Skutki braku notyfikacji przepisów technicznych ustawy o grach hazardowych

Okiem eksperta
Bartosz 11/01/2017

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2017

Rozpoczęła się przedsprzedaż książki pod redakcją dr. Macieja Taborowskiego pt. „Skutki braku notyfikacji przepisów technicznych ustawy o grach hazardowych dla wymiaru sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Publikacja przedstawia w sposób wszechstronny zagadnienie (braku) notyfikacji przepisów technicznych na tle dyrektywy 1535/2015/UE, które ma ścisły związek ze swobodnym przepływem towarów oraz usługami społeczeństwa informacyjnego.

Książka jako pierwsza w polskiej literaturze prawniczej przedstawia w sposób wszechstronny zagadnienie (braku) notyfikacji przepisów technicznych na tle dyrektywy 1535/2015/UE, które ma ścisły związek ze swobodnym przepływem towarów oraz usługami społeczeństwa informacyjnego. W Polsce kwestia ta zyskała na znaczeniu, odkąd w 2010 roku ustawodawca nie notyfikował art. 14 ust. 1 ustawy o grach hazardowych (zakaz urządzania gier na automatach poza kasynami). Błąd ten do tej pory nie znalazł systemowego rozwiązania mimo zajęcia w tej kwestii stanowiska przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Konstytucyjny, a także Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Świadczy to o wysokim stopniu skomplikowania prezentowanych problemów.

W publikacji zawarto rozważania dotyczące definicji przepisu technicznego, przebiegu procedury notyfikacyjnej oraz skutków prawnych wad notyfikacyjnych zarówno z perspektywy prawa Unii Europejskiej, jak i prawa polskiego. Część zagadnień poświęcono aspektom konstytucyjnym braku notyfikacji przepisów technicznych oraz kwestiom odpowiedzialności odszkodowawczej państwa za brak notyfikacji przepisów technicznych.

Autorami książki są czołowi przedstawiciele praktyki i nauki prawa z wiodących ośrodków naukowych w Polsce, w tym adwokaci, a także sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ze względu na to oraz kompleksowe, merytoryczne opracowanie węzłowych problemów związanych z brakiem notyfikacji przepisów technicznych w prawie unijnym książka będzie przydatna zwłaszcza praktykom: sędziom, prokuratorom, urzędnikom służby celnej, adwokatom, radcom prawnym, legislatorom.

[pdf-embedder url=”https://e-play.pl/wp-content/uploads/2017/01/notyfikacja.pdf”]

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

koch

12/01/2017

Z ciekawości wchodzę na portal aukcyjny ten na A..... aby sprawdzić czy się ludzie automatów pozbywają, ku mojemu zaskoczeniu standard tak jak zawsze ale co mnie zaciekawiło to to co jeden Pan ładnie napisał = "Aktualnie ETS ( potocznie mówiąc Trybunał Europejski) uznał, że zmiany w ustawie hazardowej wymagały ratyfikacji. Bo są to przepisy techniczne. Inaczej mówiąc musiały być uzgodnione z Unią Europejską. Rząd polski w pośpiechu wprowadził ustawę. Nie zachował wymaganych terminów i uzgodnień. Ustawa została wprowadzona nielegalnie. Owszem ustawa obowiązuje, ale niezawisłe sądy, nie ulegają presji politycznej i orzekają według wyroku ETS. Podsumowując: Bez względu na materiał dowodowy sądy umarzają postępowanie, bo ustawa nie była uzgodniona z unią europejską. Sprzeczności w ustawie hazardowej: w jednym punkcie ustawa nakazuje wyregulować automat do wygrywalności minimum 75%. A w drugim punkcie jest napisane: że automat do gry jest losowy. ( czyli nieprzewidywalny) Albo coś jest losowe albo regulujemy poprzez algorytm. Jak zarejestrować automat do gry jako zręcznościowy: Należy w urzędzie miejskim rozszerzyć działalność gospodarczą o gry uruchomiane monetą. Następnie w księgarni kupić ewidencję sprzedaży i tam codziennie wpisywać ile się wyciąga z automatu do gry. Aktualnie automaty do gry są zwolnione z kasy fiskalnej. Co roku Minister Finansów wystawia tak zwaną delegację zwalniającą automaty z kasy fiskalnej. W księgowości przychód należy wpisać w rubryce przychody pozostałe." = Powiedzcie mi pisze bo chce ? czy ma chłop racje? W sumie jak wykazuje dochód to nie mogę być ukarany za przetępstwo skarbowe ?

thx

11/01/2017

Art 14. Ust 1

Marek

11/01/2017

Ustawa hazardowa to nie tylko automaty.

thx

11/01/2017

Bzdura, tak to można w koło macieju, niech napisze o tsue jak odpowiedzial czy Polska miało prawo karać za brak koncesji, oczywiście jak znajdują się w przyrodzie różni eksperci, to różnie to bywa można się kłócić że kwadrat to koło a jajko to kura, lub co było pierwsze, ogłaszać teorię i swój światopogląd.
E-PLAY.PL