Totalizator o zdrapkomatach

Najczęściej czytane
Marek 01/07/2014

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2014

Drodzy Państwo, po zamieszczeniu w zeszłym tygodniu wiadomości o braku reakcji ze strony Totalizatora Sportowego na zadane przez nas pytania dotyczące maszyn do sprzedaży zdrapek oraz losów loterii „Kaskada” doczekaliśmy się od Totalizatora odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W zastępstwie Pani rzecznik odpowiedzi udzielił nam Pan Jarosław Tomaszewski – Główny specjalista Biura PR i Komunikacji Totalizatora Sportowego. Odpowiedzi przedstawiamy w całości:

W wielu miejscach w Polsce (galeriach handlowych, marketach, sklepach) zaobserwowaliśmy pojawiające się maszyny pozwalające na zakup „zdrapek” oraz losów loterii „Kaskada”. Automaty te po wrzuceniu odpowiedniej kwoty wydają wybrany los pozwalający na uzyskanie wygranej pieniężnej.

Jako wydawca portalu informacyjnego branży rozrywkowej pod nazwą E-PLAY stojącego na domenie www.e-play.pl i korzystając z przysługującego mi prawa do uzyskiwania i zamieszczania informacji zgodnie z obowiązującym Prawem Prasowym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Maszyny te spełniają definicję automatu do gry zgodnie z przepisami Ustawy Hazardowej („Grami na automatach są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych lub elektronicznych, w tym komputerowych, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości.” – Art. 2.3 Ustawy o Grach Hazardowych z 19 listopada 2009 (Dz. U. nr 1540 z 30 listopada 2009). Dlaczego ich eksploatacja odbywa się poza kasynami gry, niezgodnie z Art.14.1. – Urządzanie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości oraz gier na automatach dozwolone jest wyłącznie w kasynach gry?

Totalizator: -Panie Redaktorze, zapewniam, że sprzedaż Zdrapek i Kaskady za pośrednictwem wspomnianych przez Pana urządzenia nie łamie żadnych przepisów. Pamiętajmy, że mówimy o urządzeniach vendingowych, które nie mają żadnego wpływu na grę. Ich zadaniem jest przyjęcie wpłaty, zarejestrowanie sprzedaży i wydanie produktu, podobnie jak w przypadku maszyn z napojami czy batonami. Nie mają one nic wspólnego z losowością zdarzeń i wygranych. Chcę z całą mocą podkreślić, że na tej maszynie się nie gra, tylko dokonuje zakupu gotowego produktu, jakim jest loteria pieniężna, i sam proces jest analogiczny do sprzedaży zza lady. Kwestie te były konsultowane z prawnikami, a także z Ministerstwem Finansów. Pozwolę sobie jeszcze raz powtórzyć – nie ma mowy o złamaniu jakichkolwiek przepisów prawa.

2. Jak Państwo zapewniają w tych urządzeniach spełnienie wymogu art. 27.2 w/w ustawy („W grach losowych, z wyjątkiem loterii fantowych i loterii promocyjnych, mogą uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.”).

Totalizator: -Szanowny Panie, kwestia ta była, jest i będzie dla nas priorytetową. Maszyna (LVM) jest pod bezpośrednim nadzorem osób pracujących w punkcie LOTTO, posiadających świadectwa zawodowe. Jednym z kryterium instalacji LVM w danym miejscu jest właśnie bezpośredni nadzór. Na samym urządzeniu jest też stosowna informacja, że mogą z niego korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie. Pamiętajmy też, że aby móc zakupić los, Klient musi najpierw potwierdzić swoją pełnoletność na ekranie dotykowym. I tu jeszcze raz wrócę do roli osoby nadzorującej maszynę. Otóż jeśli ma ona podejrzenia co do wieku Klienta, musi zdalnie zablokować sprzedaż na urządzeniu. Jeśli stwierdzimy, że nasz agent nierzetelnie wywiązuje się z obowiązku nadzoru nad LVM, to zostaje ukarany, a maszyna jest relokowana pod opiekę innej kolektury.

Chcę podkreślić, że nadzór nad LVM był wielokrotnie przedmiotem kontroli służby celnej. Każdą, nawet najdrobniejszą uwagę, szczegółowo analizowaliśmy i wdrażaliśmy. Dla wzmocnienia zasad odpowiedzialnej gry, wkrótce w LVM pojawią się też kamery, z których obraz będzie przekazywany do kolektora. Na koniec przypomnę, że nasi sprzedawcy są szkoleni w kwestii zasad Bezpiecznej Gry oraz posiadają odpowiednie świadectwa zawodowe.

3. Ile podobnych urządzeń jest obecnie eksploatowanych przez Totalizator Sportowy?

Totalizator: -Obecnie jest ich 300.


Stanowisko Totalizatora zatem już znamy: zdrapkomaty wydające losy nie podlegają ustawie o grach hazardowych gdyż to urządzenia vendingowe, ale trochę jednak podlegają bo posiadają informację, że mogą z niego korzystać wyłącznie osoby pełnoletnie…

Stanowiska Ministerstwa Finansów na ten temat póki co nie poznaliśmy…

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

E-PLAY.PL