

conan

28/11/2016

To że w tym kraju masz legalne oprogramowanie z papierami to nic w porównaniu z UC a potem sądy i udowadniają że nie jesteś czarny wytrwałości firma z papierami i gwarancja dla.lokali

Jan

27/11/2016

Gdyby ktoś wiedział to nie byłoby tematu.

kvl

27/11/2016

Niema nic legalnego bo niema koncesji... a od 1 stycznia dopiero się zacznie jazda ale większość twardo zostaje

xyz

27/11/2016

GRAMY DO KOŃCA ŚWIATA I JESZCZE JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ -

obiektywny

27/11/2016

Na niczym nie pograsz bo wszystko co ma element losowy to hazard, chyba że chcesz się narażać za 800- 1000 zł to bierz csani to też kierują do Sądu, ale ponoć mają papiery z GLI Austria....

jaro

27/11/2016

ja gram do końca roku a później niech mnie cmokną w trąbkę umowę podpisałem we wrześniu a kopi do tej pory nie dostałem ma ktoś tak jeszcze z quizomatami ?

Crane

27/11/2016

Poczytaj sobie papiery jakie maja te automaty. Quizomat od hq ma tylko jakos opinie rzeczoznawcy czyli gowno. Quiz czeskib troche lepiej ma opinie polskich jednostek upowaznionych przez mf. Najmocniejszcze papiery ma csani. Gli mowi samo za siebie. Jesli cos ma sie utrzymac po nowym roku tylko to. A te quizomaty to jest taki legal ze siedziec nie pojdziesz jak za sypaka bo podatek placisz i co najwyzej 12tke dostankesz a za administracyjna noe ma siadaki

thxorg

27/11/2016

alo halo do kiedy gramy ? chcecie wlascicieli lokali zrobic w h... ? co z c-sani kioskami, quizami i reszta automatow. nikt prawie niezarabia tylko firma i operatorzy. Bez nas nie ma Was, odpowiedzialnosc, wszystkim mowicie ze to legalne, w rzeczywistosci nie. My wlasciciele mamy odpowiaac za wasze kruczki prawne ? Dlaczego tak , skoro ktos mowi ze legalne to mysle ze legalne, ale skoro celna wjezdza i mowi ze nie, to kogo mam sluchac.Nie rozumiem, prosze o odpowiedz jakie automaty sa legalne i z jakiej firmy, bo juz nie wiem co mam robic. Miaem zabrane, ale ktos mowil legal, mysle jaki legal skoro mowia cos innego. Quizy kwp ? csani ? i reszta, boze moglem chyba wstawic swoje. Powaznie cos nie kumam, za duzo tego. prosze powiedzcie moze sie myle

tadek

27/11/2016

a co sądzicie o tym nowym Hot Funie z tym Vision ?? niby jakas gra logiczna ? pic na wode ?

navi

26/11/2016

starachowice kolego

Marek

26/11/2016

Kolejna akcja na Katowicach. Od 5 rano w sobotę, osiem grup dogląda swojego rejonu. Całkowite zaskoczenie. Wjechali na sklepy nocne i salony. i tak ma być co dzień do końca roku.To już chyba ...

conan

26/11/2016

Zapadł wyrok w Zwolennik i w Ostrowie Wlk. Ale dotyczy to QUIZ WIEDZY z Czech a nie Ostródy są tam umorzenia że względu na brak znamion przestępstwa

jaro

26/11/2016

bajka sprawa w sądzie trwa z 3 lata a quizomat jest od sierpnia więc odpowiedź jest prosta

miki

26/11/2016

Parę dni temu gdzieś w sądzie zapadł korzystny wyrok dla Quizomatów ktoś może wie coś konkretnego cz to bajka?

Quiz

07/11/2016

Pochwal się jeszcze nowym produktem...

hot fun

07/11/2016

energy czy też turbo lub zwykły hot fan to tylko rodzaj automatu w sensie np. rozdzielczości lub wielkości monitorów + różnice oprogramowania ALE jeśli jest oflagowany jako CSANI to znaczy że jest to MT Kiosk

pokrojuT

27/10/2016

Krótko ktoś może powiedzieć jaki sprzęt zabierany jest z miejsca? Sypaki Csani Kioski Czy co tam jeszcze...

Bolek

27/10/2016

czyli firma Promatic (od Hot Funów) połączyła się z MTKioskiem?

On

27/10/2016

tak

kstaci

27/10/2016

No właśnie bo z artykułu nic nie wynika?

Bolek

27/10/2016

O co chodzi z tymi Csani HF Energy? To jest MTKiosk?

nieroman

27/10/2016

To w końcu jak sie bronić podczas tej kontroli żeby nie zabrali sprzętu (sypaków) ?

Janowicz

25/10/2016

(Sando) przestan donosic konfituro na innych i sprzedawac ich na forach popatrz co ty teraz robisz dewiancie.

APAP

25/10/2016

Gdzie ty sie uchowałeś?!? Takie coś to mialo być kiedyś. Teraz to wedlug celnikow i państwa wszystko jest nielegalne, nawet stawka 0,00001grosza.

seta

25/10/2016

Jak to jest z tymi automatami gdzie stawka nie może przekraczać +/- 50 gr a całkowita wygrana 60zł?

Sando

23/10/2016

Uważajcie na gnoii z ******** stalowa wola bo donoszą nagminnie na innych tam gdzie mają normalne skrzynki a na ich qizach nid chcą grać wiem z bardzo dobrego źródła ..

Kondzio

22/10/2016

Kiedys był taki artykuł na e-play i pisali ze wylaczone automaty mogą być w lokalu jako dekoracja i takich nie mogą zabierać to jak teraz zabierają ? Chyba panowie działają niezgodnie z prawem skoro zabierają wyłączone

[email protected]

22/10/2016

Wyłączone automaty też zabierają bo zgodnie z ustawą na automat jest nałożona akcyza i wszystkie powinny znajdować się w magazynach. Uc sobie sprawdzi automat przez biegłego i biegły oceni czy to jest hazard czy nie.. Może to potrwać do 5 lat tyle mają czasu zgodnie z przepisami kks.

Johnny

22/10/2016

Czy wyłączone z prądu maszyny też mogą zabrać? Ostatnio miałem wizytę Panów i zabrali nawet sprzęt nieczynny z kartką AWARIA. Przykładowa sytuacja: Panowie wchodzą do lokalu , sprzęt jest włączony i nagle zanik napięcia. Czy mogą zabrać ten sprzęt bez przeprowadzenia gier kontrolnych?
E-PLAY.PL