Ślad starożytnych hazardzistów

Ciekawostki
Bartosz 28/05/2015

Ostatnia aktualizacja: 28 maja 2015

Kość do gry sprzed niemal 2 tysięcy lat odkryto przypadkowo na polu koło Działoszyc (woj. świętokrzyskie). Być może służyła nie tylko do hazardu, który był pasją plemion germańskich, ale też do wróżb.

Na podłużny przedmiot z oznaczeniami pól o wartości 0, 1, 3 i 6 natrafił przypadkowo pan Adam podczas prac polowych. – Leżała na powierzchni obmyta przez deszcz. Kilka lat wcześniej archeolodzy prowadzili badania w okolicy i znaleźli sporo łupinek, to skojarzyłem, że to też jakiś stary przedmiot – mówi mężczyzna, który znalezisko przekazał ekipie archeologów pracującej przy układaniu kanalizacji we wsi. Ci powiadomili wojewódzki urząd ochrony zabytków.

– Te przedmioty są interpretowane jako kość do gry kultury przeworskiej, czyli okresu wpływów rzymskich. W tym przypadku chodzi o I-II wiek naszej ery – mówi dr Andrzej Przychodni z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, archeolog.

Przychodni tłumaczy, że takie podłużne kości znajdowano już w grobach ciałopalnych kultury przeworskiej. – Ale po przejściu przez stos były one przepalone i uszkodzone, a w tym przypadku kość jest świetnie zachowana. Nie ma śladu przepalenia, bo znaleziono ją na terenie, gdzie była osada wielokulturowa – wyjaśnia archeolog.

Czytaj całość na: wyborcza.pl

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL