Skutki funkcjonowania ustawy o grach hazardowych

Najczęściej czytane
Bartosz 19/12/2017

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2017

W odpowiedzi na zapytanie posłanek Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz Joanny Frydrych (czytaj: „Posłowie pytają Ministra Finansów o funkcjonowanie ustawy hazardowej”) oceny skutków funkcjonowania nowelizacji ustawy hazardowej podjął się Piotr Walczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca Szefa KAS.

Z pisma dowiadujemy się dość ciekawych danych o karach pieniężnych jakie zostały wymierzone przez organy Krajowej Administracji Skarbowej w związku ze złamaniem przepisów art. 89 ustawy o grach hazardowych czyli tego mówiącego o zakazie urządzania gier bez koncesji, z naruszeniem koncesji a także o karach dla właścicieli lokalu, w którym urządzane są takie gry oraz dla uczestników. Artykuł ten penalizuje również niedostosowanie się do przepisów ustawy hazardowej dostawców usług płatniczych a także przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy nie realizują obowiązku blokowania nielegalnych stron hazardowych.

Otóż według podsekretarza Walczaka łączna wysokość kar pieniężnych wymierzonych w II i III kwartale 2017 r. wynikająca z ostatecznych decyzji organów wyniosła prawie 95 milionów złotych! Kwota ta nie obejmuje jednak przedsiębiorców telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych, gdyż jak się dowiadujemy postępowania w takich sprawach są dopiero przez Ministra Rozwoju i Finansów prowadzone.

Gdy w lipcu 2017 roku pytaliśmy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia o wysokość kar pieniężnych nałożonych z tytułu urządzania gier hazardowych niezgodnie z ustawą uzyskaliśmy informację o niecałych 30 milionach nałożonych z tego tytułu od kwietnia 2017 (czytaj: „Szacunkowa kwota kar pieniężnych wynosi 28,8 mln złotych”). Tempo wzrostu mogłoby zatem wydawać się imponujące gdyby nie fakt, że w czerwcu 2017 w magazynach KAS znajdowało się już 81 tys. automatów do gier uznanych za eksploatowane nielegalnie co mogłoby sugerować wysokość kar według nowych przepisów idącą w miliardy złotych.

Porównując jednak tę kwotę z wysokością dochodu budżetu państwa z tytułu zakładów wzajemnych przyjmowanych przez sieć Internet, który od kwietnia do września wyniósł niecałe 148 milionów złotych można uznać, że wymierzanie kar administracyjnych jest znaczącym segmentem rynku hazardowego w Polsce…

Z informacji uzyskanych od państwowego monopolisty jakim jest Totalizator Sportowy w zakresie produktów kasynowych w Internecie wynika planowane uruchomienie tego typu gier na przełomie III i IV kwartału 2018.

Nieco wcześniej bo już na I kwartał 2018 zapowiadane jest uruchomienie salonów gier na automatach, gdyż aktualnie finalizowane są negocjacje z dostawcami, z którymi Totalizator zamierza realizować ten projekt.

[pdf-embedder url=”https://e-play.pl/wp-content/uploads/2017/12/E-PLAY-hazard.pdf” title=”E-PLAY hazard”]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL